Milli Eğitimde Şube Müdürleri Sorunu
Kamuajans.com - Son atanan Şube Müdürlerinin bile akameti hala tartışma konuşu olarak devam ediyor. 12 Ekim 2013 tarihli  28793 sayılı yönetmeliğe göre  sınav ve alt görev dışında başka atama şekli gözükmüyor. Bu da taşrada şube müdürü sıkıntısına neden oluyor.
İlçelere baktığımız zaman küçük ilçelerde kadrolu şube müdürü kalmadı. Maddi kaygılarla haklı olarak gittiler. Hepsi MTSK kurslarının, Açık lise sınavlarının vb sınavların yapıldığı büyük ilçeler ve il merkezlerine tayin oldular. Çünkü küçük ilçelerde Şube Müdürlüğü yapmak maddi olarak okul Müdürlerinden ve Öğretmenlerden daha az ücrete talip olup, çok çalışmak anlamına geliyor. İhaleler, diğer işler şef ve memur eksikliğinden tamamen Şube müdürlerine kalıyor. Şube müdürü mü, şef mi memur mu belli olmuyor. Bu yüzden şefin memurun bol olduğu, sınavlarında maddi olarak desteklediği il ve büyük ilçe merkezlerine yığılma olunca küçük ilçeler görevlendirme şube müdürleri ile döndürülmeye çalışılıyor. 


Görevlendirme şube müdürleri fedakarlıkla işleri yürütüyorlar ama bunlarında ilçelerdeki basit siyasi kavgalara alet edilmesi, Her 6ay sonrası benzer sendika siyaset çekişmeleri, önlerini görmemelerine sebebiyet verdiğinden rahat çalışamıyorlar.


Çözüm olarak ne yapılabilir diye bakarsak ilk önce atama sorunu çözülmeli.


 Tekrar sınav yapılarak kadrolara atama yapılabilir.


Yönetmelikte değişikliğe gidilerek belli kıstas ve kriterler konularak mülakatla atama yapılabilir.


Uzman, araştırmacı ve benzeri kadrolarda bekleyen arkadaşlar Şube müdürlüğüne alınarak değerlendirilebilir.


Görevlendirmeleri siyasetin etkisinden kurtulması için bunların görevlendirilmeleri 1(bir) yıl ve yerine kadrolu atama yapılıncaya kadar, ve benzeri çözümler üretilebilir. 6 ay yetişen işleri öğrenen görevlendirme şube müdürü basit siyasi ve sendikal çekişmelerin içinde ikinci altı ayı görmeden değiştiği için İlçe Müdürlüklerinde kurumsal hafıza ve ciddiyet oluşmuyor.


Maddi konulara gelince 2200-3000 göstergeden kurtararak 3600 göstergeye çıkarılmalılar.


MTSSK ve Diğer sınavda sadece il merkezindeki ilçeler dahil tüm şube müdürlerine de bir havuzdan sıra üzere ilde de görev verilerek ücret alacakları adil bir sistem geliştirilebilir.


İllerde deki memur ve sef kadroları kısıtlanarak, ilçelerdeki şef ve memurların illere  görevlendirmeleri engellenerek ilçeler rahatlatılabilir.
Maddi olarak durumları iyileştirilmelidir.


Acil çözümler üretilerek Şube müdürlüğü ilçelerde de cazip hale getirilmelidir.

Eren EYÜBOĞLU
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Adalet istiyoruz 10 ay önce

3 yıldır Danıştay kararları uygulanmıyor. MEB 1709 şube müdürü ataması defalarca kesin olarak iptal edildi. Adalet yok.

Misafir Avatar
1709 şube müdüründe Fetö şaibesi var 10 ay önce

3 yıldır fetocu şube müdürleri MEB'i yönetiyor. 15 temmuz şehitlerinin kemikleri sızlıyor

Misafir Avatar
mehmet 10 ay önce

yazılı ve sözlüyü geçip hala atanamayanlar var. Mülakattan puanı ile ilgili 6 aylık süre kaldırılmalıdır.

