Kar Tatili Nedeniyle Tatil Olan Günlerde İYEP Kursu Ek Ders Ücretleri Ödenecek
Daire Başkanı Ahmet Aytaç imzalı resmi yazıda ''Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin, kar yağışı nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edldiği günlerde İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) kapsamında fiilen yerine getiremedikleri ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmaları hususunda Sendikanıza ve valiliklere açıklama yapılmasına ilişkin 8 Ocak 2019 tarihli ve GMT.430.00/15 sayılı yazı incelenmiştir.

Bilindiği gibi 25 Ağustos 2017 tarihli ve 30165 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşme'nin ''Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme'' başlıklı ikinci bölümünün 2'nci maddesinde; ''Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılaları ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.'' hükmüne yer verilmiştir. 

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın 4'üncü maddesinde ise; ''Bu Kararda geçen,...

b)Aylık karşılığı ders görevi: Aylık karşılığında okutulmak zorunda olunan dersleri,...

f) Ek ders görevi: Aylık karşılığı ders görevi dışında ek ders ücreti karşılığında okutulan dersleri... ifade eder.'' hükmü yer almaktadır.

Bu çerçevede, Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin kar yağışı nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği iş günlerinde, kendilerine verilmiş ders görevi varsa, (İlkokullarda Yetiştirme Programı dahil, ders dışı eğitim çalışmaları ile nöbet görevi hariç) bu ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmaları gerektiği değerlendirilmektedir.

Konu hakkında Bakanlığımızdan görüş soran il milli eğitim müdürlüklerine yukarıda belirtildiği şekilde açıklama yapılmaktadır. Ancak, gerek söz konusu düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanması gerekse bu yönde Bakanlığımıza yoğun bir başvuru olmaması nedeniyle konu hakkında genel bir açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmamaktadır.'' denilmiştir.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
böule şey olurmu 5 ay önce

ya kar tatilinde kurs parası olurmu.