Norm Fazlası Öğretmenler Re'sen Atanacak!
Kamuajans.com - Milli Eğitim Bakanlığı darbe sürecinde yaşanan olaylarda rol aldığı gerekçesiyle binlerce öğretmenin görevine son vermişti. Oluşan öğretmen ihtiyacının bir kısmı önümüzdeki ay yapılacak sözleşmeli öğretmen ataması ile kapatılacak kalan açık da ihtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin öğretmen açığı bulunan eğitim kurumlarına atanmaları yoluyla giderilecek. 

Norm kadro fazlası öğretmenlerin atanmasında yani İhtiyaç fazlası öğretmenlerin yer değiştirmelerinde;

MADDE 41 – (1) Eğitim kurumunun ya da bölümün kapanması, program değişikliği, Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararıyla ders kaldırılması ya da norm kadro esasları gereğince yapılacak düzenlemeler sonucu öğretmen fazlalığı oluşması hâlinde; eğitim kurumunun ya da bölümün kapatılması veya program değişikliği sonucunda bu eğitim kurumlarında görevli öğretmenler, yeni  eğitim kurumu açılarak öğrencilerin taşınması hâlinde bu eğitim kurumlarına, öğrenci azlığı nedeniyle kapatılan eğitim kurumlarında ya da bölümlerde görevli olanlar ise açık norm kadro bulunması hâlinde öncelikle öğrencilerin taşındığı eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına özür durumları ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanırlar.

(2) Bu şekilde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi hâlinde bu durumdaki öğretmenler tercihleri de dikkate alınmak suretiyle öncelikle il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına atanır.

(5) Bu madde kapsamında il içinde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi durumunda valiliklerce fazlalığın giderilmesine yönelik il içinde yapılacak yer değiştirmeler, zamana bağlı olmaksızın (Mülga ibare:RG-21/7/2012-28360) (…) en geç mart ayı sonuna kadar tamamlanması gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak yer değiştirmeler, duyurusu yapılan eğitim kurumlarına öğretmenlerin tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Fazla konumdaki öğretmenlerden herhangi bir kuruma atanmak üzere başvuruda bulunmayanların görev yerleri, il içinde valiliklerce isteklerine bakılmaksızın belirlenir. Ancak ilgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen öğretmenler ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan öğretmenlerden norm kadro fazlası konumunda bulunanlar, engellilik durumlarının devamı süresince resen görev yeri belirlemeden istisnadır.'' hükmüne yer verilmiştir.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Rehber 2 yıl önce

Resen atama antidemokratik bir uygulamadır.Özellikle zorunlu hizmetten dolayı zorla öğretmeni başka yere göndermek sürgün anlamına gelir.Bunun yerine geçici görevlendirme yaparak açık normlar pekala doldurulabilir.

Misafir Avatar
Zytn 2 yıl önce

Bende okulumda norm fazlası durumdayim. Bir yerde okudum norm fazlalari 25 eylüle kadar tercih yapmazsa resen atanacak yazıyo. Bu haberin gerçekliği konusunda bilgisi olan lütfen acilen bilgi verebilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

Misafir Avatar
SERKAN 2 yıl önce

Sayın Kamu ajans yetkilileri bakanlığın yaptığı acele bir norm fazlası atama yapması yanlış bir uygulamadır.MEB'de Norm Fazlası Öğretmen Atamaları Normlar Güncellendikten Sonra Yapılmalıdır.Çünkü yeni yılda bir çok öğretmen okullarında fazlalık durumuna düşerek başka okullara geçici görevlendirmeleri yapıldı. Meb normları tekrar güncellemeli ya da okulunda norm fazlası durumuna düşecek öğretmenlere de tercih hakkı vermelidir.Eğer bu durumu haber yaparsanız bir çok öğretmen mağdur olmaktan kurtulacaktır.

Misafir Avatar
K 2 yıl önce

Peki il ici ozru olanlara ne olacak

Misafir Avatar
Türkçe 2 yıl önce

Seçimlerde öğretmenleri malzeme olarak bırakın norm fazlası olmaz hem kasımda hem şubatta atama yapın ücretli köleliği kaldırın bizi kandırmayın