Misafir Avatar
TEKNİK ÖĞRETMEN 10 ay önce

Mesleki ve Teknik Eğitim sorunlarını aşacağız diyorsanız Mesleki ve Teknik Eğitimden sorumlu şube müdürlüğüne ya da vekilliğine TEKNİİK ÖĞRETMEN olma şartı getirmeliyiz. İlahiyat mezunuyum bende meslekciyim anlayışı ile 3308 bile kavranmadan gavur eşeğine dönüyoruz... Memlekete VATANA yazık

Misafir Avatar
asım 10 ay önce

meb de maalesef şube müdürü fazlalığı var, son atanan 1700 keyfiyen atama. hiç gereği yok. şube müdürü olmasada olur. gereksiz bir kadro. Hiç bir yetkiside yok. Şef gibi sadece paraf atar. tüm yetki ilçe müdüründe, zaten şefler var. Bir an önce 1700 kadro mahkemece iptal edilmiş uygulanmalı, yerlerine de alınmamalı kadrosu da iptal olmalı. Acıyın bu memlekete, kaynaklarını heba etmeyin. Allah soracak. 1700 kişiye ödenen paralarla memlekette neler yapılmaz.en büyük sorunlardan biri kaynak israfı.

Misafir Avatar
Önce Eğitimci, sonra şube müdürü 10 ay önce

Öncelikle şube müdürlüğü memurluk gibi yürütülmemeli. Görev tanımı, yetkisi iyi tanımlanmalı ve bu doğrultuda etki gücü ortaya çıkarılmalı. Şube Müdürlerinin protokolü belirlenmeli. Şube müdürlüğü rotasyonu, ilçe müdürlerine, il müdür yardımcılarına yapılmadığı bir durumda hiç bir anlamı yok. Şube müdürü ilçe Mem müdüründen daha çok mu yıpranır, daha çok mu yetkin, bu ne anlama geliyor.. Kanunda, yönetmelikte ilçe müdürü, il müdür yardımcısı ve şube müdür lerine rotasyon yazılı iken malesef uygulanmıyor.. Uygulanmayacak bu kanun, kural niye var, o zaman şube müdürlerine de rotasyon uygulanmasına. Sonra rotasyon bölgeleri oldukça yanlış, süreler yetersiz, koskoca Karadeniz Bölgesinde 1. Bölge yoktur ve bölgeler denk belirlenmemiş, koskoca Büyükşehir de 2. Bölge, küçücük normal 10.000 nüfuslu ilçe de 2. Bölge, hiç sağlıklı değil, 150.000 nüfuslu ilçe de 4. Bölge 10.000 nüfuslu ilçe de 4. Bölge.. Sonra 2. Bölge olan 500.000 nüfuslu ilçede, 2.000.000 nüfuslu koskoca Büyükşehir olan ilde görev süresi 4 yıl, 4 yılda şube müdürü o ilin, ilçeyi tanıyıp sorunlarını belirleyip, çözümleri için analizleri yapıp plan ve proğramlı yapıp uygulaması en az 10 yıl alır ve daha verimli olur. Farklı amaçlarla rotasyon uygulamak Eğitimde geriye gidişi düzeltmez... Yazılacak çok şey var, nasıl olsa dikkate alınmayacak diye insan yazmayı bile artık bırakmak istiyor.. Saygılar sunuyorum....

Misafir Avatar
Ali 10 ay önce

Bireysel mahkeme kararini kazanmis olup mahkeme kararinin uygulanmasini bekleyen onlarca sube muduru adayi var.

Misafir Avatar
Müdür 10 ay önce

Çok güzel bir tespit.Öğretmen kurslarla beraber idareciler hepsi bizden fazla ücret alıyor.Hem tüm sorumluluk sizde hem düşük ücretle çalışmak