Gecikmiş Bir Reform: Müfredatın Demokratikleştirilmesi Raporu Açıklandı
Kamuajans.com - Gecikmiş Bir Reform: Müfredatın Demokratikleştirilmesi Raporu, aylarca süren titiz bir çalışma neticesinde, 50 akademisyen ve 400 öğretmenden oluşan 9 komisyon marifetiyle hazırlanmıştır. Rapor hazırlanırken ''Müfredat değiştirilmelidir'' söyleminin ötesine geçerek, "nasıl bir müfredat "sorusuna cevap arandı.

Raporda, Eğitim sisteminin 
insan haklarına duyarlı ve muhtelif toplumsal kesimleri dışlamayacak şekilde yeniden kurgulanmasına ihtiyaç olduğundan, bunun için Talim ve Terbiye Kurulu’nun görev ve sorumluluklarının yeniden tanımlanması; daha nitelikli, daha demokratik bir hüviyete kavuşturulması gerektiği belirtildi.

Son yıllarda eğitimde ciddi iyileştirmelerin olduğunu fakat müfredat ve ders kitaplarının hala belli bir ideolojiye katı bağlılığı öngördüğü ifade edildi. Raporda ayrıca öğrencilerin kendi değerleriyle barışık yetişmesi ve dünyayla rekabet edebilmelerini sağlayacak bir eğitim sistemi istediklerinden bahsedildi.

Eğitim sisteminin toplumun farklı taleplerine cevap üretebilmesi için, çağdaş gelişmeleri dikkate alan yeni bir yapıya ihtiyaç olduğu belirtilen raporda, öğretim programlarının genelinin amaç ve temel yaklaşımının bütünleşik olması gerektiği, programların bütünden kopuk bir şekilde geliştirilmemesi gerektiğine vurgu yapıldı.Öğretim programlarında yer verilecek konuların hayatla ve ihtiyaçlarla ilişkili, öğrenmeyi özendirici ve ilgi uyandırıcı olması gerektiği ifadeedildi..

RAPORUN TAMAMI

EĞİTİM-BİR-SEN TWİTTER'DAN PAYLAŞILAN TWEETLER

Raporumuzu aylarca süren titiz bir çalışma neticesinde, 50 akademisyen ve 400 öğretmenden oluşturduğumuz 9 komisyon marifetiyle hazırladık.

"Müfredat değiştirilmelidir" söyleminin ötesine geçerek, "nasıl bir müfredat "sorusuna cevap aradık ve çok detaylı bir rapor hazırladık.

Eğitim sisteminin insan haklarına duyarlı ve muhtelif toplumsal kesimleri dışlamayacak şekilde yeniden kurgulanmasına ihtiyaç vardır.

Talim ve Terbiye Kurulu’nun görev ve sorumlulukları yeniden tanımlanmalı; daha nitelikli, daha demokratik bir hüviyete kavuşturulmalıdır.

Son yıllarda, eğitimde ciddi iyileştirilmeler olsa da, müfredat ve ders kitapları hâlâ belli bir ideolojiye katı bağlılığı öngörmektedir.

Öğrencilerimizin kendi değerleriyle barışık yetişmesini ve  dünyayla rekabet edebilmelerini sağlayacak bir eğitim sistemi istiyoruz.++

Eğitim sisteminin  toplumun farklı taleplerine cevap üretebilmesi için, çağdaş gelişmeleri dikkate alan yeni bir yapıya ihtiyaç vardır.

Öğretim programlarının genelinin amaç ve temel yaklaşımı bütünleşik olmalı, programlar bütünden kopuk bir şekilde geliştirilmemelidir.

Öğretim programlarında yer verilecek konular hayatla ve ihtiyaçlarla ilişkili, öğrenmeyi özendirici ve ilgi uyandırıcı olmalıdır.

KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.