MEBe Alan Değişikliği Yazısı.

Eğitim Söz Sen  2013 Öğretmenlerin Yer Değiştirme İşlemleri takviminde bulunan '2013 Alan Değişikliği' ibaresine istinaden MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'na resmi yazı yazdı.İlgili yazı şöyledir;

 

 

 

EĞİTİM-SÖZ-SEN

EĞİTİM VE BİLİM ÇALIŞANLARININ SÖZÜ SENDİKASI

 

Sayı   :EGBÇSZSN-SENGM-2013/07.23

Konu : 2013 Yılı Alan Değişikliği İşlemleri

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI                          04.07.2013

TALİM TERBİYE KURULU  BAŞKANLIĞI'NA

 

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü; 09/05/2013 tarihinde 2013 Yılı Öğretmenlerin Yer Değiştirme İşlemlerine ilişkin sendikamıza  verdiği cevapta ‘Alan Değişikliği'ne ilişkin işlemlerin 20 Haziran -10 Temmuz olduğunu belirtmiş  daha sonra tekrardan  değiştirip kamuoyu ile paylaştığı 15/05/2013 tarihli takvimde ‘Alan Değişikliği'ni Temmuz olarak göstermiştir.Bu durumdan yola çıkarak takvimde ‘Alan Değişikliği' olacağı görülmektedir.Alan Değişiklikleri MEB'in Atama ve Yer Değiştirme talepleri ile TTK doğrultusunda  olduğu açıktır.

 

2012 Yılı Öğretmenlerin İl İçi Alan Değişikliği Kılavuzu'nun ‘Başvuruda Bulunabilecekler' başlığı altında ki ‘'2.2. Talim ve Terbiye Kurulu'nun 07.07.2009 tarihli ve 80 Sayılı Kararı ile 12.09.2012 Tarihli ve 5110 Sayılı Mütalaası doğrultusunda 2012 yılına mahsus olmak üzere denilmiş olup 4+4+4 sisteminin oluşturduğu norm fazlalıklarına ilişkin işlem yapılarak yol bulunmaya çalışılmış böylece ‘yan alan ibareleri ile belgesiz geçişleri de kapsayan geniş bir alan değişikliğine gidilmiştir.Bu durum yeniden yapılandırılmaya çalışılan eğitim sistemini daha başında büyük sıkıntılara sokmuş böylece yeni mağduriyetler oluşturmuştur.2012 İl İçi Alan Değişikliği öncesinde de iller arası özür grubu yer değiştirme işlemlerine dair yer değiştirmelerini yapamayan öğretmenlerimize de normları olmadığı gerekçe gösterilerek kendi alanları dışında 5110 mütalaa ile başka alanlara geçiş yaptırılmıştır.Daha sonra yine bu öğretmenlerimizin bir kısmına da başka seçenek bırakılmayarak memuriyete geçiş önlerine zorunlu bir seçenek gibi sunulmuştur.

 

Tüm bu durumların oluşturacağı sıkıntıları daha ilk başta gören sendikamız MEB yetkililerini uyarmış fakat dikkate alınmamıştır.Bu nedenle ilgili durumlardan kaynaklı 2012 Yılı Alan Değişikliğine dair yapılan işlemleri kendi esas alanlarına dönüş hariç olmak üzere  19.10.2012 tarihinde Danıştay nezdinde mahkemeye YD ve devamında esastan iptal davası açmıştır.Dava halen sonuçlanmamıştır.Diğer yandan ise öğretmenlerimizin büyük çoğunluğu geçtikleri alanlarda sıkıntılar yaşayarak verimli olamadıkları gibi kendi alanları dışında yabancı oldukları alanlara adapte olamamışlardır.Tüm bunlar olurken MEB'in 2013 Öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerin takviminde yeniden Temmuz ayında ‘ALAN DEĞİŞİKLİĞİ' olacağını göstermektedir.Bu durum açıkça belirtilmemiştir.'2013 Alan Değişikliği' neye göre ve nasıl yapılacaktır?Yeni eğitim sistemi ile birlikte öğretmenlerimizin ilk atama işlemleri dahi değişerek, alan bazında KPSS sınavları yapılmaktadır.Tüm bunlara rağmen sırf yeni sistemin tıkanıklığını gidermek adına atama yönetmelikleri esasları dışında başka alanlara geçiş sağlamak eğitim geleceğimiz adına doğrumudur?TTK MEB'in bu durumlara ilişkin karar verdiği en üst kuruldur.Bu nedenle yeni mağduriyetler oluşturmamak adına kendi esas alanı dışında Alan Değişikliklerine izin verilmemesi eğitim sistemimiz içinde son derece önemlidir.2013 Alan Değişikliği işlemlerine ilişkin kararlarınız kurul olarak sizlerin takdirindedir.2012 yılı Alan Değişikliklerinde görülmüştür ki norm fazlalığı durumu söz konusu olmayan öğretmenlerimiz bile durumu piyango gibi görmüş hiç aklında olmadığı alanlara geçme şansı elde etmiştir.

