Norm Fazlası Öğretmen Sorunu Resen Atamalar İle De Çözülemeyecektir
Kamuajans.com - İllerin hemen hemen hepsi tercihte bulunmayan veya tercihine yerleşemeyen norm fazlası öğretmenleri resen atıyor. Resen atamalardan rahatsız olan öğretmenler Milli Eğitim Müdürlüklerine veya bakanlığa dava açacaklar. Yani hep aynı senaryo. Milli Eğitim Bakanlığı resen atama yapar öğretmenler dava açar ve geri döner. Bakanlık sonucunu bile bile neden böyle hukuka aykırı işler yapar bunu da anlamış değiliz. 


Yalnız bu yıl durum farklı çünkü norm fazlası öğretmen sayısı Cumhuriyet tarihinin en yüksek sayısına ulaşmış durumdadır. Başbakanımızın açıkladığı sayıya göre 50 bin öğretmen norm fazlası durumdadır. Peki bakanlık norm fazlası atama ile ve resen atama ile norm fazlası öğretmen sorununu çözebilecek mi ? Bakanlık norm fazlası atamalar ile ve resen atamalar ile norm fazlası öğretmen sayısını yarı yarıya azaltsa 25 bine düşürebilir. Peki norm fazlası 25 bin öğretmen ne olacak son 3 yıldır olduğu gibi hiç birşey yapmadan ayın 15 inde maaşlarını mı alacaklar ? Bu durumdan norm fazlası öğretmenlerde rahatsızlar.


İllerin yayınladıkları norm fazlası öğretmen sayılarına ve öğretmen norm açığına baktığımızda Bakanlık norm fazlası öğretmen sorununu çözemeyecek gibi gözükmektedir. Özellikle Teknoloji ve Tasarım öğretmenliğindeki ve Sınıf Öğretmenliğindeki norm fazlası öğretmen sayısı ciddi rakamlara ulaşmış durumadır. Ve bu branşlarda açık neredeyse hiç yoktur. Bilindiği gibi Teknoloji ve tasarım öğretmenliğine 2012 yılında binlerce sınıf öğretmeni sertifikalı olarak alan değişikliği ile geçiş yapmıştır. O öğretmenlerin çoğunluğu sınıf öğretmenliğine geri dönmek istemektedir. 


Çözüm önerimiz : Milli Eğitim Bakanlığı geniş kapsamlı alan değişikliği yapmalıdır. Geniş kapsamlı alan değişikliği yapılırsa Teknoloji ve Tasarım öğretmenliğine geçen sınıf öğretmenleri sınıf öğretmenliğine dönüş yapar. Sınıf öğretmenliği yapıp ta ikinci üniversite bitirenler , veya sınıföğretmeni olmayıp ta sınıf öğretmenliği yapanlarda kendi alanlarına dönüş yaparlar. Bakanlık geniş kapsamlı ve en azından norm fazlası çok fazla olan batı illerinde bütün normları açarak alan değişikliği yaparsa norm fazlası öğretmen sorunu çözülecektir. Bakanlık alan değişikliğinin kapsamında ve normlarında kısıtlamaya giderse norm fazlası öğretmen sorununu daha yıllarca yaşayacağız gibi gözükmektedir. 


Umarız bakanlık geniş kapsamlı alan değişikliği yaparak norm fazlası öğretmen sorununu kalıcı olarak çözer. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
nisa 1 yıl önce

norm fazlası olanlar müzik,resim,beden eğitimine girmelidir.

Misafir Avatar
çağrı 1 yıl önce

norm fazlası problemi yan alan değişikliği ile çözülebilir

Misafir Avatar
Engin Yurt 1 yıl önce

Peki norm fazlası 25 bin öğretmen ne olacak son 3 yıldır olduğu gibi hiç birşey yapmadan ayın 15 inde maaşlarını mı alacaklar ?” Ön yargılı ve vahim bir cümle. Norm fazlalarını hedef göstererek alan değişikliğine kamuoyu oluşturmaya çalışan bir yorum. Okulumda norm fazlasıyım. Yan gelip yatmıyorum. Hafta içi 19 saat, hafta sonu 10 saat derse giriyorum.