Günümüz Eğitim Sistemi
Kamuajans.com - Değerli veliler, kıymetli eğitimciler, değerli okuyucular, yazıma Albert Einstein’ ın sözüyle başlamak istedim. Bir hâkim karşısında sanık koltuğunda günümüz eğitim sistemi var. Albert Einstein in yukarıdaki söylemiş olduğu sözündeki gibi, günümüzde sadece balığa ağaca tırmanmaya zorlamakla kalmıyorlar, ayrıca balığı aşağıya indiriyorlar ve üstüne de onlarca kilometre koşturuyorlar. Söyle bana sayın veli, değerli okul, kıymetli eğitimci yaptığın şeylerden gurur duyuyor musun? Milyonlarca insanı robotlaştırmak… Bunu eğlenceli mi buluyorsun? Kendisini bu balık gibi hisseden ne kadar fazla öğrencinin olduğunun farkında mısın? Sınıfta akıntıya karşı yüzmeye çalışıp, yeteneklerini hiç keşfedemeyerek, aptal olduklarını düşünen ve faydasız olduklarına inanan…
Artık zamanı geldi, daha fazla bahaneye yer yok. Okulun, eğitim sisteminin ayağa kalkma zamanının geldiğini düşünüyorum, onu yaratıcılığı ve özgünlüğü öldürmekle ve eğitimi kötüye kullanmadan ötürü suçluyorum. Bu eskiden kalma sistem ve kuruluş, olmasından gerekenden fazla süre yaşadı. 


Böylelikle açılış beyanımı tamamlamış oluyorum ve kanıtımı sunarak iddiamı kanıtlayabilirim. Birinci örneğim, günümüze ait modern akıllı telefon ile ilk telefonu, günümüzdeki modern araba ile ilk çıkan araba vb. örnekleri karşılaştırırsanız çok fark olduğunu görürsünüz değil mi? Birde eski sınıf ortamı ile günümüzdeki sınıf ortamını karşılaştırırsak ne kadar fark vardır acaba? Abartısız, yüzyılı aşkın süredir, hiçbir şey değişmedi ve siz öğrencileri gelecek için hazırladığınızı mı iddia ediyorsunuz? Fakat yukarıda belirttiğimiz kanıtlar varken sizlere sormak zorundayım: Siz öğrencileri gelecek için mi hazırlıyorsunuz yoksa geçmiş için mi? Sizin geçmişinizi araştırdım ve kanıtlara göre siz insanları sadece fabrikalarda çalışmaya yönelik eğitiyorsunuz. Bu da öğrencileri neden sıralı sisteme göre yerleştirdiğinizi gösteriyor. Tertipli ve güzel şekilde oturtup, söyleyecek bir şeyi olduğunda elini kaldırmasını tembihleyip, kısa bir arada da yemek yemesine müsaade edip sonra da günde 8 saat boyunca ne düşünmeleri gerektiğini söylüyoruz. Bir de onları en yüksek notu alabilmesi için yarıştırıyoruz. Yüksek not ürün kalitesinin ölçülmesinde kullanılıyor. Yüksek not bir et. Eskiden şartların farklı olduğunu anlıyorum. Hepimizin bir geçmişi var. Biz de bir Ghandi değiliz. Fakat artık robotlaşmış zombiler yetiştirmeye ihtiyacımız yok. Dünya artık ilerledi. Şimdi yaratıcı, yenilikçi, eleştirel ve bağımsız olarak düşünebilen ve birbiriyle bağlantı kurabilen insanlara ihtiyacımız var. Bütün bilim insanları herhangi 2 beynin birbiriyle aynı olmadığını söyler. 2 ya da daha fazla çocuğu olan her ebeveyn bu iddiayı doğrulayacaktır. Şimdi lütfen açıklayabilir misiniz? Çocuklara neden kurabiye kalıbı ya da lastikli şapka gibi muamele gösteriyorsunuz?

