Merkezi Sistem ve Mülakat Sınavıyla Öğrenci Alan Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine Özel Başvuru
Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından merkezi yerleştirme ile öğrenci alınan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile öze program ve proje uygulayan eğitim kurumlarının Yiyecek ve İçecek Hizmetleri, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri ile Eğlence Hizmetleri Alanlarına mülakat sınavı sonuçlarına göre Denizcilik alanına ise ''Gemiadamı Olur Sağlık Raporu''nu alanların kayıt-kabul ve yerleştirmeleri yapılacaktır. Söz konusu okulların 9'uncu sınıflarına öğrenci alımına ilişkin iş ve işlemler Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği ve Ortaöğretim Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu 2019'da yer alan hükümler ile aşağıda belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda gerçekleştirilecektir. 

Buna göre;

1- 2019-2020 eğitim-öğretim yılında söz konusu kontenjan bilgileri ve açıklamaları Ortaöğretim Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu 2019'un ''Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne Bağlı Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin Anadolu Teknik Programları ve Özel Program ve Proje Uygulayan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri (Tablo-3)'de yer almaktadır.

2- Denizcilik alanı bulunan okulları tercih etmek isteyen öğrencilerin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının ''Gemiadamları ve Kılavuz Kaptanlar Eğitim ve Sınav Yönergesi''ne göre denizde çalışmaya engel teşkil edebilecek herhangi bir hastalığının bulunmadığını belgelendirmesi gerekmektedir. Bu nedenle, Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'nün http://www.hssgm.gov.tr/GemiadamiSaglikIslemleri adresinde yer alan ''Gemiadamlarının Periyodik Tahlil ve Tetkiklerini Düzenlemeye Yetkili Sağlık Kuruluşları'' başlığı altında bulunan yetkilendirilmiş resmi ve özel sağlık kurum/kuruluşlarından sağlık durumlarının denizcilik öğrenimine ve mesleğin yürütülmesine elverişli olduğunu belirten ''Gemiadamı Olur Sağlık Raporu''nun alınması şartları aranmaktadır.

Denizcilik alanı bulunan mesleki ve teknk anadolu liselerini tercih edecek öğrencilerin aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda tercih yapmaları gerekmektedir.

a) Bu okullara kontenjan kadar yerleştirme yapıldıktan sonra aynı sayıda yedek kazanan aday öğrenci belirlenecektir.

b) Yerleştirme sonuçları 22 Temmuz 2019 tarihinde açıklandığında; kontenjana girebilenler ''Asıl Kazanan Aday'', giremeyenler ''Yedek Kazanan Aday'' olarak ilan edilecektir.

c) ''Asıl Kazanan Aday''lar, ''Gemiadamı Olur Sağlık Raporunu'' 7 Ağustos 2019 tarihine kadar kayıt hakkı kazandıkları okul müdürlüğüne teslim edeceklerdir.

d) ''Gemiadamı Olur Sağlık Raporu''nu süresi içinde teslim edemeyenlerin yerine yedek listeden ilk adaydan başlayarak kontenjanlar dolana kadar alım yapılacaktır.

3- Merkezi sistem sınav puanıyla öğrenci alınan mesleki ve teknik anadolu liselerinin yiyecek ve içecek hizmetleri, konaklama ve seyahat hizmetleri ile eğlence hizmetleri alanlarını tercih edecek öğrencilerin ayrıca yapılacak olan mülakat sınavında da başarılı olmaları gerekir.

a) Bu okullara kontenjanın 3 katı kadar aday kayıt yapılacaktır.

b) Sonuç belgesinde yerleştirme işlemi yapılan adaylara ''mülakar sınavına girmeye hak kazandınız'' şeklinde bir açıklama yapılacaktır.

c) Adayın mülakat sınavında başarılı olması durumunda kesin kaydı yapılacak olup başarılı olmayan aday diğer nakil dönemlerinde yeniden tercih yapabilecektir.

d) Mülakat sınavında başarılı olan ve kesin kaydı yapılan öğrencilerin ise bu hakkından vazgeçtiğine dair velilerinin dilek.e (Ek-1) ile kayıt oldukları okul müdürlüğüne bildirmeleri halinde ''Yerleştirmeye Esas 1. veya 2. Nakil Tercih Başvuru'' dönemlerinde başvuru yapabilecektir.

e) Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği esaslarına göre mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının yetenek, mülakat, mülakat ve beden yeterliliği sınavıyla öğrenci alınan alanlarına, diğer alan ve ortaöğretim kurumlarından nakil ve geçiş yapılmamaktadır. Bu nedenle ortaöğretim kurumlarının 9'uncu sınıflrından bu okulların 9'uncu sınıflarındaki boş kalan kontenjanlara geçiş yapacak öğrenciler, eylül ve ekim aylarının son haftasında aynı usulle yapılacak mülakat sınavına girerek başarılı olmaları durumunda kayıt yaptırabileceklerdir.

f) Mülakat sınavıyla öğrenci alan okullara ilk yerleştirme sonrasında yedek listedeki öğrencilerin kayıt işlemleri yapılacağından merkezi olarak ''Yerleştirmeye Esas 1. veya 2. Nakil Tercih Başvuru'' dönemlerinde aday kayıt yerleştirme işlemi yapılmayacaktır.

4- Mülakat Komisyonu, okul müdürünün başkanlığında sorumluluk sınavı esaslarına göre, bir müdür yardımcısı, ilgili alan şefi, rehber öğretmen, iki alan öğretmeni, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni, doktor ve sektör temsilcisinden oluşur. İhtiyaç duyulması halinde birden fazla komisyon kurulabilecektir.

5- Mülakat sınavına giren adayların değerlendirmesi, ekte yer alan Mülakat Sınavı Takvimi (Ek-2), Mülakat Değerlendirme Esasları (Ek-3) ve Mülakat Sonuç Formuna (Ek-4) göre yapılacaktır.

Bilgilerinizi ve konuya ilişkin sürecin ilgili okul müdürlüklerine bildirilmesi, ayrıca yerel basın ve yayın organları aracılığıyla kamuoyuna duyurulması gerekmektedir.

2019/10 nolu genelge ekleri
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.