MEB Tasarısının Kabul Edilen Maddeleri

Dershanelerle ilgili düzenlemeleri de içeren kanun tasarısının görüşmeleri, TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda devam ediyor.

Tümü üzerindeki görüşmeleri dün tamamlanan ve 29 maddeden oluşan tasarının ilk 7 maddesi kabul edildi.

Komisyon Başkanı Naci Bostancı, CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu'nun dün açtığı "Çocuğunu dershaneye göndermeyen milletvekili arıyorum" yazılı pankartına işaret etti. Bostancı, oğlunun kendisini aradığını, "Ben diplomamı kapıp geleyim" dediğini anlatarak, "Oğlum dershaneye gitmedi, ODTÜ Elektronik bölümünü bitirdi, EDPK'da çalışıyor. Sanıyorum başka vekiller de vardır, dershanenin şart olmadığını aslında hepimiz biliyoruz" dedi.

AK Parti Samsun Milletvekili Tülay Bakır, ileri ülkelerin yurtdışından gelen öğrenciye doyduğunu ifade etti. Bakır, bu öğrencilerin en küçük olayda terörist damgası yiyebildiğini dile getirdi.

AK Parti Bursa Milletvekili Bedrettin Yıldırım, yurt dışına gönderilen öğrencilere sahip çıkmaları, gittikleri ülkelerde misyonerlerin, yabancı ülke ajanlarının, bölücülerin etkilerinden korumaları gerektiğini söyledi.

Yıldırım, "Milli Eğitim Bakanlığı olarak oraları da takip etmemiz gerekiyor. Geçmişte bunun kötü örneklerini bu ülke gördü. Özellikle Osmanlı'nın son yıllarında Fransa'ya gönderilen öğrencilerin büyük bir kısmı Osmanlı'nın parçalanmasına adeta çanak tutar oldular. Bu Cumhuriyet döneminde de ne yazık ki oluyor. Milli Eğitim Bakanlığımızın oradaki kültür ve milli eğitim müşavirlerinin başka araçları da kullanarak öğrencilerimizin orada milletimize bağlı olarak yetişmeleri ve ülkemize dönmeleri konusunda katkı koyması gerekir" diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, şaibeli olmayan sözlü sınav hatırlamadığını belirterek, yazılı sınavın yüzde 80, sözlü sınavın en fazla yüzde 20 oranında olması gerektiğini ifade etti.

"Akıllarını ipotek etmezler"

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, sözlü sınavların etkisinin minimuma indirilmesi ya da formaliteye çevrilerek kaldırılmasını önerdi.

Yurtdışında misyonerlerden ve çeşitli unsurlardan kaynaklanan avlama, ele geçirme gibi faaliyetlerin bulunduğunu savunan Yeniçeri, gönderilen öğrencilere uygun barınma ortamının yaratılmaması halinde bu öğrencilerin patlayıcı olarak geri gelebileceğini söyledi.

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, gençlere güvendiğini dile getirerek, "Bu milletin çocukları önüne engel konulmadığı sürece yanlış yapmazlar. Herhangi bir yere de akıllarını ipotek etmezler" dedi.

AK Parti Muş Milletvekili Muzaffer Çakar, Türkiye'ye dönmeyen öğrencilere yaptırım uygulanabileceğini belirtti.

AK Parti Bursa Milletvekili Bedrettin Yıldırım, 1990'lı yıllarda yurtdışına gönderildikten sonra üniversitelere dönen gençlerin 28 Şubat sürecinde üniversitelerde 4-5 yıl kadro alamadığını kaydetti. Bununla ilgili önlem alınmasını isteyen Yıldırım, "Doktorası kabul ediliyor ama ilgili kadroya atanamıyor. 'Bana oy vermeyecek' kaygısıyla atanmıyor" diye konuştu.

"Ç'yi atlamayalım"

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, YÖK ve MEB adına gönderilen öğrenciler arasında fark bulunduğunu, YÖK adına gidenlerin memuriyetine sayılırken bakanlık adına gidenlerde bu hakkın bulunmadığını anımsattı. Avcı, tasarıyla bunun giderildiğini dile getirdi.

