İnternet Bankacılığı Hususunda Okullara Uyarı
T.C.

Sayı: 43942091-845-E.12075528
Konu: 2015 Sayıştay Denetim Raporu Hk. Bilgilendirme (İnternet Bankacılığı)

27.10.2016

DAĞITIM BİRİMLERİNE

6085 sayılı Sayştay Kanunu, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve diğer yasal düzenlemeler çerçevesinde Sayıştay Başkanlığı'nca yürütülen 2015 yılı denetimleri sonucunda hazırlanan Sayıştay Denetim Raporu Bakanlığımıza gönderilmiştir. Söz konusu raporda yer alan bazı bulgular Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatının tamamını ilgilendirdiğinden dolayı uygulamada birliğin sağlanması ve sonraki denetimlerde aynı bulgular ile karşılaşılmaması için aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

Özel hesaplarda internet bankacılığının tek kişi tarafından kullanılması ile ilgili olaak;

Bakanlığımız taşra teşkilatı ile yapılan yazışmalarda; il ve/veya ilçe milli eğitim müdürlüklerimiz ile okul ve kurumlarımıza ait özel hesaplar için genel olarak in te rn e t bankacılığı hesap hareketlerini takip etmek amaçlı alındığı, havale ve EFT gibi işlemlerin yapılmadığı, okul ve kuramlarımızın büyük çoğunluğunda internet bankacılığı işlemi tanımlı hesabı bulunmadığı tespit edilmekle birlikte, bazı okullarımızın internet bankacılığını kullandığı belirlenmiştir.

Bu itibarla; özel hesaplara ait banka işlemlerinin internet bankacılığı üzerinden yürütülmesi amacıyla işlemleri yürüten kişilere tam yetki verildiği fakat kontrol sisteminin kurulmadığı tespit edilmiştir.

Konu ile ilgili olarak daha dikkatli olunması ve yapılacak işlemlerde kontrolü sağlayacak önlemler alınması suretiyle gereğinin yapılmasını arz/rica ederim.

Veysel ERDEL
Bakan a.
Başkan

Dağıtım:
A ve B Planı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Hüseyin mut 1 yıl önce

Sayıştay ve teftiş kurulu uyarıları bir çok okul tarafından dikkate alınmıyor. Ilçe MEM Tarafından gerekli denetim yapılmıyor.