MEB'den Yabancı Öğrenciler Yazısı
T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Sayı: 10230228-200-E.15292012
Konu: Yabancı Öğrenciler

28.09.2017

........VALİLİĞİNE
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

Ülkemizde bulunan uluslararası koruma başvuru sahibi, insani ikamet izinli ve geçici koruma altındaki yabancı öğrencilerin Bakanlığımıza bağlı resmi ve özel okullara kayıtları hususunda 2017-2018 eğitim öğretim yılı başından itibaren Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okullarda Valiliklerce aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda gerekli iş ve işlemler yürütülecektir.

1. Ülkemizdeki savaş ve ekonomik şartlardan dolayı fiziksel veya psikolojik travma yaşamış, eğitimlerine ara vermiş veya hiç başlayamamış okul çağındaki çocukların Bakanlığımıza bağlı okullara kayıtlarının yapılması ve eğitim ortamlarına uyumlarının sağlanmasında kapsayıcılık ilkesi çerçevesinde hiçbir suçlama, dışlama ve ayrıma maruz kalmamaları için öğretmenler, okul yöneticileri ve diğer personelin farkındalığının artırılması yönünde hizmet içi eğitim dahil olmak üzere her türlü tedbir alınacaktır. Bunun için okul rehberlik ve psikolojik danışma servislerinin desteği sağlanacaktır. 

2. Okullarımızda oluşacak öğrenci artışına göre kadro sayıları güncellenerek yeterli öğretmen ataması veya görevlendirmesi eğitim öğretim yılı başlamadan uygulanacaktır.

3. Ana sınıfları, 1 ve 5'inci sınıflarda Milli Eğitim Bakanlığı müfredatı uygulanacaktır. Diğer sınıf düzeylerindeki öğrencilerden Türkçe dil becerileri zayıf olan öğrencilere ynelik Halk Eğitim Merkezleri tarafından Türkçe dil kursları düzenlenebilecektir.

4. İlkokul veya ortaokul çağında olup uzun süre eğitimden uzak kaldıkları için akademik beceriler yönünden bulundukları sınıf seviyesine göre yetersiz olan öğrencilerin sınıf seviyelerine uyumlarını sağlamak amacıyl okul ve çevre şartları da dikkate alınarak Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili maddeleri uyarınca günlük çalışma saatleri dışındaki zamanlarda, hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatilinde Türkçe başta olmak üzere ihtiyaç duyulan derslerde yetiştirme kursu ve programları açılabilecektir.

5. Söz konusu çalışmalarda görev alan öğretmenlerin ek ders ücretleri, Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın 8'inci maddesinde yer alan hükümlerine göre değerlendirilecektir.

6. Öğrencilerin Türkçe'yi yaşayarak öğrenmelerini teminen tüm düzeylerde Türkçe dil becerisi zayıf olan öğrencilerin sınıflara dengeli olarak dağıtılmasına özen gösyerilecek, diğer akranlarıyla kaynaşmaları sağlanacaktır.

Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda, 2017-2018 eğitim öğretim yılında temel eğitim çağında bulunan uluslararası koruma başvuru sahibi, insani ikamet izinli ve geçici koruma altındaki yabancı öğrencilerin ülkemiz okullarında nitelikli eğitime erişimlerini sağlama çalışmalarının Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün konuyla ilgili talimatları da dikkate alınarak titizlikle yürütülmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Dr. Cem GENÇOĞLU
Bakan a.
Genel Müdür

DAĞITIM:
Gereği:

B Planı

Bilgi:
A Planı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.