MEB'den Destekleme ve Yetiştirme Kursu Ek Ders Yazısı

  23 Aralık tarihli "Destekleme ve Yetiştirme Kursu" konulu yazıda; "istanbul İli Bahçelievler İlçesi Org. Eşref Bitlik Ortaokulunda İngilizce Öğretmeni olarak görev yapan Vahap Sümer ÖZSÜER'in destekleme ve yetiştirme kursu kapsamında okuttuğu dersler için yararlandırılacağı ek ders ücretinin yüksek lisans öğrenimine bağlı olarak ayrıca %5 artrımlı ödenip ödenmeyeceğine ilişkin ilgi yazı ve ekleri incelenmiştir.

Bilindiği gibi 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 176. cı maddesinde "Bu kanunun 8 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00 den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir. 
Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir." denilmektedir. 

 Diğer taraftan, 23.08.2015 tarihli ve 29454 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına yönelik Mali ve Sosyla Haklara ilişkin 2016 ve 2017 yıllarını kapsayan 3. dönem toplu sözleşmenin "Eğitim Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme" başlıklı ikinci bölümünün 8. maddesinde "Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara, fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücretleri ücretleri sırasıyla %5 ve %15 artırımlı ödenir" hükmü yer almaktadır. 
Bu çerçevede yüksek lisans yapmış olduğu belirtilen ilgilinin destekleme ve yetiştirme kursu kapsamında fiilen okuttuğu derslere bağlı olarak yararlandırılacağı ek ders ücretinin hem %100 hem de %5fazlasıyla ödenmesi gerektiği değerlendirilmektedir. 

Ancak, ek ders ücretine ilişkin artırımlı ödeme 657 sayılı Kanunun yukarıda belirtilen 176'ıncı maddesinde belirlenen asıl göstergeler (gündüz öğretimi için: 140, bunun sışında kalan süreler için : 150) üzerinden hesaplanmak durumundadır. Bu nedenle ek ders ücreti miktarının sözkonusu göstergeler dikkate alınarak ayrı ayrı belirlenmesi ve ödemenin asıl ek ders ücreti tutarı ile %105 artırımlı tutarın toplamı üzerinden yapılması gerekmektedir." denilerek duruma izah getirilmiştir. 

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Deylej 3 ay önce

Bu nedenle ek ders ücreti miktarının sözkonusu göstergeler dikkate alınarak ayrı ayrı belirlenmesi ve ödemenin asıl ek ders ücreti tutarı ile %105 artırımlı tutarın toplamı üzerinden yapılması gerekmektedir. Arkadaşlar bu cümleyi ele alacak olursak matematiksel olarak hafta içi 1 saat destekleme kursu açan yüksek lisans bir öğretmenin ücreti ne olacaktır?

Misafir Avatar
Hizmetli 1 yıl önce

DYK de görev yapan hizmetlilerin ücreti neden ödenmiyor?