İl/İlçe Emri ve Tüm Boş Kontenjanların Gösterilmesi MEB'den Talep Edildi
Söz konusu resmi yazıda ''Bakanlığınızca yayınlanan 2019 Yarıyıl Tatili Kadrolu Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu'nun ''Genel Açıklamalar'' Kısmında ''652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 37'nci maddesinin dokuzuncu fıkrası kapsamındaki eğitim kurumları ile bilim ve sanat merkezleri hariç olmak üzere, alanlar itibarıyla norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarının tamamı, Bakanlığın http://personel.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilerek öğretmenlerin tercihlerine açılacak ve yer değiştirmeler bilgisayar ortamında hizmet puanı üstünlüğü esasına göre yapılacaktır. Hizmet puanının hesabında yer değiştirme başvurularının son günü, hizmet süresinin hesabında ise 28 Şubat 2019 tarihi esas alınacaktır...'' açıklamasına yer verilmiştir.

Sendikamıza, mazerete bağlı yer değiştirme işlemlerinde boş kontenjanların tümünün açık gösterilmediğine ilişkin şikayetler ulaşmaktadır. Şüphesiz ki, yer değişikliği işlemlerinin sınırlı kontenjanlar dahilinde yapılması nedeniyle yıllardır atama bekleyen öğretmenlerimizin bu mağduriyetleri, boş kontenjanların tümünün açık gösterilmemesi halinde katlanarak artacaktır.

Ayrıca, yukarıda yer verilen düzenlemeye göre öğretmenlerimizin mazerete bağlı yer değişikliği işlemleri sınırlı kontenjanlar dahilinde ve hizmet puanı üstünlüğüne göre yapıldığı için çok sayıda öğretmenimiz hizmet puanı yetersizliği yada alanında boş kontenjan bulunmadığından dolayı mazerete bağlı yer değişikliği yapamadığından mağdur olmaktadır.

Bilindiği üzere Bakanlığınızca daha önceki senelerde il/ilçe emri uygulaması yapılmakta iken son dönemlerde bu uygulama kaldırılmıştır. İl/ilçe emri uygulaması hususundaki bu tutarsızlık hukuki güvenlik ilkesini zedelemekte ve Anayasa ile güvence altına alınan sağlık ve aile bütünlüğünün korunması gibi temel hakların ihlaline sebep olmaktadır.

Bu bağlamda, Bakanlığınızca 2019 Yarıyıl Tatili Kadrolu Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme işlemlerinde öğretmenlerimize il/ilçe emri hakkı verilerek ve boş kontenjanlarının tümünün açık gösterilmesi sağlanarak mağduriyetlerin önlenmesi hususunda gereğini arz ederiz.'' denilmiştir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mustafa DEĞER 7 ay önce

MEB daha Tesis Müdürlerinin ve Tesis kelimesinin karşılığını açıklayamadı 30 yıldır. Öğretmen kökenliler ile genel yada teknik alandan gelen ve yetişen personelden alanlarına göre atama yapılması, hem hata payını sıfırlayacak hemde kalite ve başarıyı arttıracaktır. Yıllarca böyle yapmadıkları için hiç işten anlamayan öğretmenleri genel idarede tasarruf ettiler, her biri ya soruşturma vb.eylemler sebebiyle işinden gücünden oluyor.
Unutma MEB, kurumda diğer çalışanlarda var.

Misafir Avatar
Mestek 7 ay önce

İyi ki TES var. Bizim sendikadan (EBS) tıss yok...

Misafir Avatar
ali 7 ay önce

meb, sesimizi duy. ilçe emri ver... sıkıntıdayız...