Hafızlık Eğitimi Alan  Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Öğrencileri

3 üncü maddenin 2 inci fıkrasının (a) bendinde; “...İlköğretimde öğrenci, kendi yaş grubu içinde bir bütün olarak değerlendirilir. Bu eğitim kademesi öğrencilerin derslerdeki başarısızlığına bakılarak elenecekleri dönem değil, öğretim programlarında öngörülen derslerin ve sosyal etkinlik çalışmalarımn ortak katkısıyla ilgi ve yeteneği ölçüsünde yetiştirilecekleri bir dönem olarak değerlendirilir.” ,14 üncü maddenin 3 üncü fıkrasında ise; "Okulda komisyon oluşturulacak sayıda öğretmenin bulunmaması durumunda il/ilçe milli eğitim müdürlüğüne başvurularak komisyon üyelerinin tamamlanması sağlanır.” denilmektedir.

Buna göre 2016-2017 öğretim yılında ortaokul ve imam- hatip ortaokulu 5 inci, 6 nci ve 7 nci sınıf öğrencisi iken ilgi yönetmeliğin 32 nci maddesine göre hafızlık eğitimi alan ve izinli sayılan öğrenciler en geç 22 mayıs 2017 tarihine kadar okullarına döndürülerek e-okul sisteminde aktif öğrenci durumuna getirileceklerdir. En geç belirtilen tarihte okullarına dönen ve aktif öğrenci durumuna getirilen söz konusu öğrenciler 22 Mayıs - 02 Haziran 2017 tarihleri arasında ilgi yönetmeliğin 32 nci maddesine göre sınava alınacaklardır.

Sınav komisyonları; okul müdürü veya müdür başyardımcısının başkanlığında ortaokul ve imam- hatip ortaokullarının 5 inci ,6 nci ve 7 nci sınıflarında okutulan tüm derslerin alan öğretmenleri ile okul rehber öğretmeninden oluşacaktır. Yeterli sayıda öğretmen bulunmaması durumunda İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurularak yeterli sayıda öğretmenin görevlendirilmesi sağlanacaktır.

Sınav sonuçları tutanakla tespit edilerek e-okul sistemine işlenecek ve başarılı olanlar bir üst sınıfa geçeceklerdir.

Sınav sonunda başarısız olan öğrencilerin durumu ise ilgi yönetmeliğin 36 ncı maddesine göre toplanacak olan Şube Öğretmenler Kurulunda (ŞÖK)'te görüşülecek ve sınıf geçme durumları Şube Öğretmenler Kurulu (ŞÖK) kararına göre belirlenecektir. Bu öğrencilerin başarı durumları ise ilgi yönetmeliğin 31 inci maddesinin (2) nci fıkrasının (c) bendi ile ilgi yönetmeliğin 32 nci maddesinin 4 üncü fıkrasına göre değerlendirilecektir

Bilgilerinizi ve yazımızın ortaokul, imam hatip ortaokulu ve bünyesinde imam hatip ortaokulu bulunan Anadolu imam hatip lisesi müdürlüklerine acilen duyurularak gereğinin herhangi bir gecikmeye mahal vermeden süresi içinde yapılması gerekmektedir. 

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.