MEB’de Bundan Sonra Neler Yapılmalıdır?

1)Milli Eğitim Bakanlığı sözde değil özde milli olmalıdır.Kendi değerlerimizi öğretemediğimiz her nesil kayıptır.Devlet ve hükumetlerde öncelik her kurumdan önce milli eğitime verilmelidir.Öğrencileri iyi yetiştiremeyen toplumlar için yetişenler tehdide dönüşürler.

2)Eğitim yalnızca milli eğitim bakanlığının görevi olmamalıdır. Devletin içinde olan her kesimin geleceğimiz konusunda söyleyeceği ve yapabileceği bir şeyler mutlaka vardır.

3)Sivil toplum örgütleri, cemaat ve tarikatlar ile toplumsal dinamiklerin her biri,her üyesi ile devletin ahengini bozmadan ehliyet,liyakat ve devlete/millete sadakat ilkelerine bağlı olarak kamuda görev alabilmelidir.Ayrıca STK’lar ve basın denetim görevlerini de yapabilmelidir.

4)Okullarda eksik öğretmen kalmamalı, hatta değişik nedenlerle okula gelemeyenler için yedekte öğretmen olmalıdır.Süre esasına dayalı yer değişikliği mutlaka uygulanmalıdır. Öğretmenler ders saati esasına göre değil,mesai anlayışına göre değil hizmet esasına göre görev yapmalıdır.İyi bir ölçme değerlendirme sistemi ile emsallerine göre başarılı olanların daha fazla kazanacakları yeni bir sistem kurulmalıdır.

5)Temel eğitim kurumlarında eğitimin ücretsiz olması uygulaması devam etmeli yalnız veli ve devlet arasında ezilen okul idarecilerinin durumu gözden geçirilmeli ve öğrenci başı okullara mutlaka ödenek gönderilmelidir.Ayrıca okullardaki hizmetli ve güvenlik görevlisi sorunu mutlaka çözülmelidir.Okul idarecilerinin yetki ve gelirlerinin artırılması okullardaki işlerin verimliliğini artıracaktır.

6)Büyük şehirlerde merkez ilçe müdürlüklerinin varlığı tartışılmalıdır.İl merkezinin yeterli görülmesi durumunda merkez ilçe teşkilatları kapatılabilir.Öğretmenlikten başlayan yükselme Müdür yardımcılığı, Müdür,Şube Müdürü,İlçe Müdürü, İl Müdür yardımcısı,İl Müdürü,Bakanlık daire başkanı,genel müdür şeklinde bir zincir oluşturulmalıdır.Teftiş ve denetim içinde ehliyet ve liyakat esaslı bir sistem kurulmalı, Müfettişlerde belli bir süre okul müdürlüğü yapıldıktan sonra Müfettiş yardımcılığı, Müfettişlik,ve bakanlık müfettişliği biçiminde kademeli olmalıdır.Tepeden inme uygulamalar milli eğitimde tümden kaldırılmalıdır.

7)Devletin temeli adalettir.Adil olmayan her uygulama vicdanlarda rahatsızlık uyandırır.Mülakat bazı yerlerde kullanılabilir.Ancak son yıllarda bakanlıkça yapılan özellikle idareci atamalarındaki bayağı bir sulandırılmış ve artık kabul edilebilir olmaktan çıkmıştır.Bu sebeple milli eğitimden mülakat en kısa zamanda kaldırılmalıdır.

Son olarak siyasete müdahale eden bürokrat nasıl kabul edilemezse, devletin işleyişine bulunduğu konumu kullanarak müdahale eden siyasetçide kabul edilemez.Herkes işini en iyi biçimde yapmalıdır.Çok etkili bir denetim sistemi olmalıdır.Denetlenmeyen kişi ve kurumlar raydan çıkabilir. Ne dersiniz?

ilhamifindik.com 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Egirimde özelleştirme gözden gecirilmeli 2 yıl önce

Eğitimci olarak 1 cemaatin okullarını denetleyemeyip paralel yapının oluşmasını devlet olarak engelleyememişiz. şimdi 100 lerce kolej açıldı. Burdaki çocuklar nasıl eğitiliyor. Meb kontrolünü yapabiliyor mu? Bence hayır. Kimbilir milli değerlerimize ahlaki degerkerimze karşı kaç cocuk zehirleniyordur. 15 yıl sonra kaç paralel çıkacak kimbilir. Eğitimde özelleştirme gelecekte bugünkünden çok zarar görebiliriz. Bu sebeple eğitimde özelleştirme olmamalıdır. Devlet kurumları guclendirilmeli

Misafir Avatar
AHMED SALİH 2 yıl önce

Ben mülakat mağduruyum ama mülakat olmalı. Ne için olmalı tabi ki torpil için değil. Liyakatli hainleri ayıklamak için; zira çok görmedik mi çok liyakatli teröristleri?

Misafir Avatar
aslan07 2 yıl önce

Güzel şeyler yazmışınız, inşAllah olur...Ben çakma branşçıların yüzüne tayinde mağdur olmuş bir öğretmen olarak acil olarak 2.il içi ve il dışı tayinlerin yapılmasını ardına da boş kalan yerlere eksik kalmayacak şekilde öğretmen alınmasını diliyorum.