MEB'den Kimyasal Maddelerin İmhası Yazısı
T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü
İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi

Sayı: 24301423-918.01-E.19091509

13.11.2017

DAĞITIM YERLERİNE

İlgi: a) 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu
b) 02.04.2015 tarih ve 29314 sayılı Atık Yönetimi Yönetmeliği
c) 14.03.2005 tarih ve 25755 sayılı Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği

Okullarımızdaki laboratuvarlarda bulunan; patlayıcı, korozif, yanıcı ve yakıcı kimyasal maddelerin ilgi (a) Kanun ve ilgi (c) Yönetmelik çerçevesinde kullanım süresi sonunda bertaraf edilmesi gerekmektedir.

Kimyasal atıkların; toksik, korozif, yanıcı ve reaktif (su ile reaksiyon verebilen şoklara hassas) özelliklerden en az birine sahip olmaları durumunda, ilgi (b) Yönetmeliğin 4. maddesi gereğince tehlikeli atık olarak kabul edilmektedir.

Atıkların taşınması ve bertarafı; ilgi (c) Yönetmeliğin 8. maddesine göre Büyükşehir ve diğer İl Belediyelerinden izin almış kişi ve kuruluşlar ile sözleşme kapsamında yapılması gerekmektedir.

Okul/kurum müdürlüğü (işveren) tarafından tehlikeli atık envanterlerinin çıkarılarak İl İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimlerine (İl İSGB'ye) iletilmesi, İl İSGB'lerce kimyasal atıkların ilgi (c) Yönetmelik kapsamında bertaraf edilmesi için Büyükşehir ve diğer İl Belediyelerine başvuru yapılarak sürecin yönetilmesi öğrenci ve çalışanların sağlığı bakımından önem arz etmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Salih AYHAN
Bakan a.
Genel Müdür
İşveren Vekili

Dağıtım:
B Planı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.