MEB'den İş Makineleri Sınav Ücretleri ve Direksiyon Uygulama Sınav Ücretleri Yazısı
T.C.

Sayı: 32501511-410.02-E.14333396
Konu: İş Makineleri Sınav Ücretleri

20.12.2016

........... VALİLİĞİNE
(İl Milli EğitimMüdürlüğü)

İlgi: İş Makineleri Sürücü Eğitim Kursları İle İlgili Yönerge.

Bilindiği üzere ilgi Yönerge'nin 17'nci maddesinde; ''Sınavda görev alanların ücretlerinin ödenmesi için kursiyerlerden her yıl Ocak ayında Bakanlıkça belirlenen miktarda sınav ücreti alınır. Sınava girecek kursiyerler veya kurslar sınav için sınav tarihinden 3 gün önce sınav ücretini milli eğitim müdürlüğünce belirlenen bir bankada açılan hesaba yatırırlar ve makbuzun bir örneğini milli eğitim müdürlüğüne verirler. Bu ücretin dışında kursiyerlerden herhangi bir ad altında ücret alınmaz...'' hükmü bulunmaktadır.

Yukarıdaki hüküm doğrultusunda; iş makineleri sürücü eğitim kurslarında kayıtlı olan ve 2017 yılında kaydolarak yazılı ve uygulama sınavına girecek kursiyerlerden 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren 80 TL ücret alınması uygun görülmüştür.

Konunun ilgililere duyurulmasını ve gereğini rica ederim.

Kemal ŞAMLIOĞLU
Bakan a.
Genel Müdür V.

DAĞITIM:
B Planı

T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü

Sayı: 32501511-410.02-E.14333110
Konu: Direksiyon Uygulama Sınav Ücretleri

20.12.2016

........... VALİLİĞİNE
(il Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi: a)2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu.
b) Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav Yönergesi

Bilindiği üzere ilgi (a) Kanun'un 42'nci maddesinde; ''... Teorik ve uygulamalı sınavlar için sürücü adaylarından alınacak sınav ücreti ile sınavlara ilişkin iş ve işlemlerde görev alanlara ödenecek ücretler her yıl Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenir....'' denilmektedir. İlgi (b) Yönerge'nin 10'uncu maddesinde ise, ''Sınavda görev alanların ücretlerinin ödenmesi için kursiyerlerden bakanlıkça her yıl ertesi yılın Ocak ayından itibaren uygulanmak üzere belirlenen miktarda sınav ücreti alınır. Sınava girecek kursiyerler veya kurs yöneticileri sınav tarihinden 6 iş günü önce sınav ücretlerini milli eğitim müdürlüğünce belirlenen bir bankada açılan hesaba yatırır. Liste ve makbuz kurs tarafından il/ilçe milli eğitim müdürlüğüne verilir. Bu ücret dışında kursiyerlerden direksiyon eğitimi sınavı için herhangi bir ad altında ücret alınmaz.'' hükmü bulunmaktadır.

Yukarıdaki hükümler doğrultusunda, kursların eğitimlerinin devam- devamsızlık kontrolü, sınavda görev alanlara ücret ödenebilmesi için motorlu taşıt sürücü kurslarında kayıtlı olan ve 2017 yılında kaydılarak direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavına girecek kursiyerlerden 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren 80 TL sınav ücreti alınması uygun görülmüştür.

Konunun ilgililere duyurulmasını ve gereğini rica ederim

Kemal ŞAMLIOĞLU
Bakan a.
Genel Müdür V.

DAĞITIM:
B Planı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.