Milli Eğitim Bakanlığı Diplomaya Bağlı Alan Değişikliğini Çalışıyor
Kamuajans.com - Türk Eğitim-Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş, Facebook hesabı üzerinden Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'un sözlerini paylaştı.

Akkaş'ın paylaşımına göre Koncuk şu ifadeleri kullandı: ''MEB tarafından diplomaya bağlı alan değişikliği ile ilgili bir çalışma yürütülüyor. Türk Eğitim-Sen olarak bunun takibini yürütüyoruz.''
Koncuk'un bu açıklamasına göre MEB yakında zamanda diplomaya bağlı alan değişikliği ile ilgili duyuruya çıkacaktır. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ahmet 13 ay önce

Bekliyoruz inşAllah en kısa sürede duyurulur. #Diplomaya dayalı alan değişikliği#

Misafir Avatar
Ali 13 ay önce

Diplomaya dayalı alan değişikliğini sabırsızlıkla bekliyoruz.

Misafir Avatar
Yavuz 13 ay önce

Hadi hayırlısı.Allah herşeyin hayırlısını nasip etsin.Olur inşAllah

Misafir Avatar
nur 13 ay önce

hevesle bekliyoruz umarım diplomaya bağlı olur. normlar uygun olur

Misafir Avatar
Öğretmen 13 ay önce

Teşekkürler başkanım, Alan değişikliğini dört gözle bekliyoruz

Misafir Avatar
Er 13 ay önce

InşaAllah Türkiye geneli açılır.Sadece bulunduğunuz ille ilgili olmaz.40 tercih Türkiye geneli açılır alan değişikliği yapılır 5 sene beklenir.5 sene de bir ihtiyaca göre tekrar eedilir.yada son defa tüm illeri kapsayacak şekilde yapılır ve sona erer

Misafir Avatar
Erdi 13 ay önce

Şimdiden emeği geçenlere teşekkürler.buyuk bir umutla bekliyoruz.sağ olun

Misafir Avatar
23 13 ay önce

Bizler Milli Eğitim Bakanlığında kadrolu olarak çalışan öğretmenleriz. Milli Eğitim Bakanlığın da norm fazlası olarak 40 binin üzerinde öğretmen beklemektedir. Normal zaman da yönetmeliğe bağlı alan değişikliği bütün normlar açılarak yapılır hem öğretmenler uzmanı olduğu alana geçer hem de norm fazlası sorunu ortadan kalkardı. Maalesef Milli Eğitim Bakanlığı son 3 yıldır yönetmeliğe bağlı alan değişikliği yapmamaktadır. Bu durum da norm fazlası öğretmen sayısını ciddi anlam da arttırmıştır.
Norm fazlası olarak bekletilen öğretmenin de ülke ekonomimize büyük zararı olmaktadır 40 bin öğretmenin norm fazlası olması demek ayda 200 milyon TL ekonomimizin zarara uğraması demek. Yılda ise 2,5 milyar TL Ülke ekonomisinin zarara uğraması demektir.
Norm fazlası olan öğretmenlerin yarısı resen(zorunlu) atama ile boş olan normlara atanabilir ; ama diğer yarısına hiçbir şekilde boş norm bulunmamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığının yönetmeliği aynen yayınlayarak ve bütün normları açarak yapacağı alan değişikliği norm fazlası öğretmen sorununu ortadan kaldıracaktır aksi halde kısıtlı yapılacak alan değişikliği ile norm fazlası öğretmen sorunu hiçbir şekilde çözülemeyecektir.
Ülke genelin de öğretmen açığı 100 bini geçmiştir. Yapılacak resen atamalar ile ve Yönetmeliğe bağlı alan değişikliği ile öğretmen açığı 60 binin altına düşecektir ve öğretmen açığı sorunu da ciddi anlamda azalacaktır.
Örnek ile açıklayacak olursak Antalya ilinde Sınıf öğretmeni açığı hiç yok ve 1.000 in üzerinde sınıf öğretmeni norm fazlası olarak beklemektedir. Antalya genlinde de 5 binin üzerinde diğer branşlar da öğretmen açığı bulunmaktadır. Sınıf öğretmeni olup ta ikinci üniversite Matematik öğretmenliği bitiren öğretmene yönetmeliğe bağlı alan değişikliği hakkı verilirse o öğretmen Matematik öğretmenliğine geçecek ve Sınıf öğretmeni norm fazlası azalacaktır. Başka branşta olupta sınıf öğretmenliği yapan öğretmenler de bulunmaktadır onlara da kendi alanlarına geçiş hakkı verilirse sınıf öğretmeni norm fazlası sorunu ortadan kalkacaktır ve öğretmen açığı azalacaktır.
Yukarıda verdiğimiz sadece 1 örnektir bunun binlerce örneği mevcuttur. Yönetmeliğe aynen bağlı kalarak yapılacak alan değişikliği ile öğretmenler boş normlara alan değişikliği yapacağı için yerleri boşalacaktır ve boşalan yerlerede norm fazlası öğretmenler yerleşecektir.
Siz değerli büyüklerimizden isteğimiz alan değişikliğinin yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak ve bütün normların açılarak yapılmasıdır. Aksi takdirde yapılacak alan değişikliği norm fazlası öğretmen sorununu hiç bir şekilde halletmeyecektir.