MEB'den Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Yönetmeliğine Açıklama
KamuAjans.Com - MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu'nun twitter üzerinden yaptığı önemli açıklamalar;

Görevde Yükselme Yönetmeliği yürürlüğe girdi;hayırlı olsun. Yönetmeliğin getirdiklerini ifade etmek istiyorum.

1-“Görevde yükselme sınavı” ve “Ünvan değişikliği sınavı” tanımları genel yönetmeliğe uygun olarak yeniden yapılmıştır.

2-Şube Müdürlüğü için görevde yükselme sınavına katılacaklar arasında yer alan şef kadrosunda çalışanlar bakımından daha önce bu kadroda aranan 4 yıllık çalışma süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir.

3-Şube müdürlüğü için görevde yükselme sınavına katılacaklar arasına; mimar, mühendis, biyolog, psikolog, istatistikçi, çözümleyici, programcı, araştırmacı ve tekniker ünvanlı kadrolarda 3 yıl görev yapmış olanlarda alınmıştır.

4-Şef, sayman, ayniyat saymanı ve çözümleyici kadrolarına görevde yükselme kapsamında başvuruda bulunacaklar bakımından, bulundukları görev ünvanında veya aynı düzeydeki görevlerde toplam en az bir yıl görev yapmış olma şartı getirilerek personelin bulunduğu görevde belli bir süre görev yapmadan, dolayısıyla tam olarak yetişmeden bir üst göreve atanmasının önüne geçilmiştir.

5-Yazılı sınavda 70 puan olarak belirlenen başarı puanı, genel yönetmeliğe uygun olarak 60 puana düşürülmüştür.

6-Daha önce sözlü sınav konularının ağırlık değerleri sınav duyurusunda belirlenirken, sözlü sınav konularının puan ağırlıklarına yönetmelikte yer verilmiş; bu doğrultuda Ek-1 Görevde Yükselme Sözlü Sınavı Değerlendirme Formu da yeniden düzenlenmiştir.

7-Yazılı sınav sonuçlarına itirazın Merkez Sınav Kurulu tarafından inceleneceği veya sınavı yapan birime incelettiriliceği; sözlü sınav sonuçlarına itirazın ise merkezde Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, illerde ise il milli eğitim müdürlüklerince inceleneceği düzenlenmiştir.

 8-Daha önce yalnızca şube müdürlüğüne atamalarda öngörülen yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalamasının alınması uygulanması, genel yönetmeliğe uygun olarak görevde yükselme ve unvan değişikliği suretiyle atanılacak tüm kadrolar için de aynı şekilde öngörülmüştür.

9-İlçe milli eğitim müdürlüğü kadrolarına; yalnızca öğretmenlikde adaylığı kaldırılmış olmak kaydıyla, yazılı veya yazılı ve sözlü sınavını kazanarak şube müdürü kadrolarına atanıp en az 2 yıl şube müdürü olarak görev yapmış olanlar arasından atama yapılması öngörülmüştür.

10-Şef, memur, hizmetli ve benzeri kadrolarda görev yapanların iller arası yer değiştirmeleri bakımından daha önce bulundukları yerde aranan 5 yıl görev yapma şartı 3 yıla düşürülmüş; bu sürelerin ve bu kapsamda bulunanların il içi yer değiştirmelerinin hesabında dikkate alınan 31 Mayıs tarihi de, 30 Eylül olarak düzenlenmiştir.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Misafir 10 ay önce

Sözlü olmamalıydı yazılı sınav + Ek 2 olmalısın. Mülakatın olduğu yerde torpil dedikodu bitmez

Misafir Avatar
nükran 10 ay önce

Yükselme sinavlari kac yilda bir yapilcak bunun icinde bir duzenleme yapilsa her yil acilcak mi diye sabirsizlikla bekleyip hayal kirikligina ugramasak

Misafir Avatar
Bakanlık kazansın 10 ay önce

İLçe müdürü yapılanlara bir bakınız ALlah aşkına liyakat diyorsanız sınavı kaZanamamış idarecilikten bir haber,bakanlığın değil yerel in emrinden çıkmayan ilçe müdürlerini lütfen görevlendirmeyin , görevdekileride görevden alın .bakanlığın performansı artacaksa dedikodu ayak oyunları bitecekse ilk iş rastgele il müdür yrd ve ilçe müdürü yapılmayacak.

Misafir Avatar
Kılıç 10 ay önce

İlçe müdürlüğüne belli bir süre okul müdürlüğü yapanlarda atanabilmeli(5yıl ve fazlası gibi)

Misafir Avatar
il md. yrd.nın atamalarını iptal edin 10 ay önce

Şube müdürlüğü yazlısından 50 bile alamamaış ma ilçe müdürü il müdür yardımcısı olanlar var lütfen bunların atamalarını iptal edin

Misafir Avatar
TATAR 10 ay önce

SİZ HALAAAA ANLAMAMIŞINIZ.
LİYAKAT DİYORSANIZ
1-3YILINI DOLDURMAYAN MÜD YARD. OLMASIN.
2-3 YILI MÜD YARD.OLMAK ÜZERE 6YILINI DOLDURMAYAN MÜD.BAŞ.YARD. OLMASIN.
3-10 YILINI DOLDURMAYAN BUNUN 3 YILI ÖĞRETMENLİK ,3 YILI YARD.,4 YILI BAŞ YARD.
4-15 YILINI DOLDURAN OKUL MÜDÜRLERİ ARASINDAN ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ SINAVI YAPILSIN VE KAZANANLAR EĞİTME ALINSIN.EĞİTİM SONRASINDA SINAV YAPILSINSIN VE ŞARK HİZMETİ ZORUNLU OLSUN.5YILDA BİR YER DEĞİŞTİRSİN.
5-20 YILINI DOLDURAN ŞUBE MÜDÜRLERİNDEN SINAV İLE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ SINAVI YAPILSIN VE YİNE EĞİTİME TABİ TUTULSUN.
6-22 YILINI DOLDURAN İLÇE MÜDÜRLERİNDEN,TEFTİŞ KURULUNA MÜFETTİŞ, İL MÜDÜRLÜĞÜ,DAİRE BAŞKANLIĞI,GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GİBİ ÜNVANLARA SEÇİM YAPILSIN.
7-EN AZ 5 YIL BAKANLIK MERKEZ TEŞKİLATINDA ÇALIŞANLAR ARASINDAN MÜSTEŞAR SEÇİLSİN
7-EN AZ ÜÇ YIL MÜSTEŞARLIK YAPAN BAKAN OLSUN........
ALIN SİZE LİYAKAT, ALIN SİZE SİSTEM, ALIN SİZE EĞİTİMDE KALİTE.SENDİKALARIN VE SİYASETİN ETKİSİNDEN UZAK.....

Misafir Avatar
uzman öğretmenlik ne oldu 10 ay önce

10 seneyi geçti sınav yapmadılar bir Allah kulu gündeme getirmiyor

Misafir Avatar
MANSUR 10 ay önce

LİYAKAT YİNE UNUTULMUŞ,SÜRELER KISALTILMIŞ,BARAJ DÜŞÜRÜLMÜŞ.MEB YAZILI SINAVI BOŞ YERE YAPIYOR.