MEB'den Dil Anlatım Dersi Yazılı ve Uygulamalı Sınav Yazısı

 MEB, Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan TÜRK imzasıyla yayımladığı 14.11.2016 tarih ve 12799912 sayılı yazısında; " Bakanlığımıza bağlı resmi ve özel ortaöğretim kurumlarının iş ve işlemleri ilgi (a) Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yürütülmektedir. 

Yönetmelikte 28/10/2016 tarihli ve 29871 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren değişikliklerden 'yazılı ve uygulamalı sınavlar' başlıklı 45 inci maddenin birinci fıkrasının (h) bendinde "Dil ve Anlatımile yabancı dil derslerinin sınavları dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini ölçmek için yazılı ve uygulamalı olarak yapılır." hükmünün uygulamasına yönelik "Dil ve Anlatım" dersinin değerlendirmesinde yaşanan tereddütlere ilişkin olarak aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. 
İlgi (b) Kurul Kararları gereği, ortaöğretim kurumlarında okutulmakta olan "Dil ve Anlatım" dersi ile "Türk Edebiyatı" dersi birleştirilerek "Türk Dili ve Edebiyatı dersi olarak 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren 9 uncu sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak okutulmaya başlanmıştır.
Bu nedenle ilgi (a) Yönetmeliğin değişik 45/1-(h) maddesinin "Dil ve Anlatım" ile ilgi (b) Kurul Kararıyla uygulamaya konulan "Türk Dili Edebiyatı" dersini kapsayacağından bu ders için de yazılı ve uygulamalı olmak üzere en az iki sınav yapılması esastır. 
Ayrıca , aynı maddenin birinci fıkrasının (a) bendinde geçen "...en az iki yazılı sınav..." ifadesinden programın özelliğine göre yazılı veuygulamalı dersler için yazılı ve uygulamalı olmak üzere en az iki sınavın yapılması gerektiği anlaşılmalıdır.
Sınavların nasıl yapılacağı ve öğrenci başarısının nasıl ölçüleceğine ilişkin hususlar ise "Zümre Öğretmenler Kurulu"nda belirlenerek karar altına alınacaktır. 

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.