MEB’e Rehber Öğretmenlerle İlgili Değişikliği Sorduk

Bilindiği üzere rehber öğretmenlerin görevleri 17.4.2001 tarih 24376 sayılı Resmi Gazetede Yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik e Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği ile düzenlenmektedir. Rehber öğretmenlerin nitelikleriyle örtülmesen seni bir yönetmelik yada var olan yönetmelikte değişiklik yapılacağı yönünde sendikamıza bazı duyumlar ulaşmaktadır.

Bahsi geçen yönetmelikte yapılacak değişiklikler hakkında ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla bir istişare yapılmamış, konuyla ilgili tarafımıza herhangi bir bilgi ulaşmamıştır.

T.C. Anayasası nın 18. Maddesi çerçevesinde "Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır." hükmüyle angarya yasaklanmıştır. Bu sebeplerle rehber öğretmenlerin asli görevleri dışında, eklenecek ek görevlerin kabul edilemeyeceği açıktır.

Bu bağlamda rehber öğretmenlere ilişkin yapılacağı söy lenen yönetmelik değişikliği hakkında bir çalışma olup, olmadığı eğer var ise bu değişikliğin paydaşların görüşleri de alınarak yapılmasının uygun olacağı ve sendikamıza bu konuda ayrıntılı bilgi verilip, çalışma var ise taslağın gönderilmesi hususunda:
Gereğini arz ederim.

İlgili yazımız için tıklayınız 


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
öğretmen 8 ay önce

Yahu öğretmenler arasında gizli bir anket yapılsa sonuç ortaya kabak gibi çıkar. benim gördüklerimin neredeyse yüzde 50 si okuldan bi haber...

Misafir Avatar
Hakan 8 ay önce @öğretmen

@uzman öğretmen ; hoca herkes dalga geçiyorsa nasıl tek çalışan oluyor? bırak yahu ortada tüm gerçekler

Beğenmedim (4)
Misafir Avatar
Uzman Öğretmen 8 ay önce @öğretmen

Okullarda işini layıkıyla yapan belki de tek öğretmen grubu rehber öğretmenler...Onlara dokunmayın...

Beğenmedim (31)
Misafir Avatar
TUNÇ06 8 ay önce

Rehber ögretmenler ne iş yapar ?? Boşuna ücret ödeniyor bu kesime kendileri rehbere muhtaç bence..ögrencilere velilere öğretmenlere anket yapılsın görüşleri sorulsun bakalım ne çıkacak...en azın dan şu ekderslerini kesin gerçekten yazık bu devlete boş boş otur tam ekders ücreti al yazık...

Misafir Avatar
devrim can 8 ay önce

gerçekten yazık devlete bunlara ödenen paraya.sadec 10-11 arası 3 kiğşiyle görüşüp yatan takım inanın itfaiyeci bile bunlardan daha değerlidir.kendileri rehberliğe ihtiyaçlu boş insanlar topluluğu

Misafir Avatar
rehberlik 8 ay önce

rehber öğretmenlerin süsleri dökülecek sanki. bir işin ucundan tutmazlar ağızlarını açtılar mı hepsi eğitim profösörüdür. müdürlerden daha müdür havaları vardır. bu türk eğitim sen kafayı yemiş. keklikler rehberlikçilerin yönetmeliği değişmez diye ayet mi var. yönetmelik değişir ve yapmaları gereken görevler belirlenir ve onlar da işlerini yaparlar.

Misafir Avatar
Öğretmen 8 ay önce

rehber öğretmenleri kusura bakmasın da (isterse baksın) okullarda öğrencinin dersiyle de, üstü başıyla da, ruh sağlığıyla da, derdiyle de dersine girdiği öğretmen ve daha fazlası ile sınıf rehber öğretmeni uğraşır. Rehber öğretmenleri öğrenciyi tanımaz bile hangi sorununu çözsün. Bence okullarda rehber öğretmene gerek yok, onlara verilecek parayı sınıf rehber öğretmenliği adı altında öğretmenine ver, daha fazla verim alırsın.

Misafir Avatar
Ahmet 8 ay önce

rehber öğretmenleri anlayabiliyorum, kim 9-3 hatta daha esnek bir çalışma saatini, hiç derse girmeden, nöbet tutmadan, sınav v.b. öğretmenlerin yaptığı hiç bir işi yapmadan full ek ders almayı, şahsi bilgisayarı, odasını bırakmak ister. Neredeyse pek çok okulda sadece işe gelip kahvaltı yapan ve başka hiç bir iş yapmayanlar rahatlarının kaçmasından çok rahatsızlar. (Parasını hak etmek için somut çaba gösteren ve somut sonuç alabilen kişiler istisna onlara lafım yok)

Misafir Avatar
selma 8 ay önce

bizim okul etrafında satılan uyuşturucu satıcılarını öğrenci ve velileri dinleyerek rehber öğretmen tesbıt ettı kendisine minnatarız

Misafir Avatar
Öğretmen 8 ay önce

Rehber öğretmenlerini kötüleyenler varsa durumumuz daha kötü her gün haberlere yansıyan tacizleri ortaya çıkaranlar onlarken. Biri 3 kişi ile görüşüyor bütün gün yazmış​. Tacize uğrayan biri hemen gelip anlatirmi tabiki hergun saatlerce uğraştan sonra anlatir. Okulundaki rehber öğretmenime dokunma

Misafir Avatar
Cansu 8 ay önce @Öğretmen

Ne çabuk unuttunuz Cansel meselesini...Rehber öğretmen ve müdür kafa kafaya verip şiddet olayının üzerini kapamaya çalışmalarıyla kız intihar etmişti. Bu sistem mutlaka değişerek etlinlik temelli ve koruyucu rehberlikler uygulanmalıdır. Meb takdir görecek.

Beğenmedim (4)
Misafir Avatar
zeynep 8 ay önce @Öğretmen

bir çok öğretmen rehber öğretmenden daha etkili ve verimli. tacizle aklınızı bozmussunuz ama unutmayın ki siddet, taciz engellenmek isteniyorsa öncelikle rehber öğretmenler çalıştırılmalı, boş oturma ile bunlar hep olacaktır. daha cinsellik konusunda bilinçlendirme yapmayı beceremiyorsunuz, mesleki rehberlik hak getire vs.

Beğenmedim (6)