MEB Alan Değişikliğinden Neden Korkuyor?

 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ ALAN DEĞİŞİKLİĞİ KORKUSUNA ANLAM VEREMİYORUZ

Bakanlık ta normlar içinden çıkılmaz bir hal almıştır 30 dan fazla ilde norm fazlası sınıf öğretmeni sayısı norm açığından çok daha fazla ve norm fazlası Teknoloji-Tasarım öğretmeni norm açığından daha fazla. 
Milli Eğitim Bakanlığında Başbakanımız Binali YILDIRIM’ın 1 ay önce yaptığı açıklamaya göre 50 bin öğretmen norm fazlası durumdadır. Bakanlık Norm fazlası atama sürecini başlattı ve süreç ocak ayının ilk haftası tamamlanacak. İller norm fazlası olarak tercih etmeyenleri Resen (zorunlu) atıyor. Resen atamalara rağmen bakanlık en fazla 25 bin norm fazlası öğretmeni eritecek. Geriye 25 bin norm fazlası öğretmen kalıyor. 
Özetle ; en iyi ihtimalle 25 bin norm fazlası öğretmen sorunu halledilemeyecek. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak ve bütün normlar açılarak alan değişikliği yapılsa en fazla 15 bin öğretmen alan değişikliği yapacak bu da demektirki 15 - 20 bin norm fazlası öğretmen sorunu çözülecektir. Bakanlık alan değişikliği konusunda hiç düşünmeden ve tereddüte kapılmadan bütün normları açmalıdır. Ve unutmamalıdır ki yıllara göre alan değişikliği istatistiklerini incelediğimizde kaç tane norm açılmışsa yaklaşık olarak 5 te 1 i oranında öğretmen alan değişikliği yapmıştır.Örneğin bakanlık alan değişikliğine 20 bin norm açsa en fazla 4 bin öğretmen alan değişikliği yapacaktır. Kısıtlı norm açılırsa alan değişikliğinin norm fazlası öğretmen sorununun çözümünde hiç bir faydası olmayacaktır. Ve bakanlık kesinlikle normlar da kısıtlamaya gitmemelidir.
Milli Eğitim Bakanlığı Başbakanımızın kamu da personel tasarrufu yapacağız fazla olan memurları boş olan yerlere kaydıracağız sözlerini de dikkate almalıdır. Yani Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak alan değişikliği kılavuzunu yayınlamalıdır ve alan değişikliğine bütün normları açmalıdır. Devamın da yapacağı norm fazlası atamalar ve Resen atamalar ile norm fazlası öğretmen sorununu kalıcı olarak çözmelidir. 
Bu şekliyle bütün normlar açılarak yapılacak alan değişikliğinde 15 – 20 bin öğretmen eğitim – öğretime kazandırılmış olacak ve yaklaşık olarak 300 – 400 bin öğrenci öğretmenine kavuşacaktır. Ve 100 bini aşan öğretmen açığı da azaltılmış olacaktır. Bakanlık alan değişikliğini yaptığında bahsettiğimiz sonuçlarla karşılaşınca bizi daha iyi anlayacaktır.
Anahtar Kelimeler:
MEB Alan Değişikliği
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Muallim 1 yıl önce

Alan değişikliklerinin yapılırsa bile belli standartlarla yapılması şart.Çünkü velilerden ve öğretmenlerden duyduğum,alan değişikliği yapmış bir çok ogretmenin verimsiz olduğu,sadece belirli sınıflarda derse girebildigidir.Birilerini mutlu etme adına geleceğimizin teminatı olan COCUKLARIMIZIN geleceğini karartmayalım.

Misafir Avatar
Öğretmen 1 yıl önce

İki büyük sendika başkanlarının kaldırılacağını itimat etmiyorum. Sabırla alan değişikliği ile ilgili arama klavuzunu bekliyorum. Sendika yöneticilerimiz güvenimiz sonsuz.

Misafir Avatar
sedat 1 yıl önce

Bakanlığın açtığı 540 saatlik kursu tamamlayanlar ALAN DEĞİŞİKLİĞİ ile ÖZEL EĞİTİM ALANINDA çalışmayı bekliyor

Misafir Avatar
Ads 1 yıl önce

Yapmayın istemıyoruz.oyuncakmı bu

Misafir Avatar
ersen 1 yıl önce

En azından bir açıklama yapsalar.

Misafir Avatar
İsmail Koncuk 1 yıl önce

İsmail Beye güldüm ya zavallı, bir aydır ben biliyorum ama açıklamayayım... ama tamam yarım saat sonra ilan edilecek.... tamam ya bu sefer tamam. İsmail Bey meb e şirin gözükmeye gaz almaya çalışıyor... alışkınız..... hapşu.... çok yaşa

Misafir Avatar
Hasan 1 yıl önce

Alan değişikliğinin tüm normların açıldığı şekilde yapılmasını bekliyoruz