İkinci Üniversite Bitiren Öğretmenler Alan Değişikliği İstiyor

Bakanlıkta normlar içinden çıkılmaz bir hal almıştır. 30'dan fazla ilde norm fazlası sınıf öğretmeni sayısı norm açığından çok daha fazla ve norm fazlası Teknoloji-Tasarsım öğretmeni norm açığından daha fazla.

Milli Eğitim Bakanlığında Başbakanımız Binali YILDIRIM’ın 1 ay önce yaptığı açıklamaya göre 50 bin öğretmen norm fazlası durumdadır. Bakanlık norm fazlası atama sürecini başlattı ve süreç ocak ayının ilk haftası tamamlanacak. İller norm fazlası olarak tercih etmeyenleri Resen (zorunlu) atıyor. Resen atamalara rağmen bakanlık en fazla 25 bin norm fazlası öğretmeni eritecek. Geriye 25 bin norm fazlası öğretmen kalıyor.

Özetle ; en iyi ihtimalle 25 bin norm fazlası öğretmen sorunu halledilemeyecek. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak ve bütün normlar açılarak alan değişikliği yapılsa en fazla 15 bin öğretmen alan değişikliği yapacak bu da demektir ki 15 - 20 bin norm fazlası öğretmen sorunu çözülecektir. Bakanlık alan değişikliği konusunda hiç düşünmeden ve tereddüte kapılmadan bütün normları açmalıdır. Ve unutmamalıdır ki yıllara göre alan değişikliği istatistiklerini incelediğimizde kaç tane norm açılmışsa yaklaşık olarak 5'te 1'i oranında öğretmen alan değişikliği yapmıştır. Örneğin bakanlık alan değişikliğine 20 bin norm açsa en fazla 4 bin öğretmen alan değişikliği yapacaktır. Kısıtlı norm açılırsa alan değişikliğinin norm fazlası öğretmen sorununun çözümünde hiç bir faydası olmayacaktır. Ve bakanlık kesinlikle normlar da kısıtlamaya gitmemelidir.

Milli Eğitim Bakanlığı Başbakanımızın kamuda personel tasarrufu yapacağız fazla olan memurları boş olan yerlere kaydıracağız sözlerini de dikkate almalıdır. Yani Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak alan değişikliği kılavuzunu yayınlamalıdır ve alan değişikliğine bütün normları açmalıdır. Devamında yapacağı norm fazlası atamalar ve Resen atamalar ile norm fazlası öğretmen sorununu kalıcı olarak çözmelidir.

Bu şekliyle bütün normlar açılarak yapılacak alan değişikliğinde 15 – 20 bin öğretmen eğitim – öğretime kazandırılmış olacak ve yaklaşık olarak 300 – 400 bin öğrenci öğretmenine kavuşacaktır. Ve 100 bini aşan öğretmen açığı da azaltılmış olacaktır. Bakanlık alan değişikliğini yaptığında bahsettiğimiz sonuçlarla karşılaşınca bizi daha iyi anlayacaktır." 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
cumali 12 ay önce

eğitim nereye gidiyor diplamoya yönelik bir alan değişikliği bile yapılamadı

Misafir Avatar
fatma 12 ay önce

sadece 2. üniv bitirenlere değil yüksek lisanslı ve doktoralı öğretmenlere de alan değişikliği istemekteyiz.

Misafir Avatar
3 yıldır 12 ay önce

Yazıktır günahtır. Emek bu kadar hiç bir zaman cignenmedi

Misafir Avatar
osman 12 ay önce

ikinci üniversiteyi okudum, o alanda yüksek lisans da yapıyorum ama o alana geçemiyorum.hakkımız gasp edilmesin

Misafir Avatar
Muhammed 12 ay önce

Yönetmeliğin aynen uygulandığı ve bütün boş normların açıldığı bir alan değişikliği bekliyoruz

Misafir Avatar
Halil teymur 12 ay önce

Yan alandan alan değişikliği istiyoruz.

Misafir Avatar
DOKTORALI 12 ay önce

YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA BİTİREN BİZ ÖĞRETMENLER YAN ALAN KAPSAMINA ALINDIK. BİZLER LİSANS EĞİTİMİMİZİN ÜZERİNE 2-6 YIL DAHA ÇALIŞARAK EĞİTİMİMİZİ İHTİSASLAŞTIRDIK.ASIL ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BİZLERE TANINMALIDIR.ALANDA UZMANLAŞMAK İÇİN 2 YIL YETERLİ GÖRÜLMEKTEDİR.ZATEN LİSANS EĞİTİMİMİZ VAR. BİZ BUNUN ÜZERİNE BAŞKA ALANDA UZMANLAŞARAK EĞİTİMİMİZİ TAMAMLIYORUZ.İSTEĞİMİZ ALAN DEĞİŞİKLİĞİDİR.AYRICA BİZLERİN YAN ALANA ALINMAMIZI HAKSIZLIK OLARAK GÖRÜYORUM.BAŞKA BİR KETEGORİDE DEĞERLENDİRME YAPILABİLİRDİ.

Misafir Avatar
Mustafa 12 ay önce

Yan alan değişikliği yapılmalı artık.