MEB Öğretmen Alan Değişikliği İşlemleri Resmi Yazısı
T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü

Sayı: 68898891-903.02.01-E.21615937
Konu: Alan Değişikliği İşlemleri

15.12.2017

DAĞITIM YERLERİNE

İlgi: Bakanlık Makamının 14/12/2017 tarihli ve 128002 sayılı Onayı

Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görevli kadrolu öğretmenlerin alan değişikliği işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 60'ıncı maddesi ile Talim ve Terbiye Kurulunun 20/02/2014 tarihli ve 9 sayılı Kararına göre gerçekleştirilecektir.

Adaylıklarının kaldırılmış olması şartıyla öğretmenlerden;

- Sınıf öğretmeni olarak görev yapmakta iken 540 saatlik ''Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitim Programı''nı başarıyla tamamlayanlar özel eğitim alanına,

- Kapatılan alanlarda görev yapmakta olup görev yaptıkları alanlar dışında başka bir alanda yükseköğrenimini bitirenler Talim ve Terbiye Kurulunun 20/02/2014 tarihli ve 9 sayılı Kararına göre mezun oldukları yükseköğrenim programının atanacakları alana da kaynak olması kaydıyla bu alanlara alan değişikliği başvurusunda bulunabilecektir.

Eğitim kurumu yöneticilerinden yukarıda belirtilen durumda olanlar, görevli oldukları kurumda öğrenimleri itibariyle geçebilecekleri alanlarda boş norm kadro bulunması halinde, eğitim kurumu tercih etmek suretiyle alan değişikliği isteğinde bulunabilecektir. Bu yöneticilerin görevli oldukları eğitim kurumunda alan değişikliklerinin yapılması halinde yöneticilik görevleri üzerlerinde kalacaktır.

Kadrolarının bulunduğu eğitim kurumu dışındaki eğitim kurumlarını tercih eden ve alanları değiştirilerek bu eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanan yöneticilerin yöneticilik görevleri sona erecektir.
 
Yurt dışında görevlendirilenler ile aylıksız izinli olan öğretmenlerden yurt dışı görev süresi veya aylıksız izinlerinin 5 Şubat 2018 tarihine kadar sona ereceğini belgelendirenler, diğer şartları da taşımaları kaydıyla alan değişikliği başvurusunda bulunabilecektir.

Öğretmenlerin, diplomalarında yazılı yan alanlara ya da aylık karşılığı okutacakları derslerin öğretmenliğine alan değişikliği yapılmayacaktır.

Kadroları okul ve kurumlarda olup Bakanlığın merkez veya merkeze bağlı taşra teşkilatında geçici olarak görevlendirilen öğretmenlerden alan değişikliği gerçekleştirilenlerin geçici görevlendirmeleri sona erdirilerek alan değişikliğine bağlı olarak atandıkları yeni görevlerine başlamaları sağlanacaktır.

İl milli eğitim müdürlükleri, il genelinde norm fazlası öğretmen durumu da dikkate alınarak ihtiyaç bulunan eğitim kurumlarını (fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, spor liselerinin beden eğitimi, güzel sanatlar liselerinin müzik ve görsel sanatlar alanları, bilim sanat merkezleri, halk eğitimi merkezleri ile proje okulları hariç) sisteme yansıtacaktır.

Alan değişikliği başvurusunda bulunacak öğretmenler, Başvuru Formuna yansıtılacak eğitim kurumları arasından, görev yapmakta oldukları il içinde olmak üzere en fazla 25 (yirmibeş) eğitim kurumu tercihinde bulunabilecektir.

Başvurular, EK-1 ''Alan Değişikliği Atama Takvimi'' çerçevesinde http://mebbis.meb.gov.tr veya http://ikgm.meb.gov.tr adreslerindeki Alan Değiştirme Elektronik Başvuru Formu ile yapılacak ve okul, ilçe ve il milli eğitim müdürlüklerince başvuru süresi içinde onaylandıktan sonra geçerli olacaktır.

