MEB'den Hizmetiçi Eğitim Faaliyetleri Yazısı
T.C.

Sayı: 43501582-774.01.01-E.559174
Konu: Hizmetiçi Eğitim Faaliyetleri

16.01.2017

............. VALİLİĞİNE
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi: a) 652 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname
b) Milli Eğitim Bakanlığı Hizmetiçi Eğitim Yönetmeliği
d) 24.10.2008 tarih ve B.08.0.HED.0.25.07.00/6013 Sayılı 2008/73 No'lu Genelge
c) 17.10.2016 tarih ve 11422324 sayılı yazımız.

652 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bakanlığımız yeniden yapılandrılmış ve Bakanlık birimlerinin görevleri bu yapılanmaya göre belirlenmiştir.

Bakanlığımızda görev yapan öğretmenlere yönelik düzenlenen hizmetiçi eğitim faaliyetlerine ilişkin iş ve işlemler Genel Müdürlüğümüz uhdesinde bulunmaktadır.

Genel Müdürlüğümüz bu görevleri ilgi (b) Yönetmelik, ilgi (c,d) Bakanlık Genelgesi hükümlerine göre planlayıp yürütülmektedir.

Mahallinde yapılan hizmetiçi eğitim faaliyetlerine il dışından görevlendirilecek eğitim görevlilerine ilişkin görevlendirme onaylarının Genel Müdürlüğümüzce alınması ve MEBBİS sistemine işlenmesi gerektiği ilgi (c) yazımız ile tüm Valiliklere bildirilmiştir.

Ancak, mahalli faaliyetler için Genel Müdürlüğümüze intikal eden yazılara göre aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.

Konuyla ilgili olarak;

1- İlgi (a ve c) mevzuat hükümleri doğrultusunda Bakanlık merkez teşkilatı birimlerinin hizmetiçi eğitim düzenlenmesi konusunda illere doğrudan talimat verme yetkilerinin bulunmadığından, idari ve yasal sorunlar yaşanmaması için merkezi ve mahalli hizmetiçi eğitim planları hariç, Genel Müdürlüğümüzce talimatlandırılmayan eğitim programları hizmetiçi eğitim faaliyeti olarak kesinlikle düzenlenmeyecektir.

2- Mahallinde düzenlenecek faaliyetlerde sadece iliniz personelinin eğitime alınacağı, eğitim görevlisi ihtiyaçlarının öncelikle aynı il ve ilçelerden karşılanması, eğitim görevlisinin ilimiz dışından çağrılma zorunluluğu bulunması halinde talebin değerlendirilmesi ve gerekli onayların alınması ile MEBBİS sistemine işlenilmesi Genel Müdürlüğümüzce yapılacaktır.

3- Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde bulunan şubelerce (AR-GE, Özel Eğitim, Hayat Boyu vs.) açılması istenilen, hizmetiçi eğitim kapsamında düzenlenecek faaliyetlere ilişkin tüm onay iş ve işlemlerinin hizmetiçi eğitim şubelerince gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.

Doç. Dr. Semih AYTEKİN
Bakan a.
Genel Müdür

DAĞITIM:
Gereği:
B Planı

Bilgi:
A Planı 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.