MEB'den Özel Eğitim Sınıfı Öğretmenlerine Nöbet Ücreti Yazısı
T.C.

Sayı: 45512797/45.01/1901823
Konu: Özel Eğitim Sınıfı Öğretmenlerine Nöbet Ücreti

14.02.2017

81 İL VALİLİĞİNE
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi: a) 31(05/2006 tarih ve 26184 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği

b) 26/07/2014 tarihli ve 29072 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği

c) Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 01/02/2017 tarihli ve 10096465-45.01-E.1319405 sayılı yazısı

Genel Müdürlüğümüze bağlı okullarda bulunan özel eğitim sınıflarında görevli özel eğitim öğretmenlerine nöbet görevi verilip verilemeyeceği konusunda tereddüte düşüldüğüne ilişkin Genel Müdürlüğümüze görüş talebi yazıları ulaşmaktadır.

İlgi (b) Yönetmeliğin, Müdür Yardımcısı ve öğretmenlerin nöbet görevi başlıklı 44. maddesinde özel eğitim sınıfı öğretmenlerine nöbet görevi verileceğine dair bir hüküm bulunmamaktadır.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile gerekli yazışmalar yapılmış olup, konuyla ilgili görüşleri ilgi (c) yazı ile alınmıştır. İlgi (c) görüş yazısında ilgi (a) Yönetmeliğin Öğretmenlerin nöbeti başlıklı 89'uncu maddesinde ''Özel eğitim okul ve kurumlarında okul öncesi, sınıf ve alan öğretmenleri nöbet tutar. Yatılı özel eğitim okul ve kurumlarında nöbet süresi 24 saattir. Bu kurumlardaki nöbetler için yeteri kadar öğretmen bulunmadığı takdirde kurumun yöneticileri de nöbetçi öğretmen olarak görev yaparlar. Nöbetlerde en az bir bayan ve bir erkek öğretmen görevlendirilir.'' hükmünün yer aldığı belirtilmektedir. Bu hüküm doğrultusunda Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce özel eğitim sınıfı bulunan okullarda görevli özel eğitim öğretmenlerine nöbet görevi verileceğine yönelik herhangi bir husus bulunmadığı gerekçesiyle Genel Müdürlüğümüze bağlı okullarda görevli özel eğitim öğretmenlerine nöbet görevi verilemeyeceği belirtilmektedir.

Bu bağlamdailgi (a) ve ilgi (b) Yönetmelik hükümleri ile Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün görüşü doğrultusunda; Genel Müdürlüğümüze bağlı okullarda görevli özel eğitim öğretmenlerine nöbet görevi verilmesinin mümkün olmayacağı değerlendirilmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim. 

Dr. Cem GENÇOĞLU
Bakan a.
Genel Müdür

Ek: İlgi (c) yazı (2 sayfa)

Dağıtım:
Gereği:
81 İl Valiliğine  

T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı: 10096465-45.01-E.1319405
Konu: Görüş İsteği

01.02.2017

TEMEL EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NE

İlgi: a) 16.01.2017 tarihli ve 600456 sayılı yazınız

b) 31/05/2006 tarih ve 26184 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği

c) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 31.01.2017 tarihli ve 1253904 sayılı yazısı

Genel Müdürlüğümüze bağlı okullarda bulunan özel eğitim sınıflarında görevli özel eğitim öğretmenlerinin nöbet ücreti alıp alamayacağı konusunda tereddüte düşüldüğüne ilişkin ilgi (a) yazınız incelenmiştir.

Bilindiği gibi 23.08.2015 tarihli ve 29454 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşmenin ''Eğitim Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme'' başlıklı ikinci bölümünün 22.'nci maddesinde; ''Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuata göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir.'' hükmüne yer verilmiştir. İlgili sözleşmede belirtildiği üzere nöbet görevine bağlı olarak öğretmenlere ek ders ücretinin ödenebilmesinin şartlarından biri, ilgili mevzuatında nöbet görevi verilmesinin öngörülmüş olmasıdır. İlgi (b) Yönetmeliğin Öğretmenlerin nöbeti başlıklı 89'uncu maddesinde, ''Özel eğitim okul ve kurumlarında okul öncesi, sınıf ve alan öğretmenleri nöbet tutar. Yatılı özel eğitim okul ve kurumlarında nöbet süresi 24 saattir. Bu kurumlardaki nöbetler için yeteri kadar öğretmen bulunamadığı takdirde kurumun yöneticileri de nöbetçi öğretmen olarak görev yaparlar. Nöbetlerde en az bir bayan ve bir erkek öğretmen görevlendirilir.'' hükmü yer almaktadır. Görüleceği üzere ilgi Yönetmeliğimizde özel eğitim ve sınıfı bulunan okullarda görevli özel eğitim öğretmenlerine nöbet görevi verileceğine yönelik herhangi bir husus bulunmamaktadır.

Özel eğitim sınıfı bulunan okullarda görevli özel eğitim öğretmenlerine nöbet görevi için öngörülen ek der ödenmesi ilg ilgili İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüyle gerekli yazışmalar yapılmış olup görüşlerini ilgi (c) yazıda ifade etmişlerdir.

Bu bağlamda ilgi (b) Yönetmelikte nöbet görevi verilmesi özel olarak düzenlenmemiş olduğundan özel eğitim sınıflarında görevli öğretmenlere, nöbet görevinin verilmesinin mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim. 

Celil GÜNGÖR
Genel Müdür
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Haksızlık 6 ay önce

Ana sınıfı öğretmenleri de önceki düzende görevlerine devam ediyor onlara ücret ödeniyor ama nedense özel eğitim öğretmenleri unutuldu. Özel eğitim öğretmeni haftanın 5 günü nöbet tutuyor. Herkes bunu maalesef görmezden geliyor.

Misafir Avatar
Efe 1 yıl önce

Özel egitim öğretmenleri nobet ücretsizken de görevlerini yapiyorlardi. sonucta bizler siniflarimizdaki cocuklarin egitimi den ve tenefuste dahi ke dilerinden sorumluyuz. Hicbir arkadasim bu benim gorevim degil dedigini dusunmuyorum. yonetmelik aciktir. Eski duzenleme ile nobet gorevini yerine getirmis sayilirlar der bu yuzden ayri nobet gorevi verilmez.. şuandada nobet gorevini yspmis gibi haftada 3 saat ekders ucreti verilnelidir..

Misafir Avatar
Özlem 1 yıl önce

Bu haksızlık bir an önce giderilmelidir. Sendikaları bu konu da çalışmaya davet ediyorum .

Misafir Avatar
MUSA YILMAZ 1 yıl önce

Ana sınıfı öğretmenleri de nöbet ücreti alamıyordu ama yapılan son yönetmelik değişikliğiyle nöbet ücreti almaya başladılar.Özel eğitim öğretmenlerine yapılan bu haksız uygulamanın bir an önce son bulmasını istiyoruz. Mesleğimiz gereği teneffüslerde öğrencilerimizden sorumluyuz. Haliyle nöbet görevimizi fazlasıyla yerine getiriyoruz. Hakkımız olan nöbet ücretinin ödenmesini istiyoruz.

Misafir Avatar
Ayşe 1 yıl önce

Nöbet ücreti verilecek mi simdi ?

Misafir Avatar
Ekders 1 yıl önce

Okul müdürlerine de nöbet ücreti ödenmelidir. Haklarıdır. Sorumluluk varsa parası da verilmelidir.

Misafir Avatar
tekin 1 yıl önce

nöbet ücretsizken kimsenin görevi değildi, simdi herkesin görevi!!!