MEB'den Yeni Görüş Yazısı Yayımlandı
İliniz................içesi................nik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı iken Fatma-Mehmet Cadıl Fen Lisesi Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilen a okul müdürlüğünce soruşturmasız ceza kapsamında okul müdürü tarafından "Uyarma" cezası verildiği, soruşturmasız verilen ceza hakkında yapılacak iş ve işlemler ile sisteme işlenip işlenmeyeceği ile ilgili tereddtite düşüldüğü belirtilerek bilgi istenildiğine dair ilgi yazınız ve ekleri incelenmiştir.

657 sayılı Devlet memurları Kanununun 126 ncı maddesinde yer alan; "Uyarma, kınama ve aylıktan kesme cezaları disiplin amirleri tarafından verilir. ..." hükmünün;
Disiplin suçıı işleyen memur hakkında soruşturma yapılmadan, disiplin amirince doğrudan savunması alınarak ceza verileceği anlamına gelmediği, "Kademe ilerlemesinin durdurulması" cezası verilirken alman ilgili disiplin kurulu kararının "Uyarma, kınama ve aylıktan kesme" cezaları verilirken gerekmediğine açıklık getirdiği,

Ayrıca; Danıştay 8 inci ¿ilfesjnin 1996/1793-1997/1778 ve 1996/807-1997/1175 sayılı benzer kararlarında; soruşturma yapılmadan ilgilinin savunması alınarak verilen disiplin cezalarında hukuka uyarlık bulunmadığına karar verildiği dikkate alındığında;

Sorumlular hakkında işlemiş oldukları fiil nedeniyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 127 nci maddesinde belirtilen hükümlere göre soruşturma yapılmadan disiplin cezası verilemeyeceğPhususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.
 

Kamuajans.com/ÖZEL

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Fevzi 3 ay önce

e Soruşturma yapmadan ceza veren/ verenler hakkında bakanlık işlem yapmalıdır. Kanun, yönetmelik vb. bilmiyor/öğrenmiyor diye.

Misafir Avatar
öğretmen 3 ay önce

bu konu hakkında her yıl aynı görüş bildirilmesine rağmen bakanlığın ısrarla meşgul edilmesi ne anlama gelir? Sabırlı bir bakanlık:)