Göreve İade Edilen Öğretmenlere Sınav Görevi Verilme Durumu
Genel Müdür Dr. Sabri Şensoy imzalı resmi yazıda ''21 Aralık 2018 tarih ve 24716910 sayılı yazınız ile kamu görevinden ihraç edilen öğretmenlerden komisyon kararına binaen göreve iade edilenlere KHK uyarınca tüm özlük ve sosyal haklarının verilmesi ve kamu görevinden hiç çıkarılmamış gibi işleme tabi tutulması gerektiği belirtilmiştir. Ancak bu kapsamda bulunan öğretmenlerden Trabzon ilinde görev yapanların MEBBİS Modülü üzerinden sınav görevine müracaat edemedikleri, sorunun çözülmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğüne müracaat ettiklerinde kendilerine Bakanlık tarafından görev verilmediğinin ifade edildiği ve talepleri ile ilgili bir işlem yapılmadığı belirtilerek bu şekilde tesis edilen bir işlem varsa ivedilikle durdurulması talep edilmiştir.

Bilindiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığınca Merkezi Sistem Sınav Yönergesi kapsamında yapılan sınavlarda görev alacak salon görevlileri Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) üzerinden başvuru yapan öğretmenler arasından iki kademeli onay işlemi ve puan önceliğine göre belirlenmektedir, boş kalan görevler ise ilgili milli eğitim müdürlüklerince resen yapılan görevlendirmeler ile tamamlanmaktadır.

Genel Müdürlüğümüzün, Milli Eğitim Bakanlığınca merkezi sistem ile yapılan sınavlarda görev alacak salon görevlilerinin belirlenmesi sürecinde hangi personelin görev alacağı veya almayacağı konusunda bir dahli olmadığı gibi kamu görevinden ihraç edilen ve komisyon kararına binaen göreve iade edilen öğretmenlerin MEBBİS sistemi üzerinden görev başvurusunu engellemek, bu personele sınav görevi vermemek yönünde bir tasarrufu bulunmamaktadır. Ayrıca, konu hakkında yapılan inceleme neticesinde bahsi geçen personelin MEBBİS sistemi üzerinden görev başvuru yapmasını engelleyecek bir durum da tespit edilmemiştir.'' denilmiştir. 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.