Maarif Müfettişliği Kalkıyor Mu?

Kanun Tasarısının kabul edilen maddelerine göre, Milli Eğitim Bakanlığında Rehberlik ve Denetim Başkanlığı kaldırılarak "Teftiş Kurulu Başkanlığı" oluşturulurken, yeni oluşturulan Kurul için Bakanlık Maarif Müfettişi ve Bakanlık Müfettiş Yardımcısı kadroları ihdas edildi.

Maarif Müfettişi ve Maarif Müfettiş Yardımcılarının durumu

Milli Eğitim Bakanlığı emrinde Maarif Müfettişi ve Maarif Müfettiş Yardımcısı kadrolarında görev yapan mevcut personel;

-İllerde il müdürüne bağlı olarak inceleme, araştırma rehberlik hizmetleri ile il müdürünün vereceği diğer görevleri yapacak. Maarif müfettişlerinin çalışma usul ve esasları yönetmelikle belirlenecek.

-Mevcut maarif müfettiş yardımcılarından yeterlilik sınavına girebilmek için gerekli olan süreyi tamamlayanlar, Kanunun yürürlüğe gireceği tarihten önceki emsali maarif müfettişlerinin tabi olduğu özlük haklarından yararlanacak.

-Mevcut maarif müfettişi ve maarif müfettiş yardımcısı kadrolarının herhangi bir sebeple boşalması halinde bu kadrolara yeni atama yapılmayacak ve iptal edilmiş sayılacak.

-Maarif Müfettişi unvanlarını kazanmış olup MEB teşkilatında görev yapmakta olanlar, Kanun Tasarısının yürürlüğe girmesinden itibaren bir yıl içinde yapılacak mülakat sınavı sonucuna göre Bakanlık Maarif Müfettişi olarak atanabilecek.

Öte yandan, Maarif Müfettişi ve Maarif Müfettiş Yardımcısı kadrolarında görev yapanların mali ve sosyal hakları değişmedi.

Bakanlık Maarif Müfettişi alınacak

MEB Teftiş Kurulu Başkanlığı emrinde Bakanlık Maarif Müfettişi ve Bakanlık Maarif Müfettiş Yardımcıları istihdam edilecek. Başkanlığın görev merkezi Ankara olacak ve gerekli görülen illerde çalışma merkezleri de kurulabilecek.

Bakanlık Maarif Müfettişliği mesleğine giriş sınavı ile Bakanlık Müfettiş Yardımcısı olarak başlanacak olmakla birlikte, bir defaya mahsus olmak üzere, bazı görevlerde olanların mülakat sınavı ile Bakanlık Maarif Müfettişliği kadrosuna atanması da mümkün olacak.

Yapılan düzenlemeyle, 450 adet Bakanlık Maarif Müfettişi kadrosuna başka unvanlardan ve mevcut maarif müfettişlerinden atama yapılabilecek. Buna göre;

-Maarif Müfettişi, Eğitim Müfettişi, Milli Eğitim Denetçisi ve İl Eğitim Denetmeni unvanlarını kazanmış olup halen MEB teşkilatında görev (çeşitli unvanlarda) yapmakta olanlar

-MEB teşkilatında şube müdürü ve üstü kadrolarda fiilen çalışmakta olanlar,

-Milli eğitim uzmanı ve milli eğitim uzman yardımcı kadrolarında olanlar

düzenlemenin yürürlüğe girmesinden itibaren 1 yıl içinde mülakat sınavıyla Bakanlık Maarif Müfettişi kadrolarına atanabilecek.

Bakanlık Maarif Müfettişi özlük hakları farklı olacak

*Bakanlık Maarif Müfettişi ve Yardımcılarının aylık ücretleri, diğer merkez kariyer personeli gibi ücret ve tazminat göstergesi esas alınarak ödenecek. Maarif Müfettişi ve Yardımcılarının aylık ücretleri ise 657 sayılı Kanun hükümlerine göre ödenmeye devam olunacak.

*Bakanlık Maarif Müfettişi ile Maarif Müfettişi ek göstergesi dereceler itibariyle aynı olacak ve haklarında 1. Derecede 3600 ek gösterge uygulanacak.

*1.derece Bakanlık Maarif Müfettişi kadrosuna atananlar, emeklilik hakları bakımından 2000 Makam Tazminatı ve 8000 Görev Tazminatı göstergesine hak kazanırken, aynı derecedeki Maarif Müfettişlerinin makam ve görev tazminatı olmayacak.

*2017 yılının ilk altı ayında, %15 gelir vergisi diliminde, en az 25 hizmet yılında ve kazanılmış hak aylığı bakımından 1/4 seviyesinde olan Bakanlık Maarif Müfettişi maaşı, aynı şartlardaki Maarif Müfettişi maaşına göre aylık net 1.969 TL daha fazla olacak.

*2017 yılının ilk altı ayında, 1/4 seviyesinden 30 yıl hizmet ile emekli olacak Bakanlık Maarif Müfettişi ile Maarif Müfettişinin emekli maaşı arasındaki fark aylık “999 TL” olacak. Emekli ikramiyeleri ise aynı miktarda olacak.


Memurunyeri.com 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Deniz 1 yıl önce

Niye öğretmen başvuramasin? Bu işin mutfağında öğretmen var. Belli bir çalışma süresini dolduran öğretmen de müfettiş olabilmelidir.

Misafir Avatar
Öğetmen 1 yıl önce

toptan lav etmek lazım Çok gereklimi :)

Misafir Avatar
Sinan 1 yıl önce @Öğetmen

Öğretmen arkadaş sen gerçekten öğretmen misin? Lav etmek de ne demek? Onun aslı lağvetmek değil mi? Aynı zamanda -mı,-mi soru ekleri de ayrı yazılır.

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
EN AZ SENİN KADAR 1 yıl önce @Öğetmen

Gerekli

Beğenmedim (0)