Mezuniyetine uygun olmayan alana, gerekli şartları taşımadan, geçersiz veya yanlış bilgi ve belgeyle, istenilen bilgileri uygun biçimde işaretlemeden yapılan başvurular ile Elektronik Başvuru Formunun çıktısı imzalanmadan/onaylanmadan yapılan başvurular işleme alınmayacaktır.

Alan değişikliği işlemleri, öğretmenlerin tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre alanlarında açık norm kadro ilan edilen eğitim kurumlarına yapılacaktır. Öğretmenlerin hizmet puanlarının hesabında, alan değişikliği başvurularının son günü esas alınacaktır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi fazla olana öncelik verilecektir.

Sonuçlar http://ikgm.meb.gov.tr adresinde ilan edilecektir.

Alan değişikliği gerçekleştirilen öğretenlerin alan değişiklikleri iptal edilmeyecek; ancak, gerekli şartları taşımadığı sonradan anlaşılanların alan değişikliği iptal edilecektir.

Alan değişikliği işlemi yapılan öğretmenlerin kararnameleri internet aracılığıyla il milli eğitim müdürlüklerine gönderilecektir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Hamza AYDOĞDU
Bakan a.
Genel Müdür

Ek: Alan Değişikliği Takvimi

Dağıtım:
81 İl Valiliğine
(İl Milli Eğitim Müdürlükleri)

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
sümeyye 1 yıl önce

alanımıza dokunmayın artık. özel eğitim özel eğitimcilerindir.Allah belalarını versın....

Misafir Avatar
Turan 1 yıl önce

Son dakika
MEB yetkililerinden edinilen bilgiye göre öğretmen alımlarındaki eğitim fakültesi mezunu olmak şartı kaldırılıp yerine sertifika sahibi olmak şartı getirilecekmiş(!)

Misafir Avatar
ali 1 yıl önce

alan değişikliği 2.üniversite, yüksek lisans ve asıl alana geçişle yapılabilen bir branş değiştirme hakkıdır.
540 saatilk sertifikaya yapmışlar, buyursun yapsınlar gözümüz yok... ama gerçek manada alan değişikliğini 2 kere 10 kere daha kolay ve hak iken yapılmaması kabul edilemez.. hele bir de ilk atamanın sebep gösterilmesi insanı çileden çıkarmaktadır...
A alanından B alanına yer değiştiren bir araba problemi gibi olan bu alan değişikliğinde ortada ilkatama sayısını azaltan durum yok ki... A alanı +1 , B alanı -1 = ilkatama için 0 etkilenme durumu... 20 bin yapılacak atama ne arttı ne azaldı... yoook, biz sınıf öğretmenlerinin ilkatamasının sayısını umursamıyoruz, varsa yoksa başka branşlar bizim için kıymetli diyorsanız açık açık bu söyleyin de bilelim...
hakkımız olan alan değişikliğini geniş çaplı olarak istiyoruz...

Misafir Avatar
emre 1 yıl önce

ya şuna alan değişikliği demeyin Allah aşkına. Böyle alan değişikliği mi olur? Meb derhal bu sıkıntımızı, mağduriyetimizi giderip, diplomaya dayalı alan değişikliği yapmalıdır.

Misafir Avatar
Alanci 1 yıl önce

MEB Alan Dışı Alan Değişikliği

yapılan uygulamanın adı tam olarak budur.
Allah bilir kimin oğluna kızına özel yspilsn alan dışı slan değişikliğidir. Bence artık müsteşar kesin istifa etmelidir

Misafir Avatar
Yavuz 1 yıl önce

yALAN değişikliği hayırlı olsun

Misafir Avatar
Can 1 yıl önce

Branş öğretmeni olduğum halde branşın okullarda mevcut olmadığı için 15 yıl önce sınıf öğretmenliği ne atanmistim.su an liselerde bransim mevcut artik kendi alanıma geçebilir miyim?

Misafir Avatar
Sinan 1 yıl önce

Alan değişikliği aldatmacası.