Norm Kadro Fazlası Öğretmenler İçin Yol Haritası
Kamuajans.com - Normların güncellenememesi nedeniyle de hali hazırda norm fazlası konumunda olan ama resmiyette norma dahil görünen öğretmenleri de eklersek, bu konu pek çok öğretmen arkadaşımızı ilgilendirmektedir.

Norm kadro :  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında bulunması gereken yönetici ve öğretmen sayısını ifade eder.

Kurumların müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının kaçar tane olacağı ve belirlenme kıstaslarının neler olduğu; 16.06.2014 tarih, 2014/6459 sayılı yönetmelikçe (Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumları yönetici ve öğretmenlerinin norm kadrolarına ilişkin yönetmelik) belirlenmiştir. Kapsamlı olduğu için bu konuya girmeyip sadece öğretmenleri ilgilendiren bölümlerden bahsedeceğim.

Okul Öncesi Öğretmenleri :

Öğrenci sayısı 10 ile 20 arasında oluşturulan her grup için 1 okul öncesi öğretmeni normu verilir.(Sınıf açma durumu ve yeterli öğretmen olmadığı durumlarda 20 olan üst sınır 25 e çıkabilmektedir)

Sınıf Öğretmenleri:

İlkokullarda öğrenci sayısı 10 ‘dan az olmamak şartı ile oluşturulan her bir şube için 1 norm verilir.

Birleştirilmiş sınıflardaki sınıf öğretmenleri :

10-21 arası öğrenci grubu için 1 norm verilir.

21 den fazlası için 2 norm verilir. (birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan iki ve ya daha fazla derslikli okullarda 42 öğrenciden fazlasına 3 norm verilir.) 

Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri :

Toplam ders yükü ;

6-31 saat arası 1 norm, 31- 42 arası 2 norm, 42 saatten fazla olması halinde her 21 saat  için ayrıca 1 norm verilir.
 
Diğer öğretmenler ve daha detaylı bilgi için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumları yönetici ve öğretmenlerinin norm kadrolarına ilişkin yönetmeliğe bakabilirsiniz.

Şimdi güncel duruma bakalım ;

Bakanlığımızın 19.09.2016 tarihinde yayınladığı genelgeye göre çeşitli nedenlerle bulundukları eğitim kurumlarında ihtiyaç ve norm kadro fazlası durumunda bulunan öğretmenlerin ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına mazeretleri ve tercihleri dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atamalarının Valiliklerce yapılması gerekliliği açıklanmıştır.

Bu genelgeye göre ihtiyaç ve norm fazlası durumunda olan öğretmenlerden valiliklerce belirlenen takvim içerisinde başvuru yapmaları istenmiştir.

Başvuru hakkına sahip öğretmenler en son Nisan ayında yapılan norm güncellemeleri sonucunda ihtiyaç ve norm fazlası durumuna düşmüş olanlardır.

Nisan ayından sonra herhangi bir nedenle ihtiyaç ve norm fazlasına düşmüş öğretmenler bu hakka sahip değillerdir. Bu öğretmenler Ekim ayında yapılacak norm güncellemelerinden sonra benzer bir hakka sahip olacaklardır.

ÖZEL NOT : Henüz basına yansımayan ama bakanlıktan edindiğim bilgiye göre; Ekim ayı içerisinde yapılacak norm güncellemelerinden sonra norm fazlası duruma düşecek olan öğretmenler de istemeleri halinde bu hafta yapılacak olan ihtiyaç ve norm fazlası öğretmenlerin atanmasına dahil olabileceklerdir.

Ayrıca norm kadro fazlası öğretmenlerin müracaatları 26 EYLÜL 2016 tarihi mesai bitimine kadar uzatılmıştır.

Bu kapsamdaki öğretmenler tercih ettikleri  kurumlara atanamaz ve ya hiç tercih yapmazlar ise; hizmet puanı en fazla olandan başlamak üzere öncelikle görev yapmakta oldukları ilçe içinde, bunun mümkün olmaması durumunda hizmet puanı en az olandan başlamak üzere il genelinde RESEN atamaları yapılacaktır.

Bu RESEN atamanın dayanağı da; 17 Nisan 2015 tarih 29329 sayılı MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNİN; İhtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmesi başlıklı 53. Maddenin 5. Fıkrasıdır. 
Yapılması gerekenler ;  

A- Hali hazırda ihtiyaç ve norm fazlası konumda olunup olunmadığının tespiti yapılmalıdır (2016 Nisan ayındaki normlara göre belirlenmiş durumdadır)

B- 2016 Ekim ayı içerisinde yapılacak olan norm güncellemesinde norm fazlası durumuna düşülüp düşülmeyeceğinin öğrenilmesi gereklidir.

***A ve B maddelerince norm fazlası konumda olanlar, illerince belirlenen takvim içerisinde, ki son gün 26 EYLÜL 2016 olacak başvuru yapmalıdırlar.

C- 2016 Nisan ayında yapılan norm güncellemelerinde ihtiyaç ve norm fazlası konuma düşen fakat 19 EYLÜL 2016 okulların açıldığı tarih itibari ile sınıfı varsa ve derse giriyorsa ayrıca Ekim ayında yapılacak güncellemeler sonucunda norm içine dahil olacaklar ise okul müdürlerine başvuru yapıp durumun tutanak altına alınmasını sağlayıp bağlı bulundukları milli eğitim müdürlüklerine tutanağın   ivedilikle ulaşmasını takip etmelidirler.

***Bu durumda olan öğretmenlerin ataması yapılmayacaktır.

Umarım bu süreçte hiçbir öğretmenimiz mağdur olmaz ve artık topal başlayan yeni eğitim öğretim yılımızda en azından eğitimci ordusu rayına girmiş olur..

MURAT MEHMET GÜLER
Eğitimci Yazar
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
eğitimci 2 yıl önce

eşim 2003 yılında ilçeden il merkezine geldi ve geldiği tarihten sonra okuluna 10 öğretmen geldi daha sonra okul dönüşümü ve öğrenci azalmasından sonra eşim norm fazlası oldu il merkezinde 6-7 yıllık öğretmenler norma girip dururken eşim sistemin değişmesinden dolayı -eskiden sonra gelenler norm fazlası olurdu -adaletli olanda odur öğretmen ilçeden merkeze gelsin 13 yıl sonra hadi sen ilçeye bu hiç hoş değil ondan sonra 10 yıl daha çalışsın merkeze gelmek için bu adaletli olmaz ilden ilçeye hele küçük illerde bence hoş değil ama istanbulda ilçeler mahalle hesabı orası ayrı

Misafir Avatar
hasan 2 yıl önce

Norm fazlası öğretmenleri koruma adına gelecek nesilleri öğretmensiz niye bırakalım. Okullar öğrenci ve öğretmen varsa bir anlam ifade eder. Öğretmenlerden birileri 30 saat derse girerken birileri de 8 saate girerek haftayı tamamlıyor.Bunun neresi adalet, neresin de verimlilik var?