MEB Alan Değişikliği Korkusuna Anlam Veremiyoruz

Bakanlık ta normlar içinden çıkılmaz bir hal almıştır 30 dan fazla ilde norm fazlası sınıf öğretmeni sayısı norm açığından çok daha fazla ve norm fazlası Teknoloji-Tasarsım öğretmeni norm açığından daha fazla.

Milli Eğitim Bakanlığında Başbakanımız Binali YILDIRIM’ın 1 ay önce yaptığı açıklamaya göre 50 bin öğretmen norm fazlası durumdadır. Bakanlık Norm fazlası atama sürecini başlattı ve süreç ocak ayının ilk haftası tamamlanacak. İller norm fazlası olarak tercih etmeyenleri Resen (zorunlu) atıyor. Resen atamalara rağmen bakanlık en fazla 25 bin norm fazlası öğretmeni eritecek. Geriye 25 bin norm fazlası öğretmen kalıyor.

Özetle ; en iyi ihtimalle 25 bin norm fazlası öğretmen sorunu halledilemeyecek. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak ve bütün normlar açılarak alan değişikliği yapılsa en fazla 15 bin öğretmen alan değişikliği yapacak bu da demektirki 15 - 20 bin norm fazlası öğretmen sorunu çözülecektir. Bakanlık alan değişikliği konusunda hiç düşünmeden ve tereddüte kapılmadan bütün normları açmalıdır. Ve unutmamalıdır ki yıllara göre alan değişikliği istatistiklerini incelediğimizde kaç tane norm açılmışsa yaklaşık olarak 5 te 1 i oranında öğretmen alan değişikliği yapmıştır.Örneğin bakanlık alan değişikliğine 20 bin norm açsa en fazla 4 bin öğretmen alan değişikliği yapacaktır. Kısıtlı norm açılırsa alan değişikliğinin norm fazlası öğretmen sorununun çözümünde hiç bir faydası olmayacaktır. Ve bakanlık kesinlikle normlar da kısıtlamaya gitmemelidir.

Milli Eğitim Bakanlığı Başbakanımızın kamu da personel tasarrufu yapacağız fazla olan memurları boş olan yerlere kaydıracağız sözlerini de dikkate almalıdır. Yani Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak alan değişikliği kılavuzunu yayınlamalıdır ve alan değişikliğine bütün normları açmalıdır. Devamın da yapacağı norm fazlası atamalar ve Resen atamalar ile norm fazlası öğretmen sorununu kalıcı olarak çözmelidir.

Bu şekliyle bütün normlar açılarak yapılacak alan değişikliğinde 15 – 20 bin öğretmen eğitim – öğretime kazandırılmış olacak ve yaklaşık olarak 300 – 400 bin öğrenci öğretmenine kavuşacaktır. Ve 100 bini aşan öğretmen açığı da azaltılmış olacaktır. Bakanlık alan değişikliğini yaptığında bahsettiğimiz sonuçlarla karşılaşınca bizi daha iyi anlayacaktır. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
nur 12 ay önce

artık alan değişikliği hakkımızın verilme zamanı gelmedi mi? artık alanımızda çalışmak istiyoruz

Misafir Avatar
sınıfçı 12 ay önce

artık moral istiyoruz o da ancak kendi alanımızda çalışmayla mümkün artık klavuz yayınlansın sınıf öğretmenliğine dönmek istiyorum bütün normlar açılsın

Misafir Avatar
Mehtap 12 ay önce

Norm fazlasıyım resen atama değil alan değişikliği istiyoruz

Misafir Avatar
Muhammed 12 ay önce

Alan değişikliğinde yönetmelik aynen uygulanmalı ve tüm boş normlar açılmalıdır.

Misafir Avatar
Demir 12 ay önce

Alan değişikliğinde yönetmelik aynen uygulanmalı ve tüm boş normlar açılmalıdır.

Misafir Avatar
Murat 12 ay önce

Kendini geliştir @tcmeb #alandeğişikliğini gerçekleştir. @Yusuf__Tekin @hmzaydg @mebikgm @Kamuajans_com @PersonelMebNET @memurlarcom

Misafir Avatar
Mehmet 12 ay önce

Yönetmeliğin aynen uygulandığı ve bütün boş normların açıldığı bir alan değişikliği,norm fazlası sorununu çözer.

Misafir Avatar
Osman 12 ay önce

Yan alan değişikliği kanunî bir haktır