İkinci Üniversite Bitiren Öğretmenler Alan Değişikliği İstiyor

Bakanlıkta normlar içinden çıkılmaz bir hal almıştır. 30'dan fazla ilde norm fazlası sınıf öğretmeni sayısı norm açığından çok daha fazla ve norm fazlası Teknoloji-Tasarsım öğretmeni norm açığından daha fazla.

Milli Eğitim Bakanlığında Başbakanımız Binali YILDIRIM’ın 1 ay önce yaptığı açıklamaya göre 50 bin öğretmen norm fazlası durumdadır. Bakanlık norm fazlası atama sürecini başlattı ve süreç ocak ayının ilk haftası tamamlanacak. İller norm fazlası olarak tercih etmeyenleri Resen (zorunlu) atıyor. Resen atamalara rağmen bakanlık en fazla 25 bin norm fazlası öğretmeni eritecek. Geriye 25 bin norm fazlası öğretmen kalıyor.

Özetle ; en iyi ihtimalle 25 bin norm fazlası öğretmen sorunu halledilemeyecek. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak ve bütün normlar açılarak alan değişikliği yapılsa en fazla 15 bin öğretmen alan değişikliği yapacak bu da demektir ki 15 - 20 bin norm fazlası öğretmen sorunu çözülecektir. Bakanlık alan değişikliği konusunda hiç düşünmeden ve tereddüte kapılmadan bütün normları açmalıdır. Ve unutmamalıdır ki yıllara göre alan değişikliği istatistiklerini incelediğimizde kaç tane norm açılmışsa yaklaşık olarak 5'te 1'i oranında öğretmen alan değişikliği yapmıştır. Örneğin bakanlık alan değişikliğine 20 bin norm açsa en fazla 4 bin öğretmen alan değişikliği yapacaktır. Kısıtlı norm açılırsa alan değişikliğinin norm fazlası öğretmen sorununun çözümünde hiç bir faydası olmayacaktır. Ve bakanlık kesinlikle normlar da kısıtlamaya gitmemelidir.

Milli Eğitim Bakanlığı Başbakanımızın kamuda personel tasarrufu yapacağız fazla olan memurları boş olan yerlere kaydıracağız sözlerini de dikkate almalıdır. Yani Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak alan değişikliği kılavuzunu yayınlamalıdır ve alan değişikliğine bütün normları açmalıdır. Devamında yapacağı norm fazlası atamalar ve Resen atamalar ile norm fazlası öğretmen sorununu kalıcı olarak çözmelidir.

Bu şekliyle bütün normlar açılarak yapılacak alan değişikliğinde 15 – 20 bin öğretmen eğitim – öğretime kazandırılmış olacak ve yaklaşık olarak 300 – 400 bin öğrenci öğretmenine kavuşacaktır. Ve 100 bini aşan öğretmen açığı da azaltılmış olacaktır. Bakanlık alan değişikliğini yaptığında bahsettiğimiz sonuçlarla karşılaşınca bizi daha iyi anlayacaktır." 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Kılavuz nerdesin 1 yıl önce

Ya ne zaman yapılacaksa yapılsın da bir an önce şu kılavuzu yayınlayın artık yapılmayacaksa da yapmıyoruz deyin. İnsanlar stresten hasta olacak. Günahtr ya

Misafir Avatar
Mat 1 yıl önce

Diplomaya bagli alan değişikliği istiyoruz lutfen artik bir cozum getirilsin kontenjan dahilinde yapilsin duzenli olarak her yil

Misafir Avatar
Sumera06 1 yıl önce

Diplomaya bagli alan değişikliği istiyoruz

Misafir Avatar
cafer42 1 yıl önce

alan değişikliği bekliyoruz istiyoruz

Misafir Avatar
gülhan 1 yıl önce

Diplomaya dayalı alan değişikliği yapılmalı.

Misafir Avatar
rasim 1 yıl önce

Bütün normlar açılarak alan değişikliğini bekliyoruz. Mezuniyet alanımıza geçebilelim. Diplomaya dayalı alan değişikliği bekliyoruz.

Misafir Avatar
eslem 1 yıl önce

Bütün normlar açılarak alan değişikliği yapılmalı. Mezuniyet alanımıza geçebilelim verimli olacağımız alanımıza kavuşalım.

Misafir Avatar
yavuzselim 1 yıl önce

Bütün normlar açılarak alan değişikliği yapılmasını heyecanla bekliyoruz.