MEB'den Temininde Güçlük Zammı Yazısı
Daire Başkanı Vekili Halil Şekercioğlu imzalı resmi yazıda ''İlinizde özel alt sınıfı bulunan okullarda görev yapan yöneticiler ile özel eğitime muhtaç çocuklara yönelik eğitim verilen özel alt sınıflarda görev yapan öğretmenlerin, özel eğitime muhtaç çocuklara mahsus okullar ile yatılı ilköğretim bölge okullarında görev yapan müdür, müdür yardımcısı ve öğretmenler için öngörülen temininde güçlük zammından yararlandırılığ yararlandırılamayacakları hususunda tereddüte düşüldüğüne ilişkin 26 Aralık 2018 tarihli ve 79177733-869-E.25031120 sayılı yazı ve eki incelenmiştir.

Bilindiği gibi 5 Mayıs 2006 tarihli ve 26159 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 17 Nisan 2006 tarihli ve 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karara ekli 1 sayılı Cetvelin (D) Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Bölümünün 4'üncü sırasında; özel alt sınıflar dahil olmak üzere özel eğitime muhtaç çocuklara mahsus okullarda ve yatılı ilköğretim bölge okullarında görevli müdürlerin yararlandırılacağı iş güçlüğü, iş riski ve teminde güçlük zamları sırasıyla 925, 250, 250; müdür yardımcılarının yararlandırılacağı iş güçlüğü, iş riski ve teminde güçlük zamları sırasıyla 900, 250,250; öğretmenlerin yararlandırılacağı iş güçlüğü, iş riski ve teminde güçlük zamları sırasıyla 600, 250 ve 250 olarak belirlenmiştir. 

Söz konusu düzenlemede yer alan ''Özel Eğitime Muhtaç Çocuklara Mahsus Okullarda (Özel Alt Sınıflar Dahil)'' ibaresinde geçen ''Özel Alt Sınıflar Dahil'' ifadesinin, tümüyle özel bünyesindeki özel eğitime yönelk sınıfları kapsadığı kuşkusuzdur. Bu ifadeyle tümüyle özel eğitime muhtaç çocuklaa eğitim veren okulların bünyesinde bulunan özel alt sınıfların kastediliyor olması söz konusu değildir. Zira amaçlanan bu olsaydı, bu ifadeye hiç yer verilmeden de bu amaç karşılanmış olurdu. Kaldı ki bu düzenlemenin, özel eğitime muhtaç çocuklara verilen eğitimin farklılığından kaynaklandığı da açıktır.

Bu çerçevede, özel alt sınıfı bulunan okullarda görev yapan yöneticiler ile özel eğitime muhtaç çocuklara yönelik eğitim verilen özel alt sınıflarda görev yapan öğretmenlerin, yukarıda belirtilen zam göstergelerinden yararlandırılmaları gerektiği değerlendirilmektedir.'' denilmiştir.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.