MEBis 2017.06 Çıktı
Kamuajans.com - MEBis, Arch Linux tabanlıdır ve %100 Arch Linux ile uyumludur. Kullanım kolaylığı nedeniyle Cinnamon masaüstü tercih edilmiştir. Bu nedenle Windows’tan geçiş yapacak olanlar fazla sıkıntı çekmeyeceklerdir. Yinede alışkanlıklarından vazgeçemeyenler için Windows teması hazır gelmektedir.

Ofis programı olarak MS Ofis ile uyumundan dolayı WPS Ofis tercih edilmiş olup isteyenler Libre Ofisi de depolardan yükleyebilirler. WPS Ofisin Türkçe çevirileri %98 oranında tamamlanmış eksik kalan kısımlar ve çeviri hataları zamanla düzeltilecek ve güncelleme ile yüklenebilecektir.

DYS, MEB sertifika, Java gibi ayarlar ve sıkça kullanılan MEB sitelerine kısayol uygulamaları da hazır gelmektedir. Sağlık Bakanlığı sitelerindeki Java ayarları da hazır gelmektedir. (Ev kullanıcıları da rahatça kullanabilir.)

MEBis 2017.05 sürümünden sonra yapılan değişiklikler.

1-DYS girişlerinde zaman zaman sorun çıkardığı için açık kaynak kodlu Java yerine kapalı kaynak kodlu Java kullanıldı.

2-MEBis Tamir Araçları uygulaması hazırlanarak DYS , EBYS, UYAP Kelime işlemci, MEB Sertifika gibi ayarlarının bozulması durumunda tek tuşla bütün ayarlar otomatik yapılacak,   önceki sürümde var olan “Açılışı Onar”   MEBis Tamir programına dahil edildi. 

3-Cinnamon Masaüstü  ve Cinnamon uygulamaları 3.4 sürümüne güncellendi.

4-Uyap Kelime İşlemci programı 4.1.2 sürümüne güncellendi.

5-Gelen öneri ve eleştiriler rehberliğinde Tema üzerinde iyileştirmeler yapıldı.

6-WPS Ofis paketi içerisine, Türkçe yama dahil edilerek yeniden paketlendi.

7-ISO açılışına Gfxboot eklendi. Böyleçe açılışta dil ve klavye seçimi yapabileceksiniz. (Varsayılan olarak Türkçe ayarlandı.)

8-Sağlık Bakanlığı bilgisayarlarında  E-İmza için ayarlar hazır hale getirildi. (Ebys, Çkys vb.)

9-Firefox yeni sürümlerinde java desteğini çektiğinden java destekli son sürüm ISO’ya eklendi. (Yeni sürüm de var)

10- MEBis Depo aktif hale getirildi. Bu nedenle bundan sonra bir süre yeni sürüm çıkarmak yerine depodan güncelleme yoluyla yenilikler eklenecektir.

11-Açılış animasyonu (plymouth) için uygulama geliştirilerek kolay bir şekilde açılış animasyonunu değiştire bilmenize imkan sağlandı.

İnşallah MEBis’i (MEB İşletim Sistemini) kullanırken memnun kalırsınız.

Kamu Personeline İşletim Sistemi Müjdesi

Bursa Osmangazi Halk Eğitim Merkezinde Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Cihan Alkan tarafından hazırlanan Arch Linux tabanlı  
MEBis 2017.06 kullanıma hazır.

MEBis ile E-İmza - DYS Sıkıntılarına Son 

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların DYS’ye (Döküman Yönetim Sistemi) geçmesiyle birlikte yaşanan sıkıntılar üzerine, hem okullarda Linux’u yaygınlaştırmak hem de kullanıcıları uğraştırmadan E-İmza, DYS, MEB Sertifika ve UYAP vb. okullar için gerekli uygulamaların hazır ve ayarlanmış olarak geldiği bir Linux sürümü yapmaya karar veren Cihan Alkan, E_İmza için gerekli ayarların hazır geldiği, yazıcı, tarayıcı gibi donanım sürücülerini tanıtmayla uğraşılmayacağı bir işletim sistemi hazırladı. 
MEBis, Windows 10 Görünümüne de Sahip

Son kullanıcının kolayca kurup kullanacağı donanım ayarlamayla, yazılımla, komut satırıyla uğraşmayacağı bir sistem olan MEBis, Arch Linux tabanlı ve %100 Arch Linux ile uyumludur. MEBis’te kullanım kolaylığı nedeniyle Cinnamon masaüstü tercih edilmiştir. Ancak diğer masaüstü uygulamalarını tercih eden kullanıcılar da yazılım kurma programı ile KDE, Gnome, Mate, LXDE, XFCE gibi farklı masaüstü uygulamalarını kolayca yükleyebilirler. Windows’a benzerliği nedeniyle Windows’tan geçiş yapacak olan kullanıcılar fazla sıkıntı çekmeyeceklerdir. Yine de zorlanacaklar için Windows 10 teması hazır gelmektedir. İsteyen kullanıcılar tema ayarlarından Windows 10 temasını seçerek arayüzü Windows’a benzetebilirler.

MEBis, Diğer Programlarla Entegre

Ofis programı olarak MS Ofis ile uyumundan dolayı WPS Ofis tercih edilmiş olan MEBis’e Libre Ofis vb. ofis programları da kolayca yüklenebilmektedir. Ayrıca DYS, MEB sertifika, Java ve sıkça kullanılan MEB sitelerine kısayol uygulamaları da hazır gelmektedir. MEB için ayarlanmış olmakla birlikte diğer E-İmza kullanan devlet kurumları da herhangi ayar yapmadan MEBis’i kullanabilirler.
Bilgisayara Kurmadan da Kullanılabilecek 

Arch Linux gücü ve Cinnamon Masaüstü estetiğini bir arada sunan MEBis ile Linux kurmanın ve kullanmanın ne kadar kolay olduğunu görecek ve linuxtan vazgeçemeyeceksiniz. Yapmanız gereken MEBis’in 64 Bit sürümünü “https://sourceforge.net/projects/mebis/files/mebis-2017.06/” adresinden indirerek, ISO kalıbını USB Belleğe yazdırmak ve bilgisayarınızı bu bellek ile başlatmak. MEBis’i ister USB bellek üzerinden, isterseniz bilgisayarınıza kurarak kullanabilirsiniz. 

Güncellemeler Yapılacak

Geliştirici,görülen eksiklikler ve aksaklıkları sonraki sürümlerde giderilerek sorunsuz bir işletim sistemi olmasını planlanmaktadır.

VİDEO

İndirme Adresi

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.