Mesleki Eğitim Merkezlerinin Yaygın Eğitim Kursu Açma Talebi

Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat vo Görevleriyle ilgili 652 Sayılı Kanun Hükmünde Karamame'de, ilgi (a) Kanun Hükmünde Kararname ile yapılan değişiklik sonrasında, örgün Öğretim kapsamına alınarak, Genel Müdürlüğünüze bağlanan ve Genel Müdürlüğümüz yetki ve denetim alanı dışına çıkantaaesleki eğitim merkezlerinin e-Yaygın Sistemi üzerinden doğrudan yaygın eğitime yönelik kursları açmamalarına ilişkin değişiklik gerçekleştirilmiş ve bu husus ilgi (b) yazıyla Genel Müdürlüğünüze bildirilmiştir.

Aynca, mesleki eğitim merkezlerinin ilgi (a) Kanım Hükmünde Karamame'den sonraki ış ve işlemlerine ilişkin düzenlemeleri içeren ilgi (c) yazınızın 8'inci maddesinde de mesleki eğitim merkezlerinin, kurslan halk eğitimi merkezi müdürlükleriyle iş birliğinde açmalarının gerektiği, Genel Müdürlüğünüzce de taşra teşkilatımıza duyurulmuştur.

Diğer taraftan, mesleki eğitim merkezi müdürlüklerinizin öğrencilerine (usta, çırak, kalfa vb.) yönelik, örgün eğitim ve öğretim aldıkları alanlar ve bu alanları destekleyecek nitelikteki kurslar ile sosyal ve kültürel alanda ihtiyaç duydukları yaygın eğitim kurslarını, Genel Müdürlüğümüze bağlı yaygın eğitim kurumlan iş birliğinde açmalanmn mümkün olduğu da ilgi (ç) yazımızla mesleki eğitim merkezi müdürlüklerinize ve yaygın eğitim kurumlan miza bildirilmiştir.

Bu kapsamda; bünyesinde verdikleri ustalık, çıraklık ve kalfalık eğitimleri itibanyla ilgi (a) Kanun Hükmünde Kararname gereğince örgün eğitim bünyesine geçerek, yaygın eğitim alanının dışına çıkan mesleki eğitim merkezi müdürlüklerinizin, Genel Müdürlüğümüz görev alanına giren her türlü yaygın eğitim kursunu doğrudan açmalanmn meri mevzuat hükümleri gereğince mümkün olamayacağı açık olup, ülke genelindeki diğer örgün eğitim kurumlan (ilkokul, ortaokul, anadolu liseleri, mesleki ve teknik liseler vb.) gibi yaygın eğitim kurumlanmız yetkisinde ve iş birliğinde söz konusu kurslan açmaları gerekmektedir.

Bu nedenle mesleki eğitim merkezi müdürlüklerinizden Genel Müdürlüğünüze ulaşan yaygın eğitim kurslarını doğrudan açma taleplerinin Genel Müdürlüğe iletilmeksizin, ilgili düzenlemeler ve yukarıda yapılan açıklamalar doğrultusunda gereği yapılmaktadır.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Yılmaz 2 yıl önce

Üç beş memurun kulu kölesi olmuş bir genel müdürlükten ülke ve kurum çıkarları yönünde karar alması beklenemez zaten. Bu zatlar şunu anlamıyorlar herhalde sizde bizde MİLLİ EĞİTİM BAKANLIGINA baglıyız. Bu bu memurlar milli kelimesinden rahatsız olsalar bile bu böyle.