MEB’e Rehber Öğretmenlerle İlgili Değişikliği Sorduk

Bilindiği üzere rehber öğretmenlerin görevleri 17.4.2001 tarih 24376 sayılı Resmi Gazetede Yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik e Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği ile düzenlenmektedir. Rehber öğretmenlerin nitelikleriyle örtülmesen seni bir yönetmelik yada var olan yönetmelikte değişiklik yapılacağı yönünde sendikamıza bazı duyumlar ulaşmaktadır.

Bahsi geçen yönetmelikte yapılacak değişiklikler hakkında ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla bir istişare yapılmamış, konuyla ilgili tarafımıza herhangi bir bilgi ulaşmamıştır.

T.C. Anayasası nın 18. Maddesi çerçevesinde "Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır." hükmüyle angarya yasaklanmıştır. Bu sebeplerle rehber öğretmenlerin asli görevleri dışında, eklenecek ek görevlerin kabul edilemeyeceği açıktır.

Bu bağlamda rehber öğretmenlere ilişkin yapılacağı söy lenen yönetmelik değişikliği hakkında bir çalışma olup, olmadığı eğer var ise bu değişikliğin paydaşların görüşleri de alınarak yapılmasının uygun olacağı ve sendikamıza bu konuda ayrıntılı bilgi verilip, çalışma var ise taslağın gönderilmesi hususunda:
Gereğini arz ederim.

İlgili yazımız için tıklayınız 


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Alparslan 4 ay önce

Rehber öğretmen mi psikolojik danışman mı? Bir kere bu bile net değil. Ogrencilere yapılması gereken anket ve testleri bile sınıf rehber öğretmenlere iteleyen, odasında öğrencilerle kanka samimiyeti kurarak sorunları sadece kendisinden uzaklaştıran rehber öğretmenler var. 9da geldiği okulda kahvaltısını odasında yapıp sigara içmek için sürekli disarda duranlar var. Madem diğer öğretmenlerden ayrıcalık istiyorlar kusura bakmasınlar onlarda bir zahmet 9-15 arası odalarından çıkmasınlar bir zahmet. Daha rehberlik işinin hakini vermeyenler psikoloğ havasında.

Misafir Avatar
İshak Alamar 2 yıl önce

PDR Çok vasıflı oldukları için ya devlet millet sizden dana çok vazife bekliyor ... ne kadar okulda çalıştıysam hepsi odalarında kahve yazı işleri ile uğraşıyor okulda memur sanki öğrenci gelse bin de bir kabul ediyorlar işim çok diyorlar.. o angarya olarak gördüğün ileri okul çıkışı yapta biraz öğrencilerle vakit geçir. Aklı evvelin biri de pissa dan bahsetmiş diğer öğretmenler çalışmıyormuş .. bir de rehber öğretmen olacak öğrenciyi motive etme onları bilgilerdirme görevi kime ait.. artık çıkın odalarınızdan korkmayın sizi yemezler...

Misafir Avatar
Remzi 2 yıl önce

Meb te görev yapan 100 kişiye sorsanız rehber öğretmen ne iş yapıyor diye 95 i odasında oturuyor der. Rehber Öğretmenlikte böyle bir algı oluşmuş durumda Rehber Öğretmen =facebook memuru bu alginin degismesi için bakanlık ufak sorumluluklar vermelidir.

Misafir Avatar
Eğitmen 2 yıl önce

Psikolojik danışmanlar lys de % 1 ilk dilimle pdr yi kazanmaktadırlar. Aldıkları puanlar birçok Hukuk, işletme ve Siyasal puanından fazladır. Yorum yapanlar ise barajı aşamayıp Eğitim enstitütüsüne gidenler. Danışmanlar öğretmen değildir. Hasta az geliyor diye hastane kapatılmaz.

Misafir Avatar
SİNAN 2 yıl önce

1 - cansel olayında Psikolojik danışmanlar beraat etmişlerdir.
2 - cinsel istismar olaylarının hemen hepsini Psikolojik danışmanlar ortaya çıkarmaktadır.( örneğin Milliyet gazetesinin arama bölümüne taciz ve rehber öğretmen yazın ve bilin bakalım bu tacizleri kim gerçekleştirmiş, çocuklar kime güvenip olayı anlatmış, kim hukuki süreci başlatmış)çocuk mahkemesinde çalışanlar bilir bu gazetelere yanıyanlar da büyük resmin sadece küçük bir örneğidir..
3 - birçok müdür ve öğretmenin mahkeme sürecinden ve çevreden doğacak tepkilerden korkup olayları saklamaya çalıştıklarını da herkes biliyor..
4 - Bu çocuklarımızın rehabilite edilmesine yönelik çocuk mahkemesi sürecinde danışmanlık tedbirlerini de okul psikolojik danışmanları yürütüyor.
5 - Psikolojik danışmanlar öğretmen değildir. İngiltere, kanada, ABD, Avustralya gibi gelişmiş dünyanın dört bir yanındaki ülkenin eğitim sistemini inceleyin
danışmanlar derse girmez, nöbet tutmaz, idari görev yapmazlar.
6- PİSA DAN NE HABER?REZİL DURUMDYZ

Misafir Avatar
Yorumcu 2 yıl önce

Öğretmen milletinin kalitesi yorumlarından belli oluyor. Herkes kendi işine bakacak. Rehber öğretmenler tacizcileri teşhir ettiği için mi rahatsız oluyorlar?

Misafir Avatar
Psikolojik Danışman 2 yıl önce

Insan psikolojisinden bi haber, 12 yaşına erişmemiş çocuklar gibi ancak somut düşünebilen insanların zerre dahi bilgi sahibi olmadığı bir meslekle ilgili saçma sapan yorum yapmaları, aslında kendi işlerini nasıl yaptıklarını gözler önüne seriyor

Misafir Avatar
Özgür DURAN 2 yıl önce

Rehber öğretmenleri savunacağınıza gelişigüzel birkaç okul (mesela benim okulumu) gezin ve bunların yediği haltları yerinde tespit edin
Öğrenci geliyor sözde rehber öğretmenin odasına:
"Hocam sizinle görüşebilir miyim?"
"Kızım dilekçe yaz."
Ben bir adım daha ileri gidilmeli diyorum. Çalışmayanı kapının önüne koyacaksın kardeşim.