Lider Yöneticinin Öğretmenlere Bakış Açısı Nasıl Olmalıdır?
Kamuajans.com - Eğitim kalitesindeki gelişim de eğitim materyallerinden çok yönetici ve öğretici kalitesine bağlıdır. Yöneticinin donanımı doğrudan öğretmenlerin donanımını etkileyecek, öğretmenlerin donanımı da öğrencileri ve dolayısı ile toplumları etkileyecektir.Bunun içindir ki günümüzde yönetici lider olmak durumundadir.


Geleneksel yönetim anlayışında liderlik, kişinin yeterliliğine bakılmaksızın pozisyona ve yetkiye bağlı bir olay olmakla beraber günümüzde kurumun amaçlarının gerçekleştirilmesi için insanları etkileyen, yönlendiren, kordine eden kimse olarak tanımlanmaktadır. 

Lider olmak kurumda çalışan her bireyin ihtiyaç ve beklentilerini öncelikle saptamak ve gidermeye çalışmaktır. Lider ikna edici ve güvenilir olmak durumundadır. Bura da okul müdürünü lider olarak ele aldığımızdan okul müdürünün en önemli görevinin öğretmenleri tanıması,beklentilerini bilmesi kısaca frekansı yakalaması gerekmektedir. Frekansın Türkçe’si titreşim katsayısıdır.. Her öğretmenin bir titreşim katsayısı olduğunu düşündüğümüzde,lider bunları yakalamak zorundadır. Bir okul müdürü kendi kendi öğretmenlerinin titreşim katsayısını yakaladığı zaman "Lider" olur.

Beklentiler, ihtiyaçlar ve en önemlisi empati yeteneği okul müdüründe olduğunda, frekanslar uyuşmaya başlar. Hem öğretmen mutlu olur, hem de okul müdürü. Bunun sonucu olarak tüm iç ve dış paydaşlar olumlu etkilenir. Böylece eğitim kalitesi artar. Lider frekansları yakaladığında öğretmen, öğrenci ve tüm paydaşlar mutlu olur. 

Yunus AKDEMİR
Meb Şube Müdürü/Eğitimci Yazar 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Bayram Toprak 1 yıl önce

Emeğinize sağlık müdürüm. Güzel bir tespit.

Misafir Avatar
Fatih Bey 1 yıl önce

Mudurum tebrikler..tespitler cok iyi.. Titresim katsayisini yakalamamiz lazim..

Misafir Avatar
Sinem Morgül 1 yıl önce

Sayın Yunus Akdemir müdürüme tamamen katılıyorum.
Burada benim açımdan kilit kelime "mutluluk".
Taraflar, ki taraftan kastım; öğretmen, öğrenci,hizmetli, müdür, müdür yardımcısı, veli vs... mutlu olursa orada olumlu bir frekans ya da titreşim yakalanmış olur... Bu zamanda korku veya baskı iyi birşeyler ortaya çıkarmanın yolu değildir... yönetici, lider, müdür her neyse karşısındakini mutlu etmek için uğraşırsa karşılaşacağı şey mutlu edilmektir... dolayısıyla bu durum eğitimin kalitesinin artmasını silsile yoluyla sağlayacaktır...
Kaleminize sağlık müdürüm...

Misafir Avatar
Mehmet ŞİRİN 1 yıl önce

Konuyu işleyen makaleler ve ilgili kitaplar genelde iki kavramın farklarını ortaya atar ve özellikle kamuda çalışanlarının liderlikten öte ancak yönetici olabilecekleri yorumunu yaparlar. Hatta bir okul müdürü ne kadar iyi olursa olsun okulun akademik başarısını ancak %5 artırabileceği iddiasını dillendirirler. Bir okul Müdürü'nün liderlik vasfının yapacağı sinerji ve inovatif etki görmezden geliniyor.Ayrıca Okul Müdürü'nün daha çok yönetici olması gerektiği ifade edilir. Say'ın yazar lider yönetici " kavramını ortaya atarak Hibrit bir kavram geliştirmiş ve okul Müdürü'nün liderlik özelliğinin önemini enfes bir şekilde ifade etmiştir. Eğitim Sahası'nda olmak farklı bir şeydir.doğrular her zaman sadece anketlerle doğrulanamayabilir.

Misafir Avatar
Ankaralı 1 yıl önce

Yazınız harika

Misafir Avatar
Öner 1 yıl önce

Sayın uzman, insanlar bir çok kelimecilikle yılardır oyalanıyor. Şimdi de yönetimde frekans, elektrik alma... laflarıyla uzmanlık taslamanın anlamı yok, Herkes lideri de biliyor, yönetimi de, mesele bu liderleri keşfedip atamaktır. Bu sistem meselesidir. özetle Allah zaten söylemiş liyakat liyakat liyakat, bunun üzerine kimse bir şey söyleyip de paye çıkarmasın artık gına geldiiii.

OKU, YORUMLA ve PAYLAŞ ==> http://www.kamuajans.com/egitim-personeli/lider-yoneticinin-ogretm

Misafir Avatar
Mehtap 1 yıl önce

Elinize sağlık sayın hocam

Misafir Avatar
ist.Eğitim 1 yıl önce

Yöneticilerin liderlik vasfını çok güzel anlatmışsiniz. Yeni bir paradigma.tebrikler.Milli Eğitim Bakanlığı bu konuyu onemsemeli.