Müdürün, Öğretmene Girebileceği Dersler( Alan,Yan Alan) Varken 21 Saatten Fazla Ders Vermeyip Ücretliye Dersleri Vermesi Kamu Zararı Oluşturur
Örneğin, bir okulumuzda fen bilimleri dersinde mevcut 56 saat olmasına ve mevcutta iki fen bilimleri öğretmeni olmasına rağmen, okul müdürlüğü ne yazık ki ücretli öğretmen talep ediyor ve gariptir ilçe milli eğitim müdürlüğü de bu talebi onaylayarak ücretli öğretmen görevlendirmesini yapıyor. Ve çok gariptir ki okulun kendi kadrolu iki fen öğretmenine mevzuat dairesi çerçevesinde 30 saate kadar derslere girme potansiyeli olmasına rağmen 21’er saat verilerek geri bırakılan 14 saat fen dersi ise ücretli öğretmene veriliyor. Yani mevcut iki öğretmen ile 56 saatlik fen bilimleri dersi paylaştırılacakken iki öğretmen 21’er saatte bırakılmak suretiyle ücretli öğretmen çağrılarak dersler veriliyor.
Bu durumda okulun elindeki mevcut iş gücü kullanılmayarak ücretli öğretmen görevlendirmesi yapılması ile birlikte ne yazık ki kurum dışındaki bir öğretmene (ücretli ) 14 saat ek ders ödenmesinin yanı sıra ekstradan bir sigorta ödenmesi daha oluşturarak kamu zararının oluşmasına sebebiyet vermiş oluyor.
Devletin iş ve işleyişindeki asıl mantık, elindeki mevcut maddi gücü ile insani iş gücü kaynağını kullanmak esastır. Ayrıca yapılan iş ve işlemde, elindeki mevcut kaynağı kullandığından daha fazla bir gider oluşturursa kamu zararı oluşumu söz konusu ortaya çıkar. Bunu belirterek bir okuldaki derslerin öğretmenlere dağıtılması ile ücretli öğretmen görevlendirilmesinin yasal mevzuata göre nasıl yapılması gerektiğini ve hangi durumda kamu zararına sebebiyet vereceğini göstereceğim.
16.12.2006 Tarih ve 26378 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararı”nın 5. Ve 6. Maddeleri uyarınca bir öğretmen maaş karşılığı olarak 15 saat, zorunlu ek ders görevi olarak 6 saat ve isteğe bağlı ek ders olarak da 9 saat olmak üzere toplamda haftada 30 saat derse girebilmektedir. Yani okullardaki kadrolu/sözleşmeli genel bilgi dersi öğretmenleri 30 saate kadar derse girebilmektedirler.
Peki, öğretmen hangi dersleri okutabilir?
Ayrıca, okuldaki öğretmenlerin hangi dersleri okutabileceği, Millî Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunun 20/02/2014 tarihli ve 9 sayılı Kurul kararı olan ve Mart 2014-2678 sayılı Tebliğler Dergisi ile yayımlanan Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasların 11. Maddesinde net bir şekilde ifade edilmiştir. 11. Maddede yazılı bulunan “Öğretmenler, atandıkları alan ile varsa yan alanının ekli çizelgede “Okutacağı Dersler” sütununda yer alan dersleri, öncelikle atandıkları kurumun alan, ortak, zorunlu ve seçmeli derslerini, eğitim kurumlarının tür ve dereceleri bakımından herhangi bir ayırım yapılmaksızın okuturlar” hükmüne göre; Öğretmenler öncelikle kendi okulu olmak üzere, alanındaki veya varsa yan alanındaki derslerin zorunlu ve seçmeli derslerini okuturlar. Yani öğretmenler okulundaki asıl alanındaki dersleri ve yan alanındaki dersleri ve seçmeli derslerini okutabilirler.Bu durumda yöneticilerin bir öğretmenin okulda hangi dersleri okutabileceğini bu hususlara bakarak değerlendirmesi gerekir.
Zaten kadrolu veya sözleşmeli olarak atanan öğretmenler memur hukuku gereği kendi kurumundaki girebileceği dersleri okutma yükümlülüğüne sahiptirler. Zira devletimiz okula atamasını yaparken okuldaki mevcut girebileceği dersleri okutması için kurumuna atamasını gerçekleştirmektedir. Ne zamanki okulun öğretmenin girebileceği ders saati bakımından yetersiz kalırsa işte o zaman 657 sayılı DMK 89. maddesi kapsamında ek ders karşılığı öğretmen (ücretli öğretmen) görevlendirme yoluna gidilmektedir. Yani işin özünde mevcut okulun kendi öğretmenleri girebileceği dersleri girdikten sonra hala açıkta dersler kalıyorsa o zaman derslere ücretli öğretmen görevlendirilmesi yapılması kanunen yasal dayanağa oturtulmuştur. Bu hususa göre öğretmen kurumunda girebileceği derslerin tamamını almadan ücretli öğretmen görevlendirmesi yapması kanuna aykırılık oluşturacaktır.
Her ne kadar “Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararı”nın 6. Maddesine göre bir öğretmenin 6 saati zorunlu ek ders olarak ifade edilse de birçok idare ek ders olarak zorunlu ek dersin öğretmenlere verildikten sonra “isteğe bağlı ek ders” in kendi inisiyatiflerinde olduğunu düşünerek maalesef öğretmenin girebileceği dersler varken 21 saatten fazlasını vermeme yoluna gitmektedir. Fakat ek ders kararın 6. Maddesi çok açık ve net olup bir öğretmenin toplamda 30 saate kadar derse girebileceğini ortaya koymuştur. Bir öğretmenin alabileceği ders sayısı bakımından 21 olarak sınırlandırmamıştır. Bu yüzden bu yanılgıya ne okul müdürleri ne de milli eğitim müdürleri düşmemelidir. Çünkü bu yanılgıya düşerek 21 saat ders veren okul müdürleri ile milli eğitim müdürleri geri kalan dersler için yok yere ücretli öğretmen görevlendirmesi yaparak devletin kasasından ekstradan ek ders ödemesi çıkmanın yanı sıra ekstradan sgk ödemesinin yapılmasına sebebiyet vererek kamu zararına sebep olmuş oluyorlar.
Kısacası ;
1) Bir öğretmen okulunda 30 saate kadar okutabileceği dersleri alabilmektedir.
2) Okulun öğretmeni okutabileceği derslerin tamamını almadan ücretli öğretmen görevlendirmesi yapılması veya Okuldaki öğretmenlere 21 saatte bırakılarak ücretli öğretmene derslerin verilmesi veya görevlendirilmesi ekstradan ek ders ödemenin yanı sıra kurumun personel sayısından daha fazla kişiye sgk ödemesine sebebiyet verdiği için kamu zararını oluşturur.
3) Kamu zararı oluşmaması için okulun kendi öğretmenleri okutabileceği dersleri aldıktan sonra 657 syaılı DMK’nın 89. Maddesine göre ücretli öğretmen görevlendirmesi yapılması esas olmalı. 

Kamuajans.com/ÖZEL

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Öğretmen 3 ay önce

Orhan Bey'e katılıyorum. 20 saatin üzerinde derse girince verim düşer. Bunun yanısıra ders çeşitlerinin fazla olması da verimi düşüren diğer bir unsurdur. İlk on sene yorgunluğa rağmen vücut çok saat derse girmeyi tolere etse de -öğrencilerimizi ne kadar sevsek de- daha sonra cidden yıpranılıyor.

Misafir Avatar
Önce İnsan 3 ay önce

Sırf bir şeyler yazmak için yazmak?
1. Hicbir Fen Dersi 21 veya 14 olarak bölünüp öğretmene verilmez (En azında ben rast gelmedim)
2. Öğretmen süt izni gibi yasal izni varsa ve istem3zse 21 den fazla derse girme zorunluluğu yoktur.
3. Okul öğretmeni 30 saat ders var ve istiyorsa hepsini alır. 21 saat isterse dilekçe verir ve ilçe MEM eğitim bölgesinden görevlendirme yapar.
4. Eğer kamu zararı ise sadece görevlendirilmesi halinde ücretli öğretmenin sigorta ücretidir ekstra olan!

Misafir Avatar
angarya 3 ay önce

zorla mı ders verilecek, kimse veremez. 21 üstü isteğe bağlıdır, olmadı çift nöbet tutsun, anayasa: angarya yasak.

Misafir Avatar
Orhan Bey 3 ay önce

Bence o okuldaki idarecinin uygulaması mantıklı. Çünkü bir öğretmenin haftada 20 saatten fazla derse girip yeterince faydalı olması mümkün değil. 40 dakika ders anlatmak-işlemek hakkıyla olmak kaydıyla her babayiğidin karı değildir. Kimse kimseyi kandırmasın. Oturduğu yerden ders anlatmak öğretmenlik değildir.

Misafir Avatar
doğrucu 3 ay önce

Yazı mevzuat metni yorumlamaktan yoksun bir yazı olmuş. Ek ders kararında elbette ki 30 saate kadar girilebilir denilmektedir, ancak öğretmen, gireceğim dedi de okul müdürü mü vermedi. Ayrıca atanamayan ücretli öğretmenler de emek verip 3-5 kuruş kazansalar kötü mü?

Misafir Avatar
kviehnk 3 ay önce

devletin 21 saatten sonraya ödediği ek ders ile ücretliye ödediği ders ücreti aynı. Ücreti ali yerine veli almış.ne fark eder. Ama isteyen öğretmene ders vermeyip ücretli öğretmen çağıran müdürüde hemen açığa almakta fayda var. çünkü o adam okul yönetmiyor.

Misafir Avatar
Tarihchi 3 ay önce

Çok şey biliyormuş gibi anlatarak konuyu saptırırken aslında bir şey bilmediğini ortaya koymak.

Misafir Avatar
ali demir 3 ay önce

Ücret karşılığı öğretmen okulu mezunu ise eleştirilecek bir durum olmamalı