Hizmet Alımı İşlerinde Yükleniciye Yapılan Hakediş Ödemelerinde Kurumlara Uyarı
T.C.

Sayı: 43942091-845-E.12075435
Konu: 2015 Sayıştay Denetim Raporu Hk. Bilgilendirme

27.10.2016

DAĞITIM YERLERİNE

6085 sayılı Sayıştay Kanunu, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve diğer yasal düzenlemeler çerçevesinde, Sayıştay Başkanlığı'nca yürütülen 2015 yılı denelerimleri sonucunda hazırlanan Sayıştay Denetim Raporu Bakanlığımıza gönderilmiştir. Söz konusu raporda yer alan bazı bulgular Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatının tamamını ilgilendirdiğinden dolayı uygulamada birliğin sağlanması ve sonraki denetimlerde aynı bulgular ile karşılaşılmaması için aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

Hizmet alımı işlerinde istihdam edilen engelli personel için belirlenen hazine yardımı düşülmeden ödeme yapılması ile ilgili olarak;

4857 sayılı İş Kanununun 30'uncu maddesine göre; ''Özel sektör işverenlerince bu madde kapsamında çalıştırılan 17/7/1964 tarihli ve 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa tabi engelli sigortalılar ile 1/7/2005 tarihli ve 5378 sayılı Kanunun 14'üncü maddesinde belirtilen korumalı işyerlerinde çalıştırılan engelli sigortalıların, aynı Kanunun 72'nci ve 73'üncü maddelerinde sayılan ve 78'inci maddesiyle belirlenen prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primine ait işveren hisselerinin tamamı, kontenjan fazlası engelli çalıştıran, yükümlü olmadıkları halde engelli çalıştıran işverenlerin bu şekilde çalıştırdıkları her bir engelli için prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primine ait işveren hisselerinin tamamı Hazinece karşılanırç.'' hükmü yer almaktadır.

Bu hükme göre yüklenici engelli işçi çalıştırdığında 4857 sayılı Kanuna göre %20,5 oranındaki sigorta işveren payı Hazine tarafından karşılanacağından bu tutarın yükleniciye ödenmemesi gerekmektedir.

Bu itibarla, hizmet alımı işlerinde yükleniciye yapılan hakediş ödemelerinde hazinece karşılanan engelli işçilere ait sigorta primi işveren payı kesilmesi hususunda bilgi edinilmesini ve konuya ilişkin yapılacak işlemlerde yukarıda anılan hükümler dikkate alınmak suretiyle gereğinin yapılmasını arz/rica ederim.

Veysel ERDEL
Bakan a.
Başkan

Dağıtım:
A ve B Planı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.