MEB Ek Ders Yazısını Valiliklere Göndermeli
Kamuajans.com - Dolayısıyla uygulamada birliğin sağlanması ve olası mali hak kayıplarının önüne geçilmesi adına MEB tüm valiliklere resmi yazı göndererek yetiştirme kurs saatlerinin de rutin ders saatleri ile beraber 10 saate 1 hazırlık ve planlama ek ders ücreti hesabının içinde hesaplanması yönündeki görüşünü bildirmelidir.

Milli Eğitim Bakanlığı öncelikle Giresun valiliğine sormuş oldukları soru üzerine 11 Ocak 2016 tarihinde gönderdiği resmi yazıda “Söz konusu kurslarda görev alan öğretmenlere,rutin müfredat kapsamında okuttukları ders görevleri için ödenenler dahil olmak üzere haftada 3 saati geçmemek şartıyla ,fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığı ek ders ücreti ödenmesi,” gerektiği görüşünü bildirmişti
 
1) Giresun valiliğine Yetiştirme Kurs Saatlerinin de 10 Saate 1 Ek ders Hesabından Sayılmasına Dair MEB Resmi Yazısı ;Daha Sonra yine Milli Eğitim Bakanlığı aynı konu hakkında soru soran Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne 17 Mayıs 2016 Tarihinde göndermiş olduğu resmi yazıda “ Destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında okutulan derslerin,rutin müfredat kapsamında okutulan ders görevleri de dahil olmak üzere haftada 3 saati geçmemek şartıyla hazırlık ve planlama görevi karşılığı ek ders ücretinin hesabında dikkate alınması gerektiği değerlendirilmektedir” şeklinde hükmetmişti.

2) Nevşehir valiliğine Yetiştirme Kurs Saatlerinin de 10 Saate 1 Ek ders Hesabından Sayılmasına Dair MEB Resmi Yazısı ;Son olarak 17 Ekim 2016 tarihinde “Müdürler ! Yetiştirme Kurs Derslerini de 10 Saate 1 Planlama Ek dersi Olarak Hesaplamayı Unutmayın!” başlığı ile kaleme aldığım yazımdan sonra Milli Eğitim bakanlığı 20 Ekim 2016 tarihinde Edirne Valiliğine sormuş oldukları yazıya cevaben göndermiş olduğu resmi yazıda “Destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında okutulan derslerin,rutin müfredat kapsamında okutulan ders görevleri de dahil olmak üzere haftada 3 saati geçmemek şartıyla hazırlık ve planlama görevi karşılığı ek ders ücretinin hesabında dikkate alınması gerektiği değerlendirilmektedir” görüşünü yinelemiştir.
 
3) Edirne valiliğine Yetiştirme Kurs Saatlerinin de 10 Saate 1 Ek ders Hesabından Sayılmasına Dair MEB Resmi Yazısı ;
Görüleceği üzere Milli Eğitim Bakanlığı destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında okutulan derslerin hazırlık ve planlama görevi karşılığı olarak 10 saate 1 ek ders ücretinin hesabında dikkate alınıp alınamayacağına dair soru soran İl Milli Eğitim Müdürlüklerine ilgili mevzuat hükümlerini göstererek ödenmesi gerektiğine dair cevap yazısı ile karşılık vermiştir. Bundan sonrada tereddüde düşen Milli Eğitim Müdürlüklerine aynı şekilde cevap yazacağı da aşikâr. Hal böyle iken ille de Bakanlıktan resmi yazı bekleyen il milli eğitim müdürlüklerinin soru sormalarını beklemeden Milli Eğitim Bakanlığımızın tüm valiliklere resmi yazı göndererek akıllarda oluşabilecek tereddütleri gidermesi ve uygulamada birliği sağlaması yerinde bir adım olacaktır.

Saygılar

Sedat DEGER
Eğitimci Yazar
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
BTR 2 yıl önce

BT rehber öğretmenlerinin nöbet konusunuda dile getirseniz! ödeme yapmıyorlar

Misafir Avatar
Kesinlikle 2 yıl önce

Meb tüm illere kesinlikle göndermeli

Misafir Avatar
fatoş 2 yıl önce

Diyarbakır da liselerde ders işlenilmiyor bir veli olarak için yanıyor lütfen sesimi duyurun örnek ımkabe fen lisesi

Misafir Avatar
fatoş 2 yıl önce

Diyarbakır da okullarda ders ücreti karşılığında derse giren öğretmenler derse hakim değiller lütfen buna birileri el attsin ne olacak bu çocukların halı dersler boş Allah aşkına ilgilenin

Misafir Avatar
Adem 2 yıl önce

Sistem otomatik yapıyor zaten