MEB'den Müdür Yardımcıları ve Ana Sınıfı Öğretmenlerinin Ek Ders Ücretleri Yazısı

Kamuajans.com - Bilindiği üzere yönetmelik gereği okul müdür yardımcıları ve ana sınıfı öğretmenlerinin nöbet görevi ile ilgili düzelmeler yapılmıştır. 

Ancak illerden MEB'e  ulaşan resmi yazılar nedeniyle milli eğitim bakanlığı, okul müdür yardımcıları ve ana sınıfı öğretmenlerine nöbet ücreti ödenmesi hususunda tereddüte düşüldüğü anlaşılmış olup bu tereddütlerden kaynaklanan farklı uygulamaların önlenmesi ve uygulamada birlik sağlanması için açıklama yapılmasına ihtiyaç duydu.

MEB yayınladığı resmi yazıyla;
1- Okul müdür yardımcılarına okul müdürlüğü tarafından nöbet görevi verilmiş ve görevin fiilen yerine getirilmiş olması kaydıyla 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren nöbet görevi karşılığında geriye dönük olarak haftada iki saat ek ders ücreti tahakkuk ettirilecektir.

2- Ana sınıfı öğretmenlerine ise; "Ana sınıfı ve özel eğitim sınıfı öğretmenlerine boş geçen dersleri doldurma ve nöbet görevi verilmez" hükmü yer aldığından dolayı geriye dönük olarak nöbet görevi karşılığında haftada iki saat ek ders ücreti ödenmesi mümkün değildir.
16/06/2016 tarihinde ilgi (b) yönetmelik ile yapılan değişiklikle, ilgi (a) yönetmeliğin 44 üncü maddesinin ikinci ve sekizinci fıkralarında ise; 
"Bağımsız anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıfı öğretmenleri kendi devrelerinde ve etkinlik saatleri dışındaki zamanlarda nöbet tutarlar."
"Nöbet görevi ilk ders başlamadan 30 dakika önce başlar son ders bitiminden 30 dakika sonra sona erer. Ancak bu süre okulun özelliğine göre öğretmenler kurulu kararıyla 15 dakikadan az olmamak kaydıyla kısaltılabilir."
hükümleri yer almaktadır. 
Bu hükümler doğrultusunda; anaokulu ve uygulama sınıfı öğretmenleriyle birlikte ana sınıfı öğretmenlerine de 19 Eylül 2016 Pazartesi gününden itibaren kendi devrelerinde nöbet görevi verilecek ve sekizinci fıkrada belirtilen sürelerde nöbet görevini fiilen  yerine  getirmiş olmak kaydıyla haftada iki saat ek ders ücreti ödenecektir. 

3- Kamu görevlilerinin geneline ve hizmet kollarına yönelik mali ve sosyal haklara ilişkin 2016 ve 2017 yıllarını kapsayan 3. dönem toplu sözleşmesinin eğitim, öğretim ve bilim hizmet koluna ilişkin bölümünün örgün eğitim kurumlarında ek ders ücreti başlığı altında yer alan 22 nci maddesinde "örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders  yılı  süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir." hükmüne yer verilmektedir. Bu sebeple; okul müdür yardımcıları ve öğretmenlere okulun şartları gereği haftada birden fazla nöbet görevi verilse dahi 2016 yılında haftada 2 saat, 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere nöbet görevi karşılığında ek ders ücreti tahakkuk ettirilecektir, 

açıklaması yaparak tereddütleri giderdi.

Bu yazının tüm hakları kamuajans.com'a aittir. "www.kamuajans.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
bir öğretmen 2 yıl önce

Böyle giderse okul müdürü bulumayız.kötü emsal örnek olamaz.müdür ekders yerinde sayıyor.okul müdürüne nöbet ücreti verilmelidir.nöbet bir olay olduğunda müdürü yok mu sayıyorlar mı.

Misafir Avatar
özel eğitim 2 yıl önce

Neden öğretmenler arasında ayrımcılık yapılıyor. Bizler özel eğitim sınıflarında zaten sürekli nöbet tutuyoruz. Bu ücretten bütün öğretmenler faydalanmalıdır.

Misafir Avatar
ast 2 yıl önce

Rehber öğretmenlerde teneffüslerde öğrencilerle ilgilenmekte.Teneffüs yapmayıp bi şekilde öğrenci ile ilgili çalışmakta.Nöbet ücreti veya başka adla telafi edilmeli

Misafir Avatar
ebru 2 yıl önce

Halk eğitim merkezinde müdür yardımcısı olarak çalışıyorum akşam nöbeti olduğu halde nöbet ücreti alamıyoruz bizlerin hakkı yeniyor bu adaletsizliğin biran önce giderilmesini istiyoruz

Misafir Avatar
Halk Eğitimler Kızıyor... 2 yıl önce

Ek ders konusunun gerçek mağdurları Halk Eğitim Merkezleridir. Müdür Yardımcısıyım. Haftada 18 saat ücret alıyorum. Ne mi yapıyorum. Açık Lise, Açık Ortaokul, Kurs, Belge, Okuma yazma, festival, sergi, proje, Eğitim Tedbiri kararlarının uygulanması, ilçenin tüm toplantılarının ev sahipliği, bayramların protokol düzenlemeleri, davetiyeler.. bir çırpıda aklıma gelenler. Öğle tatiline çıkamıyorum. Halkın tatili yok, arıyor. Haftada 1 gün gece nöbetim var. 3 haftada bir hafta sonu nöbeti tutuyorum. Zorunlu değilsin diyeceksiniz ama, başka türlü hizmet mümkün değil. Ve ben 18 saat ücret alıyorum. Bırakın gece ve hafta sonunu, gündüz herkesin aldığı nöbet ücretini bile alamıyorum. Bu düzeni kuranlara hakkımı helal etmiyorum. Onların kul hakkı yediklerini düşünüyorum.
Benden daha az alan bir tek sınıf öğretmenleri var ki onlara da acıyorum. Yıllardır 15 saate mahkum bırakıldılar. Zorunlu dersi 30 saat ama ücret 15 saat. Olmaz arkadaşlar. Hatalarınızı lütfen düzeltin.

Misafir Avatar
hasan 2 yıl önce

halk eğitimi müdür yardımcısı ve öğretmenlerine de nöbet ücreti istiyoruz. bizim kurumlarımızda da fiilen ders yapılıyor. en basitinde destekleme kursları var lütfen bakanlık yetkilileri bizi unutmayın

Misafir Avatar
fatma 2 yıl önce

nöbet ücretine halk eğitim personelinin de dahil edilmesini istiyoruz.bizde de gece gündüz ders var ve hiç bir ücret alamıyoruz. gündüz biz de de destekleme kursları var fiilen ders yapılıyor. neden bize nöbet ücreti yok

Misafir Avatar
adam 2 yıl önce

müdür olmuş ama nöbetin ne olduğunu bilmiyor, okula istediği saatte gelip koltuğuna yapışıp nöbet tuttum zannediyor, be hey gafil, bilgisayardan kalkta azcık okulla ilgilen...............