2013 Alan Değişikliği işlemlerine ilişkin kararlarınızın Atama yönetmelikleri esasları doğrultusunda ve birinin diğerini mağdur etmeyecek şekilde kendi esas alanlarına geçme olanağı şeklinde olması böylece 2012 yılı alan değişikliği yapanlara süre sınırı konulmadan kendi alanlarına geri geçiş hakkı verilmesi, yapılan yanlışlıklara erkenden düzeltim vererek,adil bir yaklaşım sağlayacaktır.

 

Gereğini bilgilerinize saygılarımla sunarım.

Nihat AYDIN

Genel Başkan

Eğitim Söz Sen

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
gökçay karabayır 2 yıl önce

memnun olmayanların hakkını arayın, bizi mağdur ettiniz bunun hesabını bana ve benim durumumda olan öğretmen arkadaşlara nasıl açıklarsınız. sırf ideolojik yaklaşarak iş yapıyormuş gibi sarı sendikacılık anlayışlarını bırakın. bizi bize bırakın. sizleri esefle öğretmenlerin hakkını arayan, çoğunu mağdur eden işleyişinizdi bırakmaya davet ediyorum.

Misafir Avatar
teknoloji-tasarım 2 yıl önce

hükümeti zorda bırakmak için bizim hakkımızı yiyenlere hakkımı helal etmiyorum .ben alan değişikliğinin türkiye şartlarında olması gereken bir şey lduğunu düşünüyorum...severek isteyerek yapılan işte verimli olunur ancak birileri yeni alanında zorluk yaşıyor diye benim gibi severek yapaları madur ettiniz.geçişleri isteğe bağlı yapılsın isteyen sınıfçı tekrar olsun...

Misafir Avatar
İİBF li Sınıf Öğretmeni 2 yıl önce

iibf mezunu sınıf öğretmenlerine alan değişikliği hakkı verilmesini istiyoruz.

Misafir Avatar
proflara 2 yıl önce

yıllarca ortaokul öğrencilerinin seviyesine inemeden, onlara sahiplenme duygusu yaşamadan profesör gibi ders anlatıp çıktınız.çocuklar alan değiştiren sınıf öğretmenleri sayesinde ilgi, sahiplik duygusu, ders çalışma hevesi yaşadılar.

Misafir Avatar
sınıf öğr. 2 yıl önce

zamanında fen edebiyatçılar sınıf öğretmeni yapıldığında sesini çıkarmayanlar şimdi sınıf öğretmenleri alan değiştirirken sussunlar... ben de inşAllah alan değişikliği hakkı verilsin geçeceğim...

Misafir Avatar
türkçe 2 yıl önce

yalancı yancı sınıfçılar siz karaktersisizniz hala dışarda o kadar bekleyen insan var ama hiç düşündüğünüz yok göreceksiniz tatnırsam alanıma geçenleri patlatacağım

Misafir Avatar
adaletin gördüğünü neden anlamak istemiyoruz 2 yıl önce

bıranşçıymış yazıklar olsun size,okuduğunuzu bile anlamıyorsunuz,yan alan eğitimi almayanlara danıştay yürütmeyi durdurma kararı veriyor,yani fakültede alınan eğitimin yanında kişi ek olarak yan alan almışsa bunu da diplomasında belgelendiriyorsa alan değiştirebilir diyor,fakat kişi fakültede yan alan almamışsa alan değişitiremez diyor. yoksa 25 kredilik yan alan diplomada süs olsun diye değil,çekilen emekler sonucunda kazanılmış bir haktır.

Misafir Avatar
Yolcu 2 yıl önce

küçükken mahallede iyi top oynardım beden eğitimine geçebilir miyim?