MEB'den Rehber Öğretmenlik Kursu

1) Kurslara;

a) Felsefe grubu öğretmenliği mezunları,
b) Orta öğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans yada pedagojij formasyon programı belgesi bulunan felsefe bölümü (en az 16 kredi sosyoloji,16 psikoloji aldığını belgelendirenler) ve sosyoloji bölümü (en az 16 kredi felsefe, en az 16 kredi psikoloji, 8 kredi mantık aldığını belgelendirenler) mezunları,
c) Eğitim fakültelerinin; eğitim programları ve öğretimi,eğitim yöneticiliği ve denetçiliği,eğitimde ölçme ve değerlendirme, eğitim yönetimi teftişi ve planlaması ile rehabilitasyon merkezlerinde halen görev alan öğretmenler katılabilecektir.

2) Yukarıda belirtilen yükseköğretim programları mezunlarından bu kurumlara teklifi yapılan isteklilerin, söz konusu alanda özel öğretim kurumları modülü hizmetiçi eğitim işlemlerinden başvuru yapıldıktan sonra 03/11/2016-10/11/2016 tarihleri arasında görevlendirmelerinin yapılması gerekmekte olup,görevlendirmesi yapılanların görevlendirme onaylarına ''özel alan kredisinden az olmamak üzere bakanlıkça düzenlenecek hizmetiçi eğitim kursuna katılması kaydıyla'' şeklinde şerh düşülecektir.

3) Rehber öğretmen olarak atananlardan ''Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık'' alanında yüksek lisans yapanlar hizmetiçi eğitimden faydalandırılmayacağından,görevlendirme onaylarına bu yönelik herhangi bir şerh düşülmeyecektir.

4) Birinci,maddede belirtilen yükseköğretim bölümü mezunlarından halen özel okullarda/özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin başvurularının, 6 ve 7. maddeye göre yapılması halinde,görevden istifa onayı alınmaksızın hizmetiçi eğitim kursuna devam etmeleri sağlanacaktır.Kurs sonunda başarılı olmaları halinde ise yeni görev onayları verilecektir.

5) Eğitim görevlerinin,eğitim ve diğer giderleri bakanlığımızca,kursiyerlerin kurs merkezindeki salon,yemek,barınma ve her türlü giderleri ise kendileri tarafından karşılanacaktır.

6)Kurumlar, bilgi girişleri için ''Özel Öğretim Kurumları Modülü'' altında bulunan ve sadece özel öğretim kurumlarının kullanımına açık olan ''Hizmetiçi Eğitim İşlemleri'' ekranını kullanarak tabloda yer alan kursa bir kursiyer başvurusu yapabilecektir.

7) Kurumlar, kursiyer için ''Özel Öğretim Kurumları Modülü''nde hizmetiçi eğitim işlemlerinden başvuru işlemini onayladıktan sonra aynı sayfada yer alan hizmetiçi eğitim başvuru formu raporunu alarak, kursiyerin diploma,nüfus cüzdanı,tezli veya tezsiz yüksek lisans diplomaları,pedagojik formasyon belgesi,fesefe bölümü ve sosyoloji bölümü mezunları için yukarıda belirtilen şartları taşıdıklarına dair alan kredi durumlarını gösterir belge ile görevlendirme onaylarına (özel alan kredisinden  az olmamak üzere bakanlıkça düzenlenecek hizmetiçi eğitim kursuna katılması kaydıyla''şeklinde şerh düşünülmüş olacak) ve varsa milli eğitim müdürlüğünce istenen diğer belgeleri belirtilen tarihe kadar bulundukları il MEM'lere teslim edeceklerdir.

8) Belgeler il MEM'lerinin özel öğretim kurumlarının iş ve işlemlerinden sorumlu müdür yardımcısı başkanlığında,özel öğretim kurumlarından sorumlu bir şube müdürü ve şeften oluşturulacak olan 3 kişilik komisyon tarafından incelenerek,en geç 11/11/2016 tarihi mesai bitimine kadar uygun görülen MEBBİS özel öğretim kurumları modülü altında bulunan hizmetiçi eğitim onay işlemleri,il aday başvuru onay işlemleri bölümünden onaylanacak,uygun görülmeyenler ise reddedilerek açıklamalar bölümünde gerekçesi ile belirtilecektir.(Başvuru evrakları ve başvuru listeleri,İl MEM'lerce muhafa edilecek,Bakanlığa gönderilmeyecektir.)

9) Belgeleri eksik olan veya yukarıda belirtilen alanlara it diploması bulunmayan kursiyerlerin evrakları işleme alınmayacaktır.

10) Kurs şartlarını taşımamasına rağmen başvuruları kabul edilen kursiyerlerin tespiti halinde kursa başlamış olsalar bile başvuruları iptal ediecek,söz konusu iş ve işlemleri yürüten kurum müdürlükleri hakkında yasal işlem başlatılacaktır.Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
PDR 2 yıl önce

6-7 bin PDR mezunu işsizken rehber öğretmen bulamama gibi komik bir bahane ile sadece daha ucuza rehber öğretmen çalıştırmak için bu kursların açılması, öğrencilerin ruh sağlığı ve psikolojik danışman/rehber öğretmenlerin meslek onuru ile oynanması çok vahim bir durum. Özelde psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerine büyük darbe vurulmakta, bu pozisyonun sahibi psikolojik danışman/rehber öğretmenlerin iş imkanları ellerinden alınmakta ve büyük bir haksızlık yapılmaktadır.

Misafir Avatar
Bayram 2 yıl önce

Millet fenci niye rehber öğretmen olmuyor diyor ya. Herkes alan dışı atansın ne güzel. 4 yıl eğitim alıp stajlarla boğuşan pdr öğrencisi dururken 3 ayda adamlar rehber öğretmen çıkartıyor. Tebrikler eğitim sistemi.

Misafir Avatar
Rn 2 yıl önce

Başvuru şartı özelde çalışıyor olmak mı ?

Misafir Avatar
Ceo 2 yıl önce

Kamuda neden alan değişikliğine yol açmıyorlar.

Misafir Avatar
Tuna 2 yıl önce

Eğitim fakültelerinde 2 psikoloji dersi 2 eğitim dersi alanlar kendini uzman sanıyor, aslında çoğu öğretmen aynı işi yapıyor. Başka branslara geçme hakkı verilince ,felsefe/sosyoloji geçmeli, hemen adalet diyor. yahu sen uzman değilsin, adam bölüm okumuş üzerine yüksek lisans yapmış ama sen onu ezip uzmanım diyorsun. ayrıca okullarda ne iş yaptıklarını komedi olarak dergilerde işlenmekte.

Misafir Avatar
Tuğba 2 yıl önce

Rehber ogretmenlik yetkisi sadece " psikolojik danışmanlik ve rehberlik" lisans eğitimi almislarin hakkidir.

Misafir Avatar
Tuğba 2 yıl önce

O niye olmuyor bu niye olmuyor diyenler . Bir psikolojik danışmanın kalkıp fenci niye olamıyorum, o niye olamiyorum asıl benim olmam gerekiyor demiyorsa. Sizin ne işiniz var bu alanda bizim 4 yılda aldığımız eğitim bile az gelirken siz bir kursla mı rehberlikci olacaksiniz. Yazık o çocuklara. Hasta bakıcının kalp ameliyatı yapması gibi bir şey bu. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik lisansını aldığım benim mesleğimdir!

Misafir Avatar
Muhammed 2 yıl önce

Psikoloji yüksek lisansı bitiren öğretmenler neden rehber öğretmenliğe geçemiyorlar.Asıl yüksek lisansını psikolojide tamamlayan öğretmenlerin rehber öğretmen olmaları gerekiyor.