MEB, Kamu Alacağı/Zararı İşleyişi ve İcmali

Kamu Zararlarının Tahsiline ilişkin Usul ve Esaslar Hakkında
Yönetmeliğin ilgi (a) uygulanmasını yönlendim1,ek üzere ilgi (b) Genelge yayımlanmıştır. Akabinde, Bakanlığımızın teşkilat yapısı ve kadro itibariyle büyüklüğü göz önüne alınarak, kamu alacağı/zaran iş ve işlemlerinin takibatı, tahsilatı, yazışması, raporlanması ve konsolide işlemlerinin ortak bir veri tabanından yürütülmesini sağlamak üzere E-Alacak modülü hazırlanarak 12/01/2009 tarihinde bütün birimlerin kullanımına açılmıştır.

Birimlerin kamu alacağı/zaran işlemlerini E-Alacak modülü üzerinden takibinin sağlanması için öncelikle E-Alacak modülünde dosya açılması, muhasebe birimin gönderilecek belgelerin sistem üzerinden hazırlanması öngörülmüştür. Bakanlığımız tarafından konuyla ilgili muhtelif defalar eğitimler verilmiş, bilgilendirmeler yapılmıştır. İlgi (c) yazıyla ise bir kez daha yapılması gereken işlemler belirtilerek, yıl sonu işlemlerinin nasıl yapılacağı adım adım sayılmış ve Bakanlığımız Kamu Alacağı/Zararı İcmal Cetvelinin zamanında hazırlanabilmesi için gerekli önlemlerin alınması istenmiştir.

Ancak, 2017 yıl sonu itibariyle illerden gelen Kamu Alacağı/Zararı İcmal Cetvellerinin kontrolünden birimlerin;

1- E-Alacak modülünü hiç kullanmadığı veya E-Alacak modülüne eksik girişler yapmış oldukları,

2- Bakanlığımıza gönderilen Kamu Alacağı/Zararı İcmal Cetvellerinin E-Alacak modülünden alınmadığı ve manuel olarak düzenlediği,

3- Defalarca uyarı yapılmasına rağmen Kamu Alacağı/Zararı İcmal Cetvellerinin süresinde Bakanlığımıza gönderilmediği, tespit edilmiştir.

Sonuç itibariyle yıl içinde Kamu Alacağı/Zararı dosyalarının düzenli bir şekilde
E-Alacak sistemine girilmesi, söz konusu dosyalarla ilgili belgelerin muhasebe
kayıtlarını gerçekleştirmek üzere 5 (beş) iş günü içerisinde Muhasebe Birimine
bildirilmesi, kamu alacağı/zararı iş ve işlemlerinin Muhasebe Birimiyle eş zamanlı ve karşılıklı olarak hesapların denk olacak şekilde yürütülmesi, yıl sonu konsolide
işlemlerinin ilgi (c) yazıda belirtilen zaman dilimlerinde gerçekleştirilmesi konusunda; il milli eğitim müdürlerince gerekli önlemlerin alması, konuyla ilgili ihmal ve aksaklıklar takip edilerek sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir.

Kamuajans.com/ÖZEL

Anahtar Kelimeler:
MEBZararAlacakKamu
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.