İlçe Müdürleri Çalıştayı
Kamuajans.com - Yetkililere bazen soru olarak bazen de  birebir sıkıntılarını anlatma imkanları buldular. Basında çalıştaya gölge düşürme amacı güdenler olsa da çalıştayın Eğitim camiası için faydalı olduğunu düşünüyorum.

Çalıştayda göze çarpan en önemli  detay Gazeteci Yazar Ahmet Taşgetiren e iletilen Cumhurbaşkanımızla külliyede buluşma isteği idi ki salondaki katılımcılardan yoğun bir alkış aldı. Abdurrahman Dilipak, Yusuf Kaplan, İletişim uzmanları, genel müdürler, daire başkanları hepsi konusu ve alanı ile ilgili verimli konuşmalar yaptılar.

Yetkililere ulaştırdıkları bir çok sorunu sıralarsak

1. Kadrosu verilmeyen Ilce Milli Eğitim Müdürleri: Kadrosuz İlçe müdürleri önlerini göremedikleri için uzun vade planlamalar yapamıyorlar ve siyasetin etkisinden kurtulamıyorlar.

2. İlçe milli eğitim Müdürlerinin maaş ayıbının giderilmesi, 3600 ek gösterge verilmesi. Özluk haklarında iyileşme: Ek ders ve kurslarla öğretmenin geneli maddi olarak ilçe müdüründen daha fazla ücret alıyor. Bir çok ilçe müdürü halen 2200 göstergeden maaş alıyor. İlçelerin tüm angaryasını çekmelerine rağmen özlük hakları ve konumları çok gerilerdeler.3600 göstergenin İlçe müdürlerine ve tüm öğretmenlere verilmesi yerinde bir karar olacaktır.

3. Ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerindeki genel idare sınıfında memur eksikliği ve Memurlar da rotasyona tabi olması. ( Genç memurların önünü açacak):Bir çok ilçede memur yok ve çok az buda işlerin aksamasına sebep oluyor.

4. Taşıma yaklaşık maliyet formülünün bakanlıkça tekrar hesaplanması: Taşıma Formülünün bazı yerlerde taşıma aracı bulunmasını zorlaştırıyor.

5. Okul Yöneticiliğinin profesyonel hale getirilmesi: istekli ve kaliteli okul idarecisi bulmakta zorluk çekiliyor.

6. Sicil, performans veya benzeri bir uygulama getirilmesi. 

7. Is güvenliği konusunda okulların bilgi yetersizliği ve gereksiz mevzuat

8. MEB tarafından idareci ve temel eğitim öğretmenlerine daha fazla hizmetici eğitim yapılması. 

9. İş yoğunluğu ve denetim ve inceleme çalışmaları için her ilçeye bir hizmet aracı verilmesi 

10. İlçe MEM ler de mali mevzuat konusuna hakim bölümlerden mezun memurların istihdam edilmesi

11. İlçe protokol listesinin değiştirilmesi

12. PYBS de öğretmen çocukları için gelir hesabının düzenlenmesi

13. Taşıma modülünün daha kullanılabilir hale acil olarak getirilmesi,

14. Destekleyici ve yetiştirici kurslarda görev alan öğretmenlerin, ilçe içi sınırlamasının kaldırılarak il içindeki herhangi bir okulu seçmeleri. Ayrılanların yerine her zaman öğretmen alınabilmesi

15. Taşıma merkezi okullarda öğrenci sayısı 100 ün üzeri okullara  rehberlik normun verilmesi

16. 17.Taşıma yapılan araçlarının yeniden düzenlenmesi.

17. Destekleyici ve yetiştirici kurslarda, taşıma merkezi olan okullarda yeteri kadar işlevsel olmadığı, hafta sonlarında bu öğrencilere taşıma ile okula erişimi yaptırılıp kursların verilmesi. Yada veliye destek verilmesi.

18. Merkezi sınavlarda ki gelir adaletsizliği giderilmeli: TEOG sınavlarında tüm sıkıntıyı ilçe müdürleri ve şube müdürleri çekmesine rağmen Emniyet Müdürü ve Jandarma komutanı düzenli ücret alırken İlçe müdürleri ve şube müdürlerinin mağdur edilmesi.

19. 20. Ücretli öğretmenlik konusunda düzenleme yapılması Asgari ücretten daha düşük ücret alıyorlar. Ücretli öğretmen bulunamıyor..

20. ilce Mem lerin de harcayabileceği bir ödenek olmalı. (Temsil ağırlama)

21. Pansiyonlu okullarda hizmet alımı yapılırken güvenlik personeli alınması için kontenjan verilmesi, yangın merdivenleri kapatılmadığından özellikle kız pansiyonlarında tedbir alınabilmesi adına güvenlik görevlisi önem arz etmektedir 

22. İŞKUR’la protokol imzalanırken iş kur elamanlarının görev tanımı kalorifer yakabilecek ve hafta sonları çalıştırılabilecek şeklinde yeniden tanımlanmalı. İş kur işçi dağıtımı  ilçe müdürleri ile planlanmalı.

23. Okul öncesi kesinlikle zorunlu olmamalıdır.

24. Büyük ilçelere inşaat emlak bölümüne mühendislik kadroları verilmesi ayrıca İl MEMlerde bunların normlarının arttırılması.

25. Mesleki eğitimin cazip hâle getirilmesi, mevcut müesseselerin, KOBİ'lerin, küçük esnafın adete bir okul şubesi gibi kullanılabilir bir sistemin hayata geçirilmesi.

26. Kantin gelirlerinden il ve ilçe müdürlüklerinin ihtiyaçları için pay ayrılması. Kantin bulunmayan küçük ilçe için il payından bir miktar ayrılması.

27. Mtsk olmayan ilçe müdür ve şube müdürlerine  de müfettişler gibi görev verilerek mağduriyetlerinin giderilmesi.

28. İlçe Milli Eğitim Müdürleri başarı belgesi verebilir hale getirilmesi.

29. Şehir merkezindeki okullara güvenlik görevlisi verilmesi

30. Taşımalı ve yemek ihalesi ve sonrası işlemlerden veliye ödeme yapılarak ilçe milli eğitimler kurtarılmalı. Taşıma ihalesi belediyelerce de yapılabilir. Mümkün değilse hiç olmazsa yemek ihalesi kamu ihale mevzuatı dışına çıkarılarak özel bir alım yöntemi getirilmeli

31. ilce şube müdürleri  sayılarının  bir sayı kriteri çerçevesinde güncellenmesi

32. ilçe MEM lere rotasyon uygulamasının getirilmesi: Yönetmelikte bulunmasına rağmen uygulanmıyor.

Ve uzayıp giden sorunlar. Bunlar arkadaşlar arasında tartışıldı.

                                                                                                                     Eren EYÜPOĞLU 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Kamil 1 yıl önce

Ilçenin bütün yükü üzerlerindeymiş külahıma anlat bütün yük şube müdürlerinde ilçe müdürleri yalakalık ve torpil peşindeler onları atayan siyasetçilere gebeler

Misafir Avatar
Öğretmen 1 yıl önce

Çalıştayda ilk önce koltuklarını sonra maaşlarını dile getirmişler, çok faydalı bir çalıştay olmuş :)