MEB Yönetici Atama Yönetmeliği Değişirken
Kamuajans.com - Öncelikle yazılı sınav konusunu yeniden düşünmek gerekir. Yöneticilik aşamalarının tamamı için yazılı sınavı kaldırmak makul görünmüyor. Hiç değilse yöneticilik hiyerarşisinin ilk basamağı olan müdür yardımcılığında yazılı sınav olmalıdır. Ülkemizin olağanüstü günlerden geçtiği şu süreçte yazılı sınav + mülakat + Ek 2 üçlüsü birlikte düşünülebilir. 

Müdür yardımcılığı için belli bir yıl öğretmenlik tecrübesi aramak yerindedir. Ancak dezavantajlı bölgelerde bu şartın uygulanabilirliği yoktur. O bölgeler için öğretmenlikte geçen görev süresi esnetilmelidir. 

Okul müdürlerine, hiç değilse yardımcılarının birini seçebilme hakkı getirilmelidir. Bir okul müdürü özellikle müdür Başyardımcısını seçme hakkına sahip olmalı. Ayrıca üç ve üzeri müdür yardımcısı bulunan okullara müdür başyardımcılığı normu mutlaka verilmelidir. 

Müdür yardımcıları aynı okulda en az sekiz yıl çalışabilmelidir. Müdür Yardımcısının dört yılda bir yazılı sınava girmesi, okul değiştirmesi; okulu, öğrenciyi ve kişiyi pozitif etkilemez. Bir defaya mahsus yazılı sınav, sekiz yılda bir mülakat öngörülebilir. 

Okul müdürleri ise, üç yıl müdür yardımcılığı yapmış müdür yardımcıları arasından mülakatla belirlenebilir. Dezavantajlı bölgeler için bu süre esnetilebilir. Okul müdürlerine dört yılda bir mülakat yapılıp mülakat barajını geçene aynı okulda ikinci dört yılını çalışabilme hakkı verilebilir. Aynı okulda sekiz yıldan sonraki bir dört yıl için mülakat + veli, öğrenci ve öğretmen memnuniyeti aranabilir. 

Gelinen noktada şu husus dikkatlerden kaçmamaktadır: Yöneticiyi sürekli sınav ve mülakatlarla bunaltmak, yöneticinin özlük ve malî hakları konusunda herhangi bir gelişme kaydetmemek, öğrenci ve veli karşısında elini zayıflatmak; yöneticiliği gittikçe istenmeyen bir şey haline getirmektedir. Son yıllarda bir hevesle idareciliğe başlayıp istifa edenlerin sayısında ciddî bir artış gözlenmektedir. Bu da eğitim kurumlarımızın geleceği adına hayra alamet bir durum değildir. Bütün bunlar, okul yöneticiliğinin ayrı bir statü olarak düşünülmesini gerekli kılmaktadır. Okul yöneticiliği; mevzuatı, özlük ve malî hakları yönüyle bir bütün olarak ele alınıp özendirici tedbirler alınmadıkça okul yönetiminde, eğitim süreçlerinde ciddî zaaflar oluşması kaçınılmazdır.

Bir başka nokta, okul yöneticilerinin sorumluluğu haddinden fazla, buna karşın yetkileri çok sınırlı. Örneğin Okul Aile Birliği yönetiminde bulunamazlar ama maddî ve manevî yanlışlıkların faturası yöneticilere çıkarılır. Meslek liselerinde öğrencilerin sigorta vb. parasal işlerinde herhangi bir aksama olsa yöneticinin ocağına incir ağacı dikilir. 

Son olarak MEB, yönetici atama konusunda sadece kendi içinde bir çalıştay yaparak adım atmamalı, paydaşların görüşünü alarak genel memnuniyeti sağlayacak bir düzenleme yapmalıdır. 

Erol Ermiş 
Eğitim-Bir-Sen 
İstanbul 3 Nolu Şubesi 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
mert 11 ay önce

neden müdür seçiyor yardımcıyı? istediğiniz başarıyı alamadınız mı ebsli kardeş? torpille atanmak için ebsye geçişler mi yetmedi ne oldu?

Misafir Avatar
baba 11 ay önce

Yöneticilerin %95 i ebs li sizin istekleriniz bitmiyor. Eğitim de pisa sınavlarıda 50.yiz.

Misafir Avatar
KUL 11 ay önce

Yöneticilerin %95 i ebs li TAMAMEN UYDURMA

Misafir Avatar
çapsız yöneticilik 11 ay önce

diyanetin murakıplarını meb uzmanlıklarına ve daire başkanlıklarına doldurursanız , mahkemeler size her yıl yönetmelik dersi verir. liyakatsizleri doldurdunuz darbe yaptılar, adam gibi adamları alın her şey çözülsün.

Misafir Avatar
sultan veli 11 ay önce

kardeşimmm...yönetmenlikte bir müdürün illa bir kurumda 4 sene calışma zorunluluğu 3 e inmelidir...neden öğretmen 3 sene den sona tayin istiyor? da müdür 4 sene oluyor.istekler bitmez..

Misafir Avatar
ÖĞRETMEN 11 ay önce

ÇOK KALİTELİ BİR YORUM!!!!!!!!!!!

Misafir Avatar
Öğretmen 11 ay önce

Ders yükü olan kişi okulda okuta bilecegi dersi var ise o okula müdür,mdr.bşyard.ve müdür yard.olarak atanabilmeli tabi belli yöneticilik süreleri konmalı

Misafir Avatar
yönetici 11 ay önce

Neden 2016 mülakatı ile atanamayan ve mulakatta puanı olan hem de daha once sinavla atanmış müdürlerin ataması yapılmıyor Oysa meb Agustos 2016 da atama yapacağını takvimle duyurmuştu.Buna ragmen çoğu okul görevlendirme ile yürütülüyor. Maalesef mülakat puanı olan vr daha öncede müdür olanlar atanmıyor .Sayin editör mudur atamalarını da gündeme getirirseniz sevinirim.