İLKSAN FAİZLERİ ÇOK YÜKSEK‏

Malumunuz İlksan kendi üyelerine İKRAZ adı altında borç vermek suretiyle üyelerinin maddi sıkıntılarını gidermeyi hedeflemekte ve bir çeşit bankacılık faaliyeti yürütmektedir. Bu faaliyetini yaparken de İkraz yönetmeliği 18. Maddede faizleri nasıl belirleyeceğini açıklamaktadır.

MADDE 18 - “ (1) (Değişik birinci fıkra: TD Mart 2012/2654)    İkrazlara uygulanacak faiz; her ödeme gününden bir önceki iş günü ikraz komisyonunca temin edilen en fazla 5 (beş) bankanın aynı vadelere uyguladığı aylık Tüketici Kredisi Faizlerinin aritmetik ortalamasından, Genel Müdürlüğün teklifi üzerine Yönetim Kurulunca belirlenen oranlarda indirim yapılarak uygulanır” denilmektedir.

Peki gerçek bu mudur? 

İlksan Ağustos 2012 den 03/12/2012 den beri aynı faizi uygulamakta iken bu tarihten itibaren yeni faizler ilan etti. 

12 ay için 0,95
24 ay için 1,12
36 ay için 1,33
48 ay için 1,37 olarak uygulamaktadır.

Peki aritmetik ortalamasını aldığı 5 banka hangisidir. Zira Türkiye'nin en büyük 5 bankasına bakarsanız faizler bunun kat kat altındadır.

36 ay için 

Ziraat Bankası : 1,04

Halk Bankası    : 1.30
İş Bank              : 1,40
Vakıfbank         : 1,25 
Garanti             : 1.08 iken ve kamu personeline her birisi daha cazip imkanlarla kredi verirken ilksan ne yapıyor ve hangi bankaların faizlerini baz alıyor merak konusu.

İlksan'ın en ciddi savunması bizim geri ödemelerimiz bankaların düşük oranlarından daha az gibi komik bir savunma. İlksan bunu yaparken üyelerinin üniversite mezunu ve Türkiye'nin en entelektüel insanları olduğunu sanırım unutuyor. Çünkü her üye bilir ki bankaların faizleri üzerinden toplam % 20 KKDF ve BSNV eklenir ve bunun banka ile alakası yoktur. Faiz ve fondur. Yani banka % 1,00 ile kredi verdiğinde vergi ve fon eklemesi ile oran 1.20 olur. Ama İlksan devlete vergi ve fon ödemesi yapmaz. Faizi de değişmez. Bu gerçeği evirip çevirip bizi kandırmaya çalışanlardan aşağıdaki sorumu cevaplamalarını bekliyorum. 

Soru: İlksan İkraz yönetmeliği 18 madde de belirtilen en çok 5 banka aritmetik ortalamasını alırken hangi bankaların faizlerini baz alıyorsunuz. Bu bankaların faiz oranları 03/12/2012 den bu yana hiç değişmedi mi?

Saygılarımla.


Melih DURMAZ
İlksan Üyesi ve Eğitimbirsen Yöneticisi

melihdurmaz80@gmail.com

 

Anahtar Kelimeler
İLKSAN Melih Durmaz
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
a.yücel 3 yıl önce

arkadaşlar kim ne derse desin ilksan senin benim onun parasının kesintisini biriktirip çalıştırıyor yani sonuçta para bizim paramız bunlanın bizlere vermiş olduğu ikrazlar bankalardan çok daha cazip olması gerekirken nerdeyse banka kredileriyle çok yakın biz üyeler olarak daha cazip ikrazlar istiyoruz sonuçta para bizim paramız istemekte haklıyızda teşekkürler.

Misafir Avatar
ali cengiz 3 yıl önce

ilksan korsanlar gibi öğretmenlerin maaşını zorla gab ediyor.

Misafir Avatar
han 3 yıl önce

gerçekten baydılar. mızmızlar alamadık diye çamur at belki ebs lilerde izi kalır.

Misafir Avatar
han 3 yıl önce

sigorta ve kesintileri neden dahil etmezsiniz de yüzdelikleri konuşursunuz be adam. sanki hiç bankadan kredi çekmedik. 2000 tl ye 80 tl kesinti yapıyor ilksan banka senin eline ne veriyor birde onu hesapla.

Misafir Avatar
Ahmet 3 yıl önce

ilksanı savunanlar yönetimin kimden olduğu beni ilgilendir miyor, sizce bu durum doğru mu yanlış mı? önce buna cevap verin. bu gün araba kanpanyalarını inceledim başvurmadan bir de bayilere sorayım dedim aynı ücret. peki kırmızıyla yazılan o indirim nerde? buna ne derler? ben bayiden aldım. inanmayan bayilerden alıcı olabilirler...

Misafir Avatar
İbrahim Arıcı 3 yıl önce

ayrıldım da kurtuldum çok şükür.

Misafir Avatar
aydın 3 yıl önce

melih bey gerçekten öğretmenleri düşünerek mi bu yazıyı yazdınız yoksa ilksan yönetimi size geçemediği için mi yazdınız. ben sendika üyesi falan değilim çünkü tüm sendikaları sadece siyasi partilerin arka bahçesi olarak görüyorum. beni aydınlatırsanız sevinirim.

Misafir Avatar
erdem 3 yıl önce

özel durumum nedeniyle hiçbir bankadan kredi alamadığım dönemde ilksan'dan sorgusuz sualsiz kredi aldım. tabiri mazur görün, bekara karı boşamak kolaydır. faizi yüksekse gidip faizi düşük olan bankadan alınabilir. kim kimin elini tutuyor?