Herkese tek beden saçmalığı neden? Fakat bir doktor bütün hastalarına aynı reçeteyi yazarsa bunun sonuçları feci olur. Bir sürü insan daha da hastalanır. Ancak okul sistemine gelince yaşanan tam anlamıyla budur. Bu eğitimde yanlış uygulama ve suiistimaldir. 20 tane öğrencinin önünde sadece bir öğretmen ve her bir öğrencinin farklı karakteristikleri, istekleri, özellikleri ve hayalleri varken, sen hala aynı şeyi aynı yöntemlerle mi öğretiyorsun? Bu dehşet vericidir. Bu eğitim sistemi affedilmemeli. Bu bugüne kadar işlenen en büyük suç olabilir.


Şimdi de çalışanlarınıza nasıl davrandığınızdan da bahsedelim. Öğretmenler dünyadaki en önemli işi yapıyorlar. Hakkıyla özverili çalışanlar düşük ücret alıyorlar. Neden birçok öğrencinin az ilgi gördüğünün sebebi belli. Öğretmenler en az doktorlar kadar para kazanabilmeli. Çünkü bir doktor kalp ameliyatı yapıp bir çocuğun hayatını kurtarabilir. Fakat iyi bir öğretmen o çocuğun kalbine erişip, onun doğrulukla yaşamasına olanak sağlayabilir. Öğretmenler birer kahramandır ama çoğu zaman onlar suçlanır. Sorun onlarda değil. Seçme hakkı ve yetki vermeyen bir sistem içinde çalışıyorlar. Müfredatlar hayatlarında bir kez bile ders vermemiş politikatıcılar ya da kişiler tarafından hazırlanıyor. Sadece standartlaştırılmış testlere kafayı takmışlar, çoktan seçmeli test cevap kâğıdına karalanılan yuvarlakların başarıyı ölçtüğünü zannediyorlar. Aslında bu testler kullanılmayacak kadar ilkel, hepsinden vazgeçilmeli. Sadece bizim söylediklerimize bakmayın. Frederick J. Kelly’ nin dediklerine bir bakın. Çoktan seçmeli testleri bulan adam. Onun söylediklerinden alıntı yapıyorum. “Bu testler kullanılmayacak kadar ilkel.” Ve hepsinden vazgeçilmeli. 


Değerli eğitimciler ve veliler, eğer bu yolda devam edersek sonucu ölümcül olur. Eğitim sistemine, okula karşı çok güvenim yok ama insanlara güvenim var. Eğer sağlık sistemini, arabaları ve Facebook sayfalarını düzenleyebiliyorsak o zaman bunun aynısını eğitim sistemi için de yapmak vazifemizdir. Geliştir ve değiştir. Okul ruhunu kaldıralım. Her öğrencinin içindeki ruhu canlandıramadıkça, okul ruhu işe yaramaz. Ruhu canlandırmak görevimiz olmalı. Common Core’a (Ortak Temel) artık son. Bunun yerine her kalbin ve sınıfın özüne ulaşalım. Evet, matematik önemli ama sanattan veya spordan daha fazla değil. Her yeteneğe eşit fırsat verelim. Bu kulağa hayal gibi gelebilir. Fakat Finlandiya gibi ülkeler etkileyici şeyler yapıyorlar. Okul zamanları kısaltılmış, öğretmenler yeterli maaş alıyor, ev ödevi diye bir şey yok ve birlikte çalışma üzerine odaklanıyorlar, birbirlerine karşı yarışma üzerine değil. İşte bunun sonucunda değerli eğitimciler ve veliler, onların eğitim sistemi dünyadaki bütün sistemlerden daha iyi performans sergiliyor. Singapur gibi diğer yerlerde başarı hızla yükseliyor. Montessori gibi okullar ve Kahn Academy gibi programlar, tek bir çözüm yok, o yüzden böyle devam edelim. Çünkü öğrenciler şu an nüfusun yüzde 20’sini oluşturuyor olabilir, fakat onlar bizim geleceğimizin yüzde 100’ü dür. O zaman onların hayallerine destek verelim. 


Başarabileceklerimizin sınırı yoktur. Öğrenciler açısından, bu benim inandığım dünya, artık balıkların ağaçlara tırmanmaya zorlanmadığı bir dünya olması dileğiyle…
                                                                                                                                                                                                                     28/12/2016
                                                                                                                                                                                                     Mümin ÜNLÜKAÇAR
                                                                                                                                                                                                                 Eğitimci Yazar
Anahtar Kelimeler:
Günümüz Eğitim Sistemi
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.