MEB Zorunlu Hizmete Ek Puan Uygulamasında Yanlışta Israr Ediyor
Ancak uygulamada aşağıdaki mağduriyetler yaşanmaktadır. 

1. 2010 öncesinde atanıp halen zorunlu hizmet bölgesinde görev yapanlara ek puan verilmemektedir. Yönetmelik 17/04/2015 tarihinde değiştiğine göre ya bu tarihten sonra göreve başlayanlara verilmeli ya da yönetmeliğin çıktığı tarihte zorunlu hizmet bölgesinde çalışmaya devam eden herkese göreve başladığı tarih dikkate alınmadan ek puan verilmesi gerekmektedir. 

2. Ek puan sadece ilk atandığı yerde göreve devam edenlere verilmeli, zorunlu hizmeti bitmeden tekrar zorunlu hizmete eşdeğer bölgeye başka yerlere tayin isteyenlere verilmemeli. Çünkü 3. Bölgeye atanan birisi 3 yılı dolduğunda batının zorunlu hizmeti olan bir yere yer değiştiriyor ve zorunlu hizmetini batıda bitirdiği için ek puan almaya başlıyor.

3. Geçici görevlendirme ile çalışanlara ek puan verilmemeli. Tayin hakkı varken ve tayini çıkabiliyorken tayin istemeyip geçici görevlendirme ile ek puan almaya devam edilmektedir. Sırf ek puan için hem öğrenciler her dönem öğretmen değiştiriyor hem de okulun normunu kapattığı için iki taraf mağdur olurken diğer taraf ek puan ile ödüllendirilmektedir. 

4. Hizmet bölgesi farklı bir yerde geçici görevlendirilirse zorunlu hizmet süresi değişmektedir. 30 Eylül tarihi itibariyle 3 yıllık zorunlu hizmeti kalkacak olan kişi, 3. yılında zorunlu hizmeti 4 yıl olan yere 9 aylığına görevlendirilirse zorunlu hizmet 4 yıla çıkıyor. İller arası yer değiştirdiğinde zorunlu hizmeti bitmeden yer değiştirdiği için yeni yerinde ek puan almaya başlıyor. Eğer görevlendirilmeseydi zorunlu hizmeti bitecek ve yeni yerinde ömür boyu ek puan alamayacaktır.

5..Zorunlu hizmette il içi veya iller arasında sadece 30 Eylül baz alınmakta bu tarih itibariyle zorunlu hizmeti bitecekler için Tamamladı(30 Eylül itibariyle) yazılarak zorunlu hizmeti tamamlamış sayılmaktadır. Ancak 20 Eylül'de zorunlu hizmeti biten kişinin 13 Eylül'de iller arası ek atama ile tayini çıksa ve eylül ayında yeni görev yerine başlasa sonra askerlik için izin alsa zorunlu hizmet puanı alamayacaktı. Ancak 6 aylık kısa dönem askerlik için izne ayrılsa  ve askerlik dönüşü mart ayında görevden ayrılıp yeni görev yerine başlarsa zorunlu hizmeti 1 hafta eksik olduğu için yeni görev yerinde ömür boyu ek puan almaya devam ediyor.

6. Zorunlu hizmeti 9 Eylül'de biten kişi 27 Ağustos'ta Müdür yardımcısı olarak eşdeğer başka bir okulda göreve başlasa 12 gün sonra yeni okulunda zorunlu hizmeti tamamladığı için ömür boyu ek puan almaya başlıyor. Aslında 30 Eylül tarihi itibari ile zorunlu hizmeti bitmesine rağmen sistemin açığından dolayı iller arası ya da il içi öğretmen olarak tayini çıkmadığı için Müdür Yardımcısı olarak haksız puan almaya devam ediyor.

7. Ek puan süresi en fazla 3-4 yıl ile sınırlanmalı ömür boyu ek puan verilmemelidir. Yönetmelik değişikliğindeki amaç öğretmeni doğuda 7 yıl tutabilmekti. 7 yılda 30 puandan 210 puan + 83 ek puan (7,5+15+30+30)  ile Batıya tayininin kolaylaşması amacıyla çıkan yönetmelik batıdakine de ek puan vererek amacından sapmaktadır. 

8. Ek puan sadece 3. bölgelerde olmalı, 1. ve 2. hizmet bölgelerinin zorunlu hizmet bölgelerinde olmamalıdır. Çünkü doğudaki ek puan alırken batının zorunlu hizmet bölgelerindekiler de ek puan almaya devam etmektedir. Amacımız batıda öğretmen tutmak olmadığına göre ek puan vermenin amacını anlayabilmiş değiliz.

9. Ek puan sadece ilk tayinde kullanılmalı sonra silinmelidir. Sonuçta batıya ve ya istediği yere tayini çıktığına göre uygulama amacına ulaşmıştır. Fazladan alınan puanların silinmesi gerekmektedir. Zaten gelişmişlik düzeylerine göre 3. Bölgenin 6. Alanında görev yapan öğretmen 30 puan alırken, 2. Bölgenin 6. Alanında 22 puan ve 1. Bölgenin 6. Alanında ise 18 puan alarak mağduriyetler telafi edilmektedir.

10. Örneğin İstanbul'da aynı okulda çalışan personellerin bazısı 22, bazısı 33, bazıları 44 puan alarak çalışma barışı bozulmaktadır.  Aynı okulda 2011'de göreve başlayan personel, 2008'de göreve başlayan personelden daha fazla hizmet puanına sahiptir. Puan farkı günden güne artmaktadır.

Özetle sözleşmeli öğretmenlik uygulaması nedeniyle zorunlu hizmete ek puan uygulamasına ihtiyaç kalmamıştır. Adil bir uygulama için MEB zorunlu hizmetten muaf olsun olmasın şu an zorunlu hizmet bölgesinde çalışmaya devam eden herkese ek puan verilerek çalışma barışını sağlamalı ya da ek puan uygulaması kaldırılmalıdır.

Sistemin eksikliklerini gidermek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığına CİMER üzerinden yazdığım bu yazıya “Bakanlığımız Öğretmen iş ve işlemleri Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümlerine göre yapılmaktadır.” yazılarak cevap verilmiştir.

Mustafa DURAN
Eğitim Yöneticisi 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Osman 6 ay önce

14 yıldır zorunlu hizmet kapsamındaki okulda çalışıyorum.Zorunlu hizmeti doğuda tamamlayıp memleketime geldim.Hala zorunlu hizmet yapıyorum.Hesapsiz düzenleme yapıp beni mağdur edenlere hakkımı helal etmiyorum.

Misafir Avatar
selman 6 ay önce

10 yıldır zorunlu hizmet yükümlüsü olmadığım halde zorunlu hizmet bölgelerinde çalışıyorum ne bir ek puan nede kademe alabildim. neymiş muafmışım ne anladım muaflıktan bana artısı olmadıki hiç. başkaları gibi bir yolunu bulup kaçsaydık kıymetli olurduk.

Misafir Avatar
Ali 6 ay önce

Verilen hak geri alınamaz, boşuna uğraşıyorsunuz

Misafir Avatar
bir öğretmen 6 ay önce

mebin yaptığı ne adaletli ki bu olsun sayın hocam.. bizden bi cacık olmayacağı aşikar çünkü balık baştan kokar