Müdür Yetkili Öğretmenlere de Artırımlı Ek Ders Ücreti Ödenmelidir
Söz konusu resmi yazıda ''Bakanlığınıza bağlı müdürlük norm kadrosu olmayan okullara yürürlükte bulunan mevzuat hükümlerine göre ''müdür yetkili öğretmen'' görevlendirilmesi yapılarak okulun yönetim işleri müdür yetkli öğretmenler tarafından yerine getirilmektedir. Müdür yetkili öğretmenler hem okul müdürü gibi yönetim işlerini yerine getirmekte hem de sınıf öğretmeni gibi derse girerek iki görevi birlikte yerine getirmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın '' ders niteliğinde yönetim görevi'' başlıklı 10. maddesinin (1) fıkrasının (ç) bendinde (1) ilgili mevzuat hükümleri ile tespit edilen inceleme, araştırma, planlama, programlama, yönetim, denetim, eğitim ve öğretim gibi görevlerinden;

ç) Müdür yetkili öğretmenlerin yarıyıl ve yaz tatillerinde haftada 12 saati, ders yılı içerisinde ise haftada 3 saati, ders niteliğinde yönetim görevi sayılı ve fiilen görev yapma karşılığında ek ders ücreti ödenir.'' hükmü amir olup madde hükmü uyarınca müdür yetkili öğretmenlere yöneticilik görevi kapsamında haftada 3 saat ek ders ücreti ödenmektedir.

Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşmenin ''Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme'' kısmı ''Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının yöneticilerinin ilave ek ders ücreti'' başlıklı 23. maddesindeki ''(1) 2006/11350 sayılı Kararın 10'uncu maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin; 4 numaralı alt bendi uyarınca müdür ve müdür başyardımcılarına ödenmekte olan ek ders ücreti haftada 4 saat, 7 numaralı alt bendi uyarınca müdür yardımcılarına ödenmekte olan ek ders ücreti haftada 1 saat artırımlı uygulanır.'' kararı uyarınca yöneticilik görevi kapsamında okul müdürü ve müdür başyardımcılarına haftada 4 saat; müdür yardımcılarına ise haftada 1 saat fazladan ek ders ücreti ödenmektedir. Ancak, bu ücret madde kapsamında yer verilmediğinden müdür yetkili öğretmenlere ödenmemektedir.

Müdür yetkili öğretmenlere madde kapsamında yer verilmemesi Anayasamızın eşitlik ilkesine ve hakkaniyete aykırıdır. Müdür yetkili öğretmenlere de diğer okul yöneticileri gibi kendi okullarında yönetim işleri kapsamında yapılması gereken tüm iş ve işlemleri yerine getirmektedir. Müdür yetkili öğretmenler yöneticilik görevinin yanında diğer okul yöneticileri haftada en fazla 6 saat derse girerken haftada 30 saat ders okutmak gibi ağır bir görevi de yerine getirmektedir. Çalışma barışı, eşitlik ilkesi ve hakkaniyete göre de müdür yetkili öğretmenlere de artırımlı ek ders ücretinin verilmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda; Bakanlığınıza bağlı okullarda görev yapan müdür yetkili öğretmenlere de artırımlı ek ders ücretinin ödenmesi, artırımlı ek ders ücreti ödenmesi için mevzuatta gerekli düzenlemelerin yapılması ve Bakanlığınızca yapılan çalışmalar hakkında sendikamıza bilgi verilmesi hususunda gereğini arz ederiz.'' denilmiştir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.