MEB'den Okullardaki Kütüphane Kaynaklarıyla İlgili Önemli Yazı!

Genel Müdürlüğümüze bağlı fen, Anadolu, sosyal bilimler, güzel sanatlar ile spor liselerinde bulunan kütüphanelere dair iş ve işlemler, ilgi (a) Yönetmelik hükümlerine göre yürütülmektedir.

İlgi (a) Yönetmeliğin. "Bakım, Onarın» Ayıklama" başlıklı 12 nci maddesinde: "Her ders yılı sonunda kütüphane kaynakları, kütüphaneci veya görevlendirilen öğretmen tarafından gözden geçirilir ve tespit edilen hususlar raporla okuI müdürlüğüne bildirilir. Onarımı gerekli görülen kaynakların her türlü bakımı yaptırılır. Okul müdür başyardımcısı veya okul müdürünce görevlendirilecek bir müdür yardımcısının başkanlığında kütüphanecilik kulübünde görevli öğretmen. kütüphaneci veya kütüphane memurundan oluşturulacak bir komisyon tarafından aşağıda belirtilen nedenlerle ayıklanmasına karar verilen kaynaklar, bir tutanakla tespit edilerek Taşınır Mal Yönetmeliği hükümlerine göre kayıtlardan düşümü yapılır. " hükmü yer almaktadır.

İlgi (b) yazıda da belirtildiğifgibi Bakanlığımıza bağlı her derece ve türdeki okul/kurum müdürlükleri bünyesinde bulunan okul kütüphaneleri ile z-kütüphanelerdeki kaynaklar içerisinde yer alan kitap, dergi, gazete. CD, video kaset vb. yayınlardan ilgili mevzuat ve idari talimatlarla uygun göriilmeyeıılerin/yasuklananlann Millî Eğitim Bakanlığı Okul Kütüphaneleri Yönetmeliği ile Taşınır Mal Yönetmeliği'nin ilgili hükümlerine göre ayıklanması, hurdaya ayrılması, kayıtlardan çıkarılması ve imha edilmesi gerekmektedir.

Okul kütüphanelerinde bulunacak yayınların okul türü ve öğrencilerin gelişim ihtiyaçlarına uygun olması esastır.' Bu amaçla, Genel Müdürlüğümüze bağlı eğitim kurumlarında bulunan kütüphanelerde; günümüzün gelişen ve değişen şartları dikkate alınarak eğitim kurumunun özelliği ve öğrencilerin ihtiyaç durumu göz önünde tutularak yukarıdaki hüküm ve açıklamalar doğrultusunda gerekli güncellemenin 18 Mayıs 2017 tarihine kadar yapılması hususunda
 

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.