MEB Yönetici Atama Yönetmeliği Değişirken
Kamuajans.com - Öncelikle yazılı sınav konusunu yeniden düşünmek gerekir. Yöneticilik aşamalarının tamamı için yazılı sınavı kaldırmak makul görünmüyor. Hiç değilse yöneticilik hiyerarşisinin ilk basamağı olan müdür yardımcılığında yazılı sınav olmalıdır. Ülkemizin olağanüstü günlerden geçtiği şu süreçte yazılı sınav + mülakat + Ek 2 üçlüsü birlikte düşünülebilir. 

Müdür yardımcılığı için belli bir yıl öğretmenlik tecrübesi aramak yerindedir. Ancak dezavantajlı bölgelerde bu şartın uygulanabilirliği yoktur. O bölgeler için öğretmenlikte geçen görev süresi esnetilmelidir. 

Okul müdürlerine, hiç değilse yardımcılarının birini seçebilme hakkı getirilmelidir. Bir okul müdürü özellikle müdür Başyardımcısını seçme hakkına sahip olmalı. Ayrıca üç ve üzeri müdür yardımcısı bulunan okullara müdür başyardımcılığı normu mutlaka verilmelidir. 

Müdür yardımcıları aynı okulda en az sekiz yıl çalışabilmelidir. Müdür Yardımcısının dört yılda bir yazılı sınava girmesi, okul değiştirmesi; okulu, öğrenciyi ve kişiyi pozitif etkilemez. Bir defaya mahsus yazılı sınav, sekiz yılda bir mülakat öngörülebilir. 

Okul müdürleri ise, üç yıl müdür yardımcılığı yapmış müdür yardımcıları arasından mülakatla belirlenebilir. Dezavantajlı bölgeler için bu süre esnetilebilir. Okul müdürlerine dört yılda bir mülakat yapılıp mülakat barajını geçene aynı okulda ikinci dört yılını çalışabilme hakkı verilebilir. Aynı okulda sekiz yıldan sonraki bir dört yıl için mülakat + veli, öğrenci ve öğretmen memnuniyeti aranabilir. 

Gelinen noktada şu husus dikkatlerden kaçmamaktadır: Yöneticiyi sürekli sınav ve mülakatlarla bunaltmak, yöneticinin özlük ve malî hakları konusunda herhangi bir gelişme kaydetmemek, öğrenci ve veli karşısında elini zayıflatmak; yöneticiliği gittikçe istenmeyen bir şey haline getirmektedir. Son yıllarda bir hevesle idareciliğe başlayıp istifa edenlerin sayısında ciddî bir artış gözlenmektedir. Bu da eğitim kurumlarımızın geleceği adına hayra alamet bir durum değildir. Bütün bunlar, okul yöneticiliğinin ayrı bir statü olarak düşünülmesini gerekli kılmaktadır. Okul yöneticiliği; mevzuatı, özlük ve malî hakları yönüyle bir bütün olarak ele alınıp özendirici tedbirler alınmadıkça okul yönetiminde, eğitim süreçlerinde ciddî zaaflar oluşması kaçınılmazdır.

Bir başka nokta, okul yöneticilerinin sorumluluğu haddinden fazla, buna karşın yetkileri çok sınırlı. Örneğin Okul Aile Birliği yönetiminde bulunamazlar ama maddî ve manevî yanlışlıkların faturası yöneticilere çıkarılır. Meslek liselerinde öğrencilerin sigorta vb. parasal işlerinde herhangi bir aksama olsa yöneticinin ocağına incir ağacı dikilir. 

Son olarak MEB, yönetici atama konusunda sadece kendi içinde bir çalıştay yaparak adım atmamalı, paydaşların görüşünü alarak genel memnuniyeti sağlayacak bir düzenleme yapmalıdır. 

Erol Ermiş 
Eğitim-Bir-Sen 
İstanbul 3 Nolu Şubesi 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ali 1 yıl önce

Yönetici ataması ek 2 ile yapılmalı çünkü ehliyet orda vardır sadakat Ve liyakat ise yine diğer Atama şekildeki kadar vardır.....gerisi ferman çürüğün yeni versiyonudur ....Allah korkusu olsun Ada'm 20 sene müdürlük yapmış sonra birinin hışmına uğruyor neymiş falan tarih te sen bana yan bakmıştın....

Misafir Avatar
+4 ler 1 yıl önce

+4 lerin ataması hala yapılmadı.hasıralti edildi.

Misafir Avatar
Dikkat meb. 1 yıl önce

Ek iki ve mülakata olur.sınavla yönetici olunmaz.liyakaat,tecrübe,bilgi,beceri,iletişim,birikim,uyum,anlayış,mevzuat,ekip ruhu vb.hepsine hakim olmalı.bunu sınavla yapamazsın.

Misafir Avatar
gih 1 yıl önce

Yöneticiler Genel İdare Hizmetleri sınıfına alınmalı ve öğretmenlikle ilişikler kesilmeli. Geri dönme yolu kapatılmalı.

Misafir Avatar
yusuf ozkan 1 yıl önce

Bir meb düşünün ki 4-5 yıl öğretmenlik yapmış temiz sicilli sınavla müdür yardımcısı seçiyor.Yine bu müdür yardımcılarının en az 2 yıl görev yapmışların içinden sınav sicil kariyer vs.ile okul müdürü seçiyor.Yine bu okul müdürlerinin içinden en az 3 yıl görev yapanlardan sınav ,sicil ,kariyer vs ile şube müdürleri seçiliyor.Yine bu şube müdürlerinden en az 4 yıl görev yapanlardan sınav, sicil kariyer vs ile ilçe müdürleri ve bunların içinden aynı usulle il müdürlerinin seçilip görevlendirildiğini düşünün ve bunların içinden bakanlık bürokrasisinin oluşturulduğunu düşünün ve kurum temsilcilerinin yılda bir kez bulunduğu makamda performans açısından iç ve dış paydaşlarca performansının değerlendirildiğini düşünün ve performansların görevde yükselme kriterlerine eklendiğini düşünün. ***Bakın bu sistemin ben ce en asgari getirileri neler olur.1-Kuruma güven .2-Kuruma saygı.3-Kurum içi huzur.4-Kurum içi disiplin ve hiyararşi vs. Yine de en iyisini büyüklerimiz bilir.

Misafir Avatar
erhan şahin 1 yıl önce

aslında basit.. sınavda 50 alanlar arasından müdürün inhası ile müdür yardımcısı atayıp müdür olmak isteyenleri kurayla seçilecek dört okulda dört müdürle altışar aylık dönemlerde çalıştırıp dört müdürden alınan puanlarla atarsın olur biter. 4 6 8 yıl gibi sınırlamaları kaldırıp 10 yılda bir okul müdürü olarak farklı sınıf okullarda çalışma yükümlülüğü getirirdiğin zamanda her seferinde yönetim hafızasını sıfırlamamış olursun. Müsteşarı çalışma yıl limiti olmayan bakanlıkta altı üstü müdürlüğü müdür yardımcılığını bu kadar abartmamak gerek.

Misafir Avatar
Orhan 1 yıl önce

Teşekkürler Erol hocam.Tespitleriniz cok yerinde. .

Misafir Avatar
Muallim 1 yıl önce

Bu iş mali ve özlük hakları ile birlikte değerlendieilmeli bol sorumluluk verilen okul idaresine aynı oranda yetki verilmeli