MEB'den İl MEM'lere Uyarı
T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Strateji Geliştirme Başkanlığı

Sayı: 43942091-845.01-E.8935032
Konu: Yemek Maliyetleri Hk. Bilgilendirme

14.06.2017

DAĞITIM YERLERİNE

6085 sayılı Sayıştay Kanunu, 5018 sayılı Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve diğer yasal düzenlemeler çerçevesinde Sayıştay Başkanlığınca yürütülen 2016 yılı denetimleri sonucunda hazırlanan taslak rapor Bakanlığımıza gönderilmiştir. Söz konusu raporda yer alan bazı bulgular Bakanlığımız taşra teşkilatını ilgilendirdiğinden uygulamada birliğin sağlanmasıve sonraki denetimlerde aynı bulgular ile karşılaşılmaması için aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

2016 yılı Bütçe Kanunu eki (E) cetvelinde (Bazı Ödeneklerin Kullanımına ve Harcamalara İlişkin Esaslar) 43'üncü maddesinde;

''657 sayılı Kanunun 212'nci maddesine dayanılarak hazırlanan ve 19/11/1986 tarihli ve 86/11220 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliğinin 4'üncü maddesi uyarınca yemek maliyetlerinin yarısını aşmamak üzere kurum bütçelerinden yapılan yemek yardımı Ankara, İstanbul ve İzmir illerinin büyükşehir belediyesi sınırları içinde görev yapan personel için yemek maliyetlerinin azami üçte ikisi olarak uygulanabilir.'' hükmü yer almaktadır.

Bütçe Uygulama Tebliğinde ise yemek yiyecek memurlardan alınacak minimum ücretler belirlenmiştir. 

Bu itibarla, yemek maliyetinin yarısının yemek hizmetinden faydalanan personelden alınması diğer yarısının bütçeden yemek yardımı olarak ödenmesi gerektiğinden bütçeden ödenecek yemek yardımının yemek maliyetinin yarısından fazlasını geçmeyecek şekilde ödenmesi gerektiği hususunda daha dikkatli olunması ve yapılacak işlemlerde yukarıda anılan hükümler dikkate alınmak suretiyle gereğinin yapılmasını rica ederim.

Nurettin KONAKLI
Bakan a.
Başkan V.
Anahtar Kelimeler:
MEBden İl MEMlere Uyarı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.