İmam Hatip Okullarında Derslerin Gruplara Ayrılma Durumu
T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Din Öğretimi Genel Müdürlüğü

Sayı: 45123216-10.07.02-E.10599967
Konu: Tereddüt Edilen Hususlar

29.09.2016

.................. VALİLİĞİNE
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi: a) Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği

b) Talim ve Terbiye Kurulunun 12.05.2016 tarihli ve 27 sayılı kararı

c) Talim ve Terbiye Kurulunun 31.05.2016 tarihli ve 32 sayılı kararı

Genel Müdürlüğümüzce hazırlattırılan öğretim programlarından ''Anadolu İmam Hatip Liseleri Kur'an-ı Kerim (9-12. sınıflar) Öğretim Programı'' ilgi (b), Anadolu İmam Hatip Liseleri Arapça (9 ve 10. sınıflar) Öğretim Programı'' ise ilgi (c) kararla kabul edilerek uygulamaya konulmuştur.

Genel Müdürlüğümüze ulaşan bilgilerden, Anadolu İmam Hatip Liselerine ortaokullardan ve imam hatip ortaokullarından gelen öğrencilerin bilgi düzeylerinin farklı olması nedeniyle söz konusu öğretim programlarının uygulanması konusunda tereddütler yaşandığı anlaşılmaktadır.

Bilindiği üzere ilgi (a) Yönetmeliğin 8. maddesinin 2 nci fıkrasında; ''Yabancı dil, Kur'an-ı Kerim ve meslek derslerinde sube ve grup oluşturulurken okulların, programların ve derslerin özelliklerinin yanı sıra öğrenci seviyeleri de dikkate alınır.'' hükmü yer almaktadır. 

Anadolu imam hatip liselerinde Arapça ve Kur'an-ı Kerim derslerinin öğretim programlarının uygulanmasında yukarıda bahsedilen yönetmelik hükmü gereği, öğrencilerin bilgi düzeyleri göz önünde bulundurularak farklı grup veya farklı sınıf oluşturulabileceği ve derslerin buna göre işlenmesinin program amaçlarının gerçekleştirilmesi açısından daha uygun olacağı değerlendirilmektedir.

Konunun iliniz dahilindeki Anadolu imam hatip lisesi müdürlüklerine duyurulması ve söz konusu öğretim programlarının uygulanmasında herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

İhsan ERKUL
Bakan a.
Genel Müdür V.

DAĞITIM:
Gereği:
81 İl Valiliğine 

KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.