Avcı, gençlerin aldığı burs miktarının "namerte muhtaç olmayacak" şekilde olması gerektiğini, son dönemde yüzde 20 oranında burs miktarını artırdıklarını vurguladı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bir maddenin fıkrası sıralanırken Ç harfinin yer almadığına işaret ederek, "Ç'yi atlamayalım" dedi.

 

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
FAKİRİM.KÖYLÜYÜM,GARİBANIM 2 yıl önce

yemedim yedirdim.çocuğum öğretmen olsun diye borç para alarak onu öğretmen yaptım.kpss yi de kazandı.atandı.iki yıl sonra köye geldi.baba sözlü sınavda öğretmenliğime son verdiler.yok ya!kolay mı beyler?benim çocuğumu sözlü sınavda atanlardan türkiyenin neresinde olursa olsun oraya gider bir baba olarak borç para alarak okuttuğum o yılların hesabını sorarım.faiziyle alırım o paraları onlardan.gücünüz garibana yetti her halde.yazık etmeyin anaların babaların emeklerine.Allahtan korkun.

Misafir Avatar
BUGÜN BANA YARIN BAŞKASINA 2 yıl önce

aday öğretmenlere sözlü sınav uygulamasıyla her iktidar değiştiğinde gelen iktidar kendi düşüncesinde olmayan aday öğretmenlere kıyım yapar.doğrusu benim hayatımla oynayanın o komisyonda kim olacaksa onlara teşekkür edip çıkmam oradan.

Misafir Avatar
BİR BABA 2 yıl önce

tüm aday öğretmen babaları.hepiniz sayın cumhurbaşkanına bu sözlü sınavın mecliste değiştirilmesi için buradan mesaj yazın.çocuklarınıza yazdırın.ady öğretmenler ne duruyorsunuz?sözlü sınav çok tehlikeli siyaset kokan bir uygulamadır.

Misafir Avatar
GERÇEKÇİ OLALIM 2 yıl önce

25 yaşındaki babasının yemeyip,dişinden tırnağından arttırarak okutup öğretmen yaptığı ve kpss de başarılı olup atamasının yapıldığı bir genci sözlü sınav sonunda başarılı olamadın diye memuriyetine son verdiniz.bu gencin o an ki durumunu tahmin edin.cinnet durumunda olan bir kişi her şeyi yapar.benim hayatımla oynadınız der.gerisini siz düşünün.bunları bölge i,dare mahkemeleriyle danıştayla engelleyemezsiniz.gelin bu durumu mecliste düzeltiniz sayın tüm vekillerimiz.

Misafir Avatar
MEHMET HOCA 2 yıl önce

tasarının desteklediğim tarafı özellikle okul idaresi ile ilgili kısmı. tembel ve başarısız idareciye kimse dokunamıyordu. şimdi ise öyle bir unvan olmadığı için başarısız olan her an gidebilir. umarım oluşan idareye öğretmenlerini de seçme hakkı verilse. yan gelip yatan öğretmenlerede kendilerine bi çeki düzen vermek zorunda kalacaktır...

Misafir Avatar
Kin ve Nefretle Hazırlanmış Bir Yasa 2 yıl önce

80 darbesini yapanlara rahmet okutanlar çıkar mı derdik işte çıktı hak hukuk adalet kazanılmış hak bunlar için önemli değil. akıl ve mantıkla değil kin ve nefretle hazırlanmış bir yasa

Misafir Avatar
meslekçi 2 yıl önce

toplumların gelişmişlik düzeyi, eğitime verdiği önem ile ilgilidir. bu önemi belirleyen en önemli etkenlerden biri de eğitimde fırsat eşitliği ilkesinin sağlanmasıdır. ancak ülkemizde, bu ilkenin göz ardı edildiğine şahit olmaktayız.eğitim nereye gidiyor.yazık gelecek neslimize

Misafir Avatar
mehmet 2 yıl önce

memurlar iyi çalışsın tüm memurlar sözleşmeli olacak.iş güvencesi kalkacak.ustaya saygı dombra