MEB Alan Değişikliği Başvuruları Başlıyor

Bu bağlamda öğretmenlerden;

- Öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atananlar,
- Öğrenimleri birden fazla alana kaynak teşkil edenler,
- Görev yaptığı alan dışında başka bir alanda yükseköğrenim bitirenler,

adaylıklarının kaldırılmış olması ve Talim ve Terbiye Kurulunun 20/02/2014 tarihli ve 9 sayılı Kararı eki Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esaslarına göre, mezun oldukları yükseköğrenim programının atanacakları alana uygun olması kaydıyla alan değişikliği başvurusunda bulunabileceklerdir.

Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil edenler ile birden fazla lisans mezuniyeti olanlar alan değişikliğinde sadece bir alana başvuruda bulunabilecektir.

Ayrıca, Sınıf Öğretmeni olarak görev yapmakta iken 540 saatlik "Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitim Programı" nı başarıyla tamamlayanlar da, adaylıklarının kaldırılmış olması kaydıyla Özel Eğitim alanına alan değiştirmek üzere başvuruda bulunabileceklerdir.

öğretmen ve eğitim kurumu yöneticilerinden diplomalarında yazılı yan alanlarına ya da aylık karşılığı okutabilecekleri derslerin bulunduğu alanlara geçmek isteyenler ile mezuniyetleri itibarıyla atanmaları Talim vc Terbiye Kurulunun yukarıda belirtilen Kararında farklı bölüm mezunlarınca ihtiyacın karşılanamaması şartına bağlı (ikinci öncelikli) olanların bu alanlara geçmek üzere yapacakları başvurular kabul edilmeyecektir.

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlanna Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda görev yapan eğitim kurumu yöneticileri de alan değiştirmek Üzere başvuruda bulunabileceklerdir.

Eğilim kurumu yöneticilerinden görevli oldukları eğitim kurumunda öğrenimleri itibarıyla geçebilecekleri alanda boş norm kadro bulunması, bu alandaki boş nomı kadronun tercihe açılması vc eğitim kurumu yöneticisi tarafından tercih edilmesi durumunda hizmet puanı üstünlüğüne göre alan değişikliğine hak kazananların yöneticilik görevleri üzerinde bırakılarak alan değişikliği işlemleri gerçekleştirilecektir. Kadrolarının bulunduğu eğitim kurumu dışındaki diğer eğitim kuruınlannı tercih ederek alan değişikliğine hak kazanan yöneticilerin ise yöneticilik görevleri sona erecektir.

Yurt dışında görevlendirilenler ile aylıksız izinli olan öğretmenlerden yurt dışı görev süresi veya izinlerinin 30 Eylül 2019 tarihine kadar sona ereceğini belgelendirenler, diğer şartları da taşımaları kaydıyla alan değişikliği başvurusunda bulunabilecektir.

Kadroları okul ve kurulularda olup Bakanlığımızın merkez vc merkeze bağlı taşra teşkilatında geçici görevlendirilen öğretmenlerden alan değişikliği gerçeklcştirilcnlcrin geçici görevlendirmeleri sona erdirilerek yem görevlerine başlamaları sağlanacaktır.

Öğretmen ve eğitim kurumu yöneticilerinin tercihine açılacak alanlar vc kontenjanlar, (spor liselerinin beden eğitimi, güzel sanatlar liselerinin müzik vc görsel sanatlar alanları, bilim ve sanat merkezleri, halk eğitimi merkezleri ile projeokulları hariç) illerin alanlar bazındaki boş nomı kadro ve öğretmen ihtiyaçları göz önünde bulundurularak belirlenecektir.
 
Alan değişikliği süreci “Ön Başvuru” ve “Tercih ve Atama” olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilecektir. Yapılacak işlemler ve tarihleri, ekte yer alan "Alan Değişikliği Atama Takvimi" nde belirtilmiştir. “Ön Başvuru” sürecinde başvuruda bulunmayan adaylar “Tercih ve Atama” sürecinde tercih başvurusunda bulunamayacaklardır.

Mezuniyetleri itibarıyla birden fazla alana atanma hakkına sahip olanlar ile birden fazla lisans mezuniyeti olanlar ön başvuru sürecinde (birinci aşama) hangi alana atanmak istediklerini belirtmiş iseler tercih sürecinde (ikinci aşama) o alana başvuru yapabileceklerdir.

Ön başvurular (birinci aşama). Ek-1 “2018 Alan Değişikliği Atama Takvimi” çerçevesinde "http://mebbis.meb.gov.u-” veya "http://personel.meb.gov.tr” adreslerindeki “Elektronik Ön Başvuru Formu” aracılığıyla yapılacaktır. Ön başvurular okul, ilçe ve il millî eğitim müdürlüklerince onaylanacaktır.

Başvuru onay sürecine ilişkin iş ve işlemlerden, okul, ilçe ve il millî eğitim müdürlerinde görevli personel birlikte sorumlu olacaktır.
Alan değişikliği sürecinin sağlıklı yürütülmesi bakımından ön başvuruların yukarıda yapılan açıklamalara uygun olup olmadığı önem arz etmektedir. Bu nedenle açıklamalara uygun olmayan ön başvurular okul, ilçe ve il millî eğitim müdürlüklerince reddedilecektir.

Ön başvurusu onaylanan adaylar, takvimde belirtilen "Tercih ve Atama" sürecinde (ikinci aşama) yine yukarıda belirtilen adreslerdeki "Elektronik Tercih Formu” aracılığıyla tercihte bulunacaklardır. Tercih başvurulan ise sadece başvuruda bulunanın kadrosunun bulunduğu eğitim kurumu müdürlüğünce onaylanacaktır.
Alan değişikliği ön başvurusu onaylanan öğretmen ve eğitim kurumu yöneticileri, sisteme yansıtılacak eğilim kurumlan arasından il içinde en fazla 25 (yirmi beş) eğitim kurumu tercihinde bulunabileceklerdir. Başvuruda bulunanlar tercihleri dışında 26. seçenek olarak il genelinde boş kalan eğitim kurumlarından birine atanmak isteyip istemediklerini ayrıca belirteceklerdir.

Elektronik Ön Başvuru Formu ve Elektronik Tercih Fonnu haricinde veya süresi dışında yapılan, okul, ilçe ve il millî eğilim müdürlüklerince onaylanmamış olan, atama alanı ve mezun olduğu yükseköğretim programı yanlış girilerek yapılan başvurular ile başvuru şartlarını taşımadığı hâlde gerçeğe aykırı belgeyle ya da evrakta tahrifat yaparak, gerçek durumunu gizleyerek yapılan başvurular ve buna bağlı gerçekleştirilmiş tüm işlemler geçersiz sayılacaktır.

Alan değişikliği işlemleri, başvurusu onaylananların tercihleri de dikkate alınmak suretiyle hizmet puanı üstünlüğüne göre değiştirilmek istenilen alanlarda açık norm kadro ilan edilen eğitim kurumlanna yapılacaktır. Hizmet puanlarının hesabında alan değişikliği ön başvurusunun son günü esas alınacaktır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi fazla olana, öğretmenliğe daha önce başlayana öncelik verilecek, eşitliğin devamı halinde ise atanacak öğretmen bilgisayar kurası ile belirlenecektir.
Sonuçlar, "http://personel.meb.gov.tr" adresinde ilan edilecektir.

Alan değişikliği gerçekleştirilen öğretmenlerin alan değişiklikleri iptal edilmeyecektir. Ancak gerekli şartları taşımadığı sonradan anlaşılanların alan değişikliği iptal edilecektir.

Alan değişikliği işlemi yapılan öğretmenlerin kararnameleri, sistem üzerinden il millî eğitim müdürlüklerine gönderilecektir.

Kamuajans.com/ÖZEL

Anahtar Kelimeler:
DeğişiklikAlan MEB
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
akel 6 ay önce

dönem ortası ...okul ilçe ihtiyacım var diyecek sınıflar boş kalmasın diye ....bu başvuru torpillilerin yerini yapmak için olsa gerek..dönem ortası..helal...

Misafir Avatar
mehmet 6 ay önce

yan alanda alan değişikliği neden yok. bari 2012 deki hatalarınızı telafi edin. beni neden yan alanda okuttunuz. orta okullarda staj neden yaptırdınız.2+2 olarak bilinen lisans tamamlayanları neden atadınız.

Misafir Avatar
Adem 6 ay önce

Anlamadık yönetici olarak başvurunca ayrıca oradaki branşımızda da mı açık olacak

Misafir Avatar
Murat 6 ay önce

Tüm sendika yöneticileri lütfen yan alana geçiş hakkı verilmesi için destek verin.

Misafir Avatar
acuma 6 ay önce

diplomada yan alan olanlara da alan değişikliği verilmeli

Misafir Avatar
Ahmet 6 ay önce

Yan alana geçiş hakkı istiyoruz.

Misafir Avatar
Ersan 6 ay önce

Edebiyat mezunlari turkceye basvurabilmeli.

Misafir Avatar
Gul 6 ay önce

Sınıf öğretmenliğine dönecekmiyim